17 квітня 2024, 14:00

У партнерстві досягати успіху значно краще

Опубліковано в №3 (781)

Андрій Приходько
Андрій Приходько засновник ЮК «Приходько та Партнери» і юридичного маркетплейсу «Консультант»

Андрій ПРИХОДЬКО, засновник ЮК «Приходько та Партнери» і юридичного маркетплейсу «Консультант», нещодавно був обраний головою комітету НААУ з питань цифровізації адвокатури. Ми поспілкувалися з Андрієм про те, як виникла ідея створити майже Uber для юристів, чим маркетплейс відрізняється від класичної юрфірми та як далі розвиватимуться digital-процеси адвокатури в Україні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


ПРИХОДЬКО Андрій-1

— Андрію, коли та як виникла ідея створити юридичну фірму «Приходько та Партнери»?

— Все моє життя — це юриспруденція. Після школи я закінчив Харківський національний університет внутрішніх справ, працював слідчим і додатково, здобувши другу вищу освіту у правоохоронній діяльності, працював в оперативних підрозділах.

Потім я перейшов у прокуратуру, здобув економічну освіту у правоохоронному сегменті і з 2008 до 2014 року працював у правоохоронних органах на різних посадах. Після подій Майдану відбулася реформа прокуратури, і я прийняв для себе рішення, що з цієї структури треба негайно йти. Насправді там багато проблем, пов’язаних із неадекватним і нерозумним управлінням, маленькими зарплатами, постійними корупційними процесами. До того ж прокурорів штучно заводять у такі обставини, коли вони вимушені або взяти хабар, або звільнитися.

Я прийняв остаточне рішення звільнитися з правоохоронних органів, коли мені запропонували посаду юриста в НАК «Нафтогаз». І то була зовсім інша історія — офіційна зарплата в 10 разів більше, ніж у прокуратурі, зі сплатою усіх податків. На посаді юриста я пропрацював рік, маючи багаж знань і досвід роботи у правоохоронному блоці, у приватній компанії та цивільних, господарських процесах, але з огляду на великі амбіції вирішив, що треба потроху починати працювати на себе.

У 2016 році у мене була, на жаль, невдала спроба створити юридичний бізнес ще з двома партнерами. Перший мав надати офіс, інший — клієнтів, я — організувати роботу компанії. Ми пропрацювали пів року, і у нас не вийшло, тому розійшлися.

У 2017 році я створив юридичну компанію «Приходько та Партнери». З того часу почалася історія, як на мене, нового перспективного гравця на юридичному ринку. Попри те, що я єдиний засновник цього бізнесу і у мене немає прямих партнерів, весь бізнес все одно побудований на партнерських відносинах, де кожен співробітник робить вагомий внесок у його розвиток.

На сьогодні у нас в штаті працює близько 110 співробітників, є керівники практик, їхні заступники, які мають договірний статус партнера. Вони самостійно приймають рішення та формують команди під свої потреби. Починалося все з трьох працівників — мене, старшого партнера Анатолія Перепельченка, який наразі здійснює керівництво компанією, та маркетолога. Вважаю, що основа будь-якого успішного бізнесу, зокрема і юридичного — маркетинг. Тільки гарний маркетинг і системна побудова бізнес-процесів може дати потужний стрімкий ріст компанії.

— Ви засновник також юридичного маркетплейсу «Консультант». На чому зосереджена його увага та чим він відрізняється від юридичної фірми?

— «Приходько та Партнери» — класична юридична компанія, яка має 18 напрямів по сферах права та може вирішити будь-який юридичний запит фізичних осіб в Україні. У перші пів року повномасштабного вторгнення наша юридична компанія перестала працювати, клієнти не зверталися, бізнес став на паузу. Ми зрозуміли, що треба рухатися далі, тому започаткували дві нові великі практики.

Перша — це міграційне право, а саме бізнес-міграція до Європи. У нас більше 100 партнерів, адже практично в кожній європейській столиці маємо офіційне представництво. Це одна з найбільших практик нашої компанії. І друга, не менш важлива, — військове право. Юридичний бізнес повинен підлаштовуватися під реалії сьогодення. В нашій країні триває велика війна, і вона продукує безліч проблем, яких раніше не було — незаконна мобілізація, неналежне ставлення до військових, перевищення повноважень посадовими особами, реєстрація благодійних фондів, кримінальне переслідування тих осіб, які самовільно залишили частину чи вступили у конфлікт з керівництвом. На розв’язання цих проблем зараз є великий попит, і ми, юристи, маємо адаптуватися.

До речі, наш керівник практики з військового права був визнаний національним рейтингом «Вибір клієнта. 100 найкращих юристів України 2023». Ми цим пишаємося і твердо говоримо про те, що юридична компанія «Приходько та Партнери» рухається в ногу з часом.

Основний напрям нашого бізнесу — В2С, 80% наших клієнтів — звичайні громадяни, не бізнес. За тиждень ми укладаємо близько 300-500 контрактів на обслуговування фізосіб, це дуже багато. Ми себе не порівнюємо з конкурентами та намагаємося партнеритися з більшістю компаній. Я переконаний, що у юридичній сфері партнерство дасть більше, ніж війна, яка лише створює проблеми для усіх. У партнерстві досягати успіху значно краще.

У 2019 році я почав користуватися Uber і побачив, як це зручно, коли просто у додатку можна замовити таксі. Я надихнувся цією історією і почав робити фактично Uber для юристів. Звідси виникла ідея маркетплейсу «Консультант», який зараз, мабуть, є найпрогресивнішою платформою для юристів. Це перший і єдиний юридичний сервіс, який вийшов на національне телебачення. Це перша платформа, яка може гарантувати офіційно по договору дохід для правника.

— Як ви залучаєте позаштатних юристів до платформи?

— Це класичний маркетплейс. Uber, Uklon, Bolt — це маркетплейси для таксистів, ROZETKA, OLX, PROM — маркетплейси у сфері товарів та послуг. Подібних маркетплейсів дуже багато, і юридичні також є. В Україні їх близько 10, але ми єдині, хто може гарантувати юристу дохід, тому що у нас інший підхід. Більшість платформ націлена на те, щоб отримати з юриста гроші за рекламу або розміщення профілю, а наша платформа допомагає юристу заробити. Ми укладаємо договір з клієнтом, беремо з кожного чека свою комісію і віддаємо винагороду юристу за виконану роботу. Завдяки прозорим умовам за 2023 рік платформа виросла у шість разів. Маркетплейс «Консультант» росте значно швидше, ніж класична юридична фірма.

Наші двері відкриті для будь-якого юриста, що готовий працювати з нами у партнерстві і спільно заробляти гроші. Зараз я більше фокусуюся на маркетплейсі «Консультант», адже він має більшу спроможність масштабуватися. Ми вже відкрили представництво у Варшаві, до кінця квітня 2024 року плануємо запускати продажі у Лондоні та маємо амбітні плани прийти в інші країни, адже маркетплейс масштабувати легко. Для цього не потрібен фізичний офіс, люди і багато інших ресурсів, які необхідні для класичної юридичної компанії. Маркетплейс «Консультант» — це глобальна історія, в яку я, як засновник, вірю і щоденно працюю над тим, щоб він був корисним і зростав максимально швидко, наскільки це можливо.

— Кому з клієнтів можете відмовити у наданні послуг? Які принципи роботи з клієнтами?

— Сепаратисту і ґвалтівнику. Іншим допоможемо. Два роки тому до нас звернувся клієнт, його звинувачували у домаганнях до дитини. Ми, як адвокати, були дійсно націлені йому допомогти. Але коли у приватній розмові він зізнався відверто у скоєному, ми відмовилися від захисту та гонорару більше ніж 100 000 доларів. Диявол має право на адвоката, але не у «Приходько та Партнери». У нас є моральний кодекс і для нас подібні вчинки — табу. Якби це була замовна історія і людина справді була би невинною, ми б її захистили.

Та сама історія із сепаратистами. На нашу країну напали росіяни, українці її захищають ціною власного життя і здоров’я, весь бізнес донатить. Коли хтось здає українські позиції, робить наводки і внаслідок цього гинуть мирні люди, ми не те, що не будемо допомагати, а ще й зробимо все, щоб правоохоронна та судова системи покарали таку особу.

Перше правило роботи клієнта з адвокатом — відвертість. Я не зможу захистити клієнта, якщо не буду знати правди про його діяння та наміри. Таких самих правил дотримується моя команда. У будь-якій ситуації, де не порушуються моральні принципи, ми будемо захищати людей, які добре не знають закон і як його застосувати на практиці. Ми живемо у правовій країні, і для цього є адвокатура, щоб кожна людина могла скористатися своїми правами і захистити себе відповідно до закону.

— Чи є у вас пакет Pro Bono для військових?

— Найкращий кейс Pro Bono реалізований у маркетплейсі «Консультант». У компанії «Приходько та Партнери» — це більш виняток, ніж правило, тому що у нас інша політика. Ми заробляємо гроші і частину з них донатимо на ЗСУ. Юристи завантажені на 150%, і у них фізично немає часу, бо вони допомагають тим військовим, які прийшли за платною консультацією. В нашій компанії у юристів є свобода вибору справ, якими вони займаються.

ПРИХОДЬКО Андрій-2 — А якщо юрист приведе в компанію клієнта, який зашкодить вашій репутації?

— Якщо він не ґвалтівник і не сепаратист, він нам не зашкодить. Наприклад, я буду захищати олігарха, якщо він не зробив нічого, що не суперечить моїм принципам. Якщо держава дала йому можливість не платити податки або одна корупційна влада посприяла йому в якихось діях, а інша «викручує» його за ті дії, я буду на захисті цієї людини. Так само, якщо держава та її система дали можливість вчинити клієнту щось всупереч закону, я буду його захищати. Відповідно до норм міжнародного права і Конституції України людина має право робити все, що не заборонено законом, а держава повинна робити те, що передбачено законом.

Це стосується не тільки податків, а приватизації, землі тощо. Недолуге законодавство дає можливість людям будувати «законні» схеми, отримувати певні вигоди для себе, потім приходить нова влада і каже: «Ви вчинили злочин!». Згадаймо кейс Ігоря Мазепи. Так працює державний апарат — несправедливо, незаконно щодо прав людини, тому таких людей я буду захищати, вони також мають право на захист. Якщо у медицині головним лікарем вважається хірург, то у юриспруденції — адвокат з кримінального права. Тому я повинен фактично лікувати злочинців, розумієте?

— Якими кейсами своїх компаній ви пишаєтеся?

— За сім років роботи їх назбиралося чимало, пишаємося кожним (посміхається — прим. ред.). Тим паче, що в нас широкий спектр напрямів. Наприклад, із нещодавніх успіхів — наша компанія успішно допомогла клієнту отримати грант у розмірі 8 млн грн для розвитку його деревообробного бізнесу. Допомогли виграти грант на 10 000 євро для виходу бізнесу на європейський ринок. Допомогли виграти 500 000 грн для дружини ветерана, яка купила авто для переобладнання його під фудтрак.

Ми пишаємося можливістю допомагати підприємцям у залученні фінансування для їхніх проєктів і сприяти розвитку бізнесу в Україні під час війни.

Один із цікавих кейсів стосувався складної корпоративної суперечки між партнерами у сфері технологій, де нам вдалося досягти мирного врегулювання за допомогою посередництва і, врешті-решт, розробити новий стратегічний план розвитку для обох сторін. У нашій практиці також були успішні випадки у сфері інтелектуальної власності, де ми забезпечили ефективний захист прав наших клієнтів у складних патентних суперечках. Із нещодавніх — відома українська співачка зверталася до нас, тому що росіяни вирішили самостійно переспівати її пісню і запустили це на ТВ-шоу в росії.

— Нещодавно Національна асоціація адвокатів України створила Комітет з питань цифровізації адвокатури, який ви очолили. Чи маєте вже плани та бачення, як будете розвивати цей напрям?

— План дій вже є. І я вам відверто скажу, що українська адвокатура буде найпрогресивнішою у світі. Вона і так, насправді, йде в ногу з часом з функціоналом, який вже є. Наприклад, наявність електронного цифрового ордера. Європейці взагалі не розуміють, що це таке, а у нас ця функція вже успішно працює декілька років. Також електронний суд, є функціонал офіційного електронного листування. Це ті речі, які диджиталізують українську адвокатуру. Моя мета як керівника цього підрозділу — побудувати систему збору фідбеків від усіх адвокатів на території України. Я створю інструменти, які дадуть цю можливість. Зараз є трошки вакууму між тими адвокатами, які далеко на периферії, і тими, що в Києві. Комунікація відсутня. Тому моє перше завдання — побудувати цю пряму, легку комунікацію, щоб кожен адвокат, який працює на території України, міг говорити і надавати свої пропозиції.

Наприклад, можна інтегруватися з реєстром судової влади. Національна асоціація адвокатів України видає акредитацію усім навчальним центрам, які проводять підвищення кваліфікації адвокатів. Сьогодні дуже мало видано ліцензій. Тобто адвокатам фактично підвищувати кваліфікацію складно. Наше завдання — розширити цю кількість, провести агітаційну роботу з центрами, які вже здійснюють підвищення адвокатської кваліфікації, залучити їх до співпраці з НААУ і дати їм можливість не просто проводити тренінги, а й нараховувати бали.

Також є ідея інтеграції з «Дією», щоб у додатку підтягнулися адвокатські посвідчення. Це було б дуже добре. Зараз у Верховній Раді НААУ зареєструвала законопроєкт, яким пропонується перелік військовозобов’язаних осіб, які підлягають бронюванню, доповнити адвокатами України.

Ми чудово знаємо, що слідчі, прокурори, судді, помічники заброньовані, а адвокати — ні. І виходить така ситуація, що адвокату страшно йти в суд. Якщо на порозі його зустріне прокурор з воєнкомом і адвокат замість того, щоб захищати клієнта, поїде служити, а клієнт залишиться сам. У правовій країні так не має бути. Я чітко переконаний, що повинні бронювати не всіх. Мають бути чіткі відбори, ліміти й обмеження, кого можна бронювати, а кого — ні.

Але це принципово повинно бути реалізовано. Наприклад, адвокатів викликають у комендантську годину на затримання чи по інших юридичних справах, він мусить туди їхати. До клієнта вночі заходять з обшуком, а адвокат приїхати не може, тому що не має права.

Нещодавно у мене була ситуація, коли я на 20 хвилин затримався на роботі, на блокпості мене допитували приблизно 2 години: куди я їду, для чого, перевіряли всі документи. Тоді у мене виникають питання, як захищати клієнтів? Як протистояти тій самій прокуратурі і слідчим органам?

Україна сьогодні — одна з топових країн в IT-секторі. Це всі знають. У нас є «Дія», багато IT-компаній, які обслуговують американський, азіатський, європейський ринки. Це потужна галузь, яка тримає економіку України. І в Україні створюються різні ІТ-продукти для юристів і адвокатів. Сьогодні немає жодного ресурсу і жодної системи, яка створила б спільний реєстр цих продуктів.

Щоб кожен адвокат знав, що якщо ти хочеш публікувати статті — ось тобі перелік ЗМІ. Якщо шукаєш CRM-систему для юристів — ось тобі харківська CRM-система. Якщо потрібні додаткові інструменти для залучення реклами — ось тобі наявні платформи. Це було б круто, тому що, по-перше, ми підтримуємо та розвиваємо IT-технології в юридичній сфері, створюючи рішення, які допомагають цифровізувати юридичну діяльність та бізнес. Наша мета — вивести українську юриспруденцію на лідируючі позиції серед інших країн. По-друге, ми даємо адвокатам інструменти, які спрощують їхнє життя, допомагають готувати договори, процесуальні документи. Тому моє завдання як голови Комітету — побудувати прозорий, відкритий каталог IT-продуктів для адвокатів за підтримки НААУ.

— Якби ви залишилися без юридичного бізнесу, де б працювали?

— Я би все одно був дотичний до нього, я все своє життя присвятив юриспруденції. Якби компанія припинила свою роботу, був би самозайнятим адвокатом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати