18 квітня 2024, 16:44

Глобальна конкуренція сьогодні відбувається не за клієнта, а за кваліфіковані кадри

Опубліковано в №3 (781)

Вадим Іванов
Вадим Іванов «AVERUM Legal» керуючий партнер
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

У лютому АО SLA Attorneys розділилося на дві окремі компанії. Судовий та White-Collar Crime відділи у повному складі тепер працюють у новоствореному AVERUM Legal. «Юридична Газета» поговорила із керуючим партнером нової компанії Вадимом ІВАНОВИМ, щоб розібратися в ситуації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Іванов Вадим

— Що стоїть за лаштунками вашого рішення? Ви планували зміни? Хто прийняв рішення про розділення?

— Перехід до нової стадії у професійному розвитку завжди є вагомою та складною подією. Важливі рішення, такі як це, ми з партнерами постійно ухвалювали спільно. Команда нашої компанії спеціалізувалася на різних практиках: партнери займалися переважно корпоративною практикою та інвестиційним супроводом, мій фокус був спрямований на судову та кримінальну практики. Саме тому для більш ефективного управління і розвитку кожного з напрямів ми прийняли спільне рішення про розділення компанії.

Рішення було зумовлене тим, що наші практики мало перетиналися, а розділення дасть змогу кожному з нас більш ефективно розвивати і керувати своєю сферою. У довгостроковій перспективі саме такий вибір сприяє визначеній стратегічній меті.

— Яким було розставання з колишніми партнерами? Це було складне рішення для вас?

— Безсумнівно, це було складне рішення як на особистому, так і професійному рівнях. Протягом 10 років спільної роботи ми побудували міцні відносини, але розуміли, що розділення сприятиме більшій ефективності. Щиро вдячний за підтримку партнерам та переконаний, що прийняте рішення є правильним.

Наразі у межах нового Адвокатського об’єднання AVERUM Legal разом із командою ми зосереджуємо зусилля на формуванні та втіленні якісних стратегій захисту інтересів наших клієнтів. Нова більш спрощена структура компанії дає змогу ще ефективніше реагувати на потреби клієнтів і розвивати основні практики у найпродуктивніший спосіб.

— Якою була перша реакція клієнтів? Чи зміняться підходи у роботі з клієнтами?

— На початку співпраці з кожним клієнтом ми намагаємося будувати довірливі партнерські відносини, гарантуючи індивідуальний підхід. Саме тому перехід відбувся плавно та без труднощів.

Майже усі клієнти, яких ми обслуговували у судовій та кримінальній практиках, перейшли з нами у новостворену компанію. Команда забезпечила збереження усіх ділових домовленостей і відносин у перехідний період. Наразі більш спеціалізований фокус діяльності дає змогу краще адаптувати наші послуги до унікальних вимог кожного клієнта.

— Протягом тривалого часу в Україні зберігається тенденція до сегментації юридичного ринку. Ви плануєте будувати бутикову компанію? Чому?

— Сегментація була помітною тенденцією на юридичному ринку, особливо останні два роки. У контексті останніх тенденцій та зростаючого запиту клієнтів ми прийняли рішення будувати саме бутикову компанію, яка спеціалізується на практиках Dispute Resolution та White-Collar Crime.

Цей підхід відповідає визначеній меті та дозволяє нам краще відповідати потребам ринку. Ми прагнемо побудувати міцні відносини з клієнтами, зберігаючи гнучкість і здатність ефективно реагувати на зміни. Обрані спеціалізації дають можливість надавати послуги з високим рівнем персоналізації та уваги до деталей, що дає нам переваги перед іншими юридичними компаніями.

— Ви судовий юрист, які головні тенденції у сфері вашої практики будуть у 2024 році?

— Основними наративами судової практики у 2024-му є збільшення вимог до експертності, глобальна конкуренція та швидка цифровізація. Якщо переваги останнього, переконаний, відчули вже всі колеги, то перші два пункти становлять значний виклик для всієї індустрії.

Юридичний ринок стає все конкурентнішим, попит на послуги найвищого рівня зростає на тлі скорочення кількості кваліфікованих фахівців і відповідно можливостей компаній задовольняти цей попит. Тому глобальна конкуренція сьогодні відбувається не за клієнта, а за кваліфіковані кадри.

Така динаміка створює як виклики, так і можливості. Ми впроваджуємо нові підходи для покращення ефективності та якості наших послуг, зокрема за допомогою інноваційних технологій у роботі компанії.

— Які ще практики розвиваєте?

— Хоча судова та кримінальна практики залишаються нашими основними напрямами, ми також вивчаємо можливості для диверсифікації та розширення нашої пропозиції послуг. Поглиблення експертності в супроводі спорів з інтелектуальної власності є одним із наших пріоритетів. Вважаю, що сьогодні цього більш ніж достатньо для того, щоб ефективно закривати великий обсяг потреб клієнтів.

— Як наразі побудована робота в компанії? Що було найскладнішим під час запуску офісу?

— Кожен бізнес базується на людях, і саме довіра між ними є фундаментом будь-яких відносин. Тому ми не вважаємо себе молодою компанією, оскільки вже маємо сталу репутацію на ринку та довіру клієнтів.

Завдяки досвіду робота побудована так, щоб оптимізувати ефективність і забезпечити найвищий рівень обслуговування. Водночас найскладнішим було забезпечення безперебійного переходу клієнтів під час розділення компанії та відкриття нового офісу.

— Якої роботи у вас зараз більше: юридичної чи партнерської?

— Хоча наша основна увага зосереджена на наданні правничої допомоги, ми чудово розуміємо важливість стратегічних партнерств. Сьогодні надзвичайно важливими та актуальними є партнерства як на національному, так і міжнародному рівнях. Посилено працюємо з міжнародними партнерами у напрямі підтримки країни протягом останніх років повномасштабного вторгнення. Окрім цього, розвиваємо партнерську діяльність, обмін досвідом і клієнтами з нашими колегами з-за кордону.

— Які виклики зараз стоять перед вами?

— Як і будь-який бізнес під час війни, ми стикаємося з великою кількістю викликів. Передусім це залучення талановитих кадрів, збереження лояльності клієнтів та адаптація до умов невизначеності. Попри це, ми робимо все задля максимально ефективного вирішення делегованих нам запитів і намагаємося перевершувати очікування.

— Над якими проєктами нині працюєте?

— Зараз у роботі велика кількість проєктів. Ключовий фокус — на справи судової та кримінальної практик.

Якщо говорити про судовий напрям, то наразі у нас досить велика завантаженість саме від міжнародних компаній, які працюють в аграрному секторі. У цьому напрямі запит на юридичний супровід від великих гравців на ринку зростає.

Щодо кримінальної практики, вона зараз також доволі активна, особливо останній рік. Думаю, більшість середніх і великих компаній чули про тиск на бізнес збоку правоохоронних органів. Наші клієнти, зокрема з ІТ-сфери, сьогодні зазнають тиску з боку держави: це і звинувачення в ухиленні від сплати податків, привласненні майна, службовому підробленні тощо, що зрештою призводить до блокування роботи бізнесу. Отже, компанії змушені зупиняти свою господарську діяльність, звільняти працівників і виходити з ринку країни. Відповідно ми виділяємо значну кількість ресурсу на захист компаній, які є одними знайбільших платників податків україні. На мій погляд, такого підходу з боку держави, тим паче під час перебування у воєнному стані, взагалі не повинно бути. Фактично блокується діяльність проукраїнських компаній і підприємців, які докладають зусиль, щоб зберігати робочі місця та платити податки, продовжувати інвестувати вУкраїну. Сподіваюся, що публічні кейси стануть переломними вцій історії і влада дослухається до заклику бізнесу.

— Як ви формували нову команду? Які цілі ставите перед собою та командою зараз?

— Для формування нашої нової команди ми враховували не лише фаховість і досвід потенційних кандидатів, але й спільні цінності та бажання працювати. Наші цілі і головний фокус полягають у наданні виняткового рівня обслуговування для клієнтів, розвитку культури співпраці та інновацій, а також постійному навчанні. Інвестиції в розвиток та зростання членів команди — це наш ключовий аспект для побудови успішної фірми. Створення сприятливого середовища для особистого і професійного зростання дає змогу залучити талановитих юристів і забезпечувати мотивацію для досягнення високих результатів.

— На вашу думку, юридичний бізнес достойно тримає удар, спричинений війною?

— На третьому році війни стає зрозуміло, що юридичний бізнес в Україні, попри всі труднощі, адаптувався та доволі активно відновлюється. Навіть в умовах тотальної невизначеності та нестабільності з’являються все нові виклики і відповідно запит на якісний супровід та захист інтересів.

Очевидно, що всі компанії, зокрема й найбільші гравці, зазнали значного удару. Велику кількість персоналу було звільнено у зв’язку з тим, що багато людей вирішили релокуватися у більш безпечні місця. З іншого боку, у клієнтів постійно зростає запит на послуги вищого рівня, але більшість компаній топсегмента зазвичай не можуть охопити всю кількість запитів через перевантаження. Середній сегмент компаній, який може пропонувати якісні юридичні послуги за доступнішими цінами, також має великий потенціал для росту. Зростання попиту на цей сегмент може бути пов’язане з тим, що клієнти шукають більш гнучкі й індивідуальні підходи до розв’язання своїх юридичних питань.

Переконаний, що розвиток юридичного ринку України буде продовжуватися, оскільки обсяг викликів і попит на високоякісні послуги постійно зростає. У будь-якому разі ключовими для успіху будуть здатність компаній адаптуватися до змін на ринку, фаховість і компетентність персоналу, стратегічні партнерства та налагодження ефективної системи управління.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати