18 квітня 2024, 16:48

Найпоширеніші запити у сфері IP-послуг під час війни

Опубліковано в №3 (781)

Лілія Гончарова
Лілія Гончарова керівниця практики корпоративного права та права інтелектуальної власності ЮФ «Результат»

Під час війни в Україні, як і в будь-який інший період, послуги у сфері інтелектуальної власності залишаються невід’ємною частиною стратегії захисту прав та інтересів як фізичних осіб, так і бізнесу. Відповідно інтелектуальна власність (ІВ) залишається одним із ключових активів, який потребує уважного захисту та управління.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "The most common requests for IP services during the war"

Умови війни можуть призвести до специфічних викликів у сфері ІВ. Наприклад, сприяння незаконному використанню та порушенню прав на об’єкти інтелектуальної власності, а також затяжним судовим процесам. У таких умовах необхідно мати гнучкі та ефективні стратегії захисту, такі як, наприклад, забезпечення захисту конфіденційної інформації у разі можливого втручання в комп’ютерні системи або крадіжки даних.

У моїй практиці запити у сфері IP-послуг протягом останніх двох років не зазнали кардинальних змін, проте вони стали точно більш орієнтовані на міжнародний ринок. Іншими словами, клієнт, замовляючи типову послугу реєстрації торгової марки в Україні, вже на цьому етапі цікавиться порядком, строками, вимогами до реєстрації торгової марки в країнах Європейського Союзу та зазначає, що вихід на міжнародні ринки і відповідно міжнародна реєстрація будуть пріоритетним завданням.

Нижче наводжу основні запити у сфері IP-послуг протягом останніх двох років.

1. Послуги у сфері реєстрації прав на об’єкти інтелектуальної власності. Після першого шоку від початку повномасштабного вторгнення, фактично починаючи з літа 2022 року, український бізнес знову продовжує звертатися із запитами щодо захисту прав ІВ. Ця послуга як була однією з найзапитуваніших у практиці, так нею і залишається та передбачає реєстрацію патентів, товарних знаків, авторських прав, промислових зразків та інших об’єктів інтелектуальної власності. Клієнти розуміють і належним чином оцінюють важливість стратегії захисту нових винаходів, товарних знаків чи дизайнів, і це, безперечно, дуже позитивно характеризує український бізнес загалом.

2. Захист від недобросовісної конкуренції. Недобросовісна конкуренція — це, зокрема, порушення патентів, копіювання товарних знаків, плагіат авторських прав, незаконне використання та інші дії, що порушують права на ІВ. Саме задля уникнення збитків, які може завдати недобросовісна конкуренція, проводиться регулярний моніторинг, завданням якого є вчасно виявляти незаконне використання об’єктів прав інтелектуальної власності. Це може бути робота з пошуковими системами, онлайн-маркетплейсами, соціальними мережами, форумами та іншими ресурсами, де можуть з’являтися незаконні копії, підробки. Вже на етапі встановлення факту наявності порушення наступними кроками можуть бути підготовка претензії та супровід клієнта під час переговорів і подальшого виконання вимог щодо усунення цих порушень. Проте якщо ці дії не мали бажаного ефекту, а порушення продовжується, то наступним кроком є підготовка заяви до Антимонопольного комітету України або у деяких випадках — позовної заяви до суду.

3. Реєстрація торгових марок у ЄС і США. Клієнти інколи недооцінюють важливість захисту об’єктів права інтелектуальної власності під час глобалізації бізнесу, проте я намагаюся пояснити цю необхідність, спираючись на такі фактори.

Міжнародна реєстрація надає юридичний захист власникові прав на об’єкти інтелектуальної власності. Крім того, це дає змогу уникнути можливих конфліктів з потенційними конкурентами і захистити продукт чи послугу від недобросовісної конкуренції, порушень прав ІВ. Наприклад, зареєстрована торгова марка має правовий статус, що ускладнює копіювання та підробку продукції і конкуренцію на ринку.

Довіра міжнародного ринку. Реєстрація торгової марки в країнах, де є високий стандарт захисту інтелектуальної власності, таких як США та країни Європейського Союзу, підвищує довіру споживачів до бренду. Довіра міжнародного ринку впливає на позитивне сприйняття споживачами продукції або ж послуги. Якщо бренд має гарну репутацію та високу довіру на міжнародному рівні, це покращує позитивне сприйняття товарів і послуг на різних ринках. У результаті клієнт отримує можливість збільшити продажі, покращити позиціонування продукту або ж послуги. Крім того, це допомагає в розширенні бізнесу та збільшенні міжнародного визнання бренду. Також клієнти, аналізуючи роботу з міжнародним бізнесом, зазначають, що реєстрація торгової марки полегшує торгівлю.

Отже, протягом останніх двох років значних змін сфера послуг IP не зазнала. Тому, як і раніше, реєстрація об’єктів прав інтелектуальної власності, моніторинг з метою недопущення порушень і захист від недобросовісної конкуренції залишаються актуальними серед клієнтів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати