Обрання організаційно-правової форми та системи оподаткування
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
При започаткуванні бізнесу в його засновників завжди виникає низка питань, які вкрай важливо визначити на старті. Чи потрібно одразу реєструвати юридичну особу або ж можна обійтися реєстрацією ФОПа? Чи слід реєструвати торгову марку або почекати, коли справа стане на ноги, і лише потім повернутися до цього питання? Не менш важливою є необхідність впорядкування трудових відносин з першими працівниками, які долучаться до команди.
Мета цієї статті — дати зрозумілу та покрокову інструкцію, з якою ви отримаєте практичні рекомендації щодо юридичної реєстрації вашого стартапу. Власне, почнемо.
Фундаментальним питанням при започаткуванні будь-якої господарської діяльності є обрання організаційно-правової форми. Організаційно-правова форма вашого стартапу визначить не лише порядок управління та відповідальність, а й систему оподаткування. Товариство з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ) і фізична особа-підприємець (далі — ФОП) є популярними виборами, кожен з яких має свої переваги та недоліки.
ТОВ пропонує більшу гнучкість для залучення інвестицій, тоді як ФОП може бути більш ефективним з погляду оподаткування для невеликих стартапів.
З безумовних плюсів обрання ТОВ є обмежена відповідальність. Якщо стисло, то ТОВ несе відповідальність власним майном, і це убезпечує власника цього бізнесу від персональної відповідальності за зобов’язаннями підприємства. Водночас ТОВ не буде дуже зручною формою здійснення господарської діяльності в разі наявного бажання власника вивести прибуток шляхом розподілення дивідендів. В такому випадку засновнику ТОВ потрібно буде сплатити податок на прибуток, податок на доходи фізичних осіб і військовий збір.
З погляду доступності зароблених коштів і можливості їх використання ФОП є значно комфортнішою формою здійснення господарської діяльності.
Важливо також вибрати оптимальну систему оподаткування, яка може бути спрощеною або загальною залежно від специфіки бізнесу.
ФОП дає можливість сплачувати фіксований податок щомісячно (для І та ІІ груп єдиного податку) чи встановлений відсоток від усіх коштів, які надійшли на рахунок протягом звітного періоду (5% для ФОП ІІІ групи єдиного податку).
Якщо ж ви все ж таки обираєте реєструвати юридичну особу у форматі ТОВ, то слід пам’ятати про необхідність сплати 18% податку на прибуток для ТОВ на загальній системі оподаткування та 5% — для ТОВ, які є платниками єдиного податку.
Також варто пам’ятати про встановлені ліміти на отримання доходу протягом календарного року, з якими детальніше можна ознайомитися на офіційному порталі ДПС України.
Впорядкування трудових правовідносин
Будь-яке підприємство працює завдяки команді. Не є винятком і стартап. Навіть якщо на старті команда складається з декількох осіб, подумайте заздалегідь про форму взаємовідносин, яка існуватиме між підприємством і працівниками.
Стандартними форматами взаємовідносин вважаються:
- Цивільно-правові угоди, які здебільшого притаманні взаємовідносинам між замовником і підрядником. Такі взаємовідносини більше підходять для разових, нерегулярних точок взаємодії. Скажімо, ви можете залучити фахівця для реалізації якогось окремого проєкту, який буде обмежений у часі та передбачатиме виконання певного обсягу робіт (чи надання послуг).
- Трудові правовідносини — класичні відносини, що складаються між працівником і роботодавцем. Ці відносини регулюються Кодексом законів про працю та є постійними за своєю природою.
Як за цивільно-правовим, так і за трудовим договором ви можете визначити умови роботи, відпусток, оплати та інших аспектів взаємовідносин. Правильне оформлення документів дасть змогу уникнути потенційних юридичних проблем у майбутньому.
Серед потенційних ризиків невпорядкованих трудових взаємовідносин — штраф за допуск до роботи без оформлення трудового договору. Сума штрафу може сягати 10 мінімальних заробітних плат.
Захист інтелектуальної власності та авторського права
Інновації та унікальні ідеї є основою більшості стартапів, тому захист інтелектуальної власності й авторського права критично важливий. Реєстрація торгових марок, патентів, захист авторських прав є необхідними кроками для захисту ваших активів від недобросовісної конкуренції та плагіату.
Торгова марка за українським законодавством — це знак для товарів і послуг, який використовується суб’єктами господарювання, щоб відрізняти свої товари або послуги від однорідних товарів чи послуг інших суб’єктів господарювання.
Торгова марка може бути представлена у формі слів, включно з персональними іменами, літер, цифр, зображень, фігур, кольорових комбінацій, об’ємних форм або їх комбінацій. Торгова марка реєструється на певний термін, який в Україні становить 10 років з можливістю необмеженого продовження на подальші 10-річні періоди.
Щодо інших об’єктів авторського права та суміжних прав слід виділити: твори, графічні зображення, промислові зразки, ноу-хау тощо. Кожен з перелічених об’єктів також має обмежений у часі строк захисту.
Не вдаючись до подробиць процедури реєстрації, слід зауважити, що строки реєстрації від моменту подачі заяви до моменту безпосередньої реєстрації є достатньо тривалими.
Наприклад, торгова марка в Україні реєструється в середньому 18–24 календарних місяців. Саме тому варто подбати заздалегідь про підготовку реєстраційних документів та оперативно запустити цю процедуру.
Вимоги міжнародного права, які слід враховувати при роботі з нерезидентами
При заснуванні будь-якого бізнесу слід чітко розуміти свою цільову аудиторію і потенційну географію контрагентів.
Якщо ваш стартап передбачає ведення ЗЕД та укладання угод з контрагентами-нерезидентами, слід подбати про відповідність ваших дій умовам і вимогам локального (чи глобального, міжнародного) законодавства.
Яскравий приклад — General Data Protection Regulation (GDPR, далі — Регламент). Це Загальний регламент захисту даних, який є основним законодавчим документом Європейського Союзу, призначеним для регулювання обробки персональних даних усіх осіб в ЄС.
GDPR набув чинності 25 травня 2018 року і встановлює строгі вимоги для компаній, урядових організацій, неприбуткових організацій та інших, які обробляють дані громадян ЄС, незалежно від того, де ці організації розташовані.
Стартапу, який виходить на іноземний ринок, важливо усвідомлювати ризики накладення штрафних санкцій, якщо, скажімо, сайт компанії збирає дані громадян ЄС без їхньої згоди.
Іншим прикладом необхідності врахування норм міжнародного права є міжнародна реєстрація об’єктів інтелектуальної власності.
Реєстрація міжнародної торгової марки дає змогу захистити ваш бренд не тільки в одній країні, але й у декількох країнах одночасно, використовуючи єдину заявку. Це здійснюється через систему, яку адмініструє Всесвітня організація інтелектуальної власності (WIPO) на основі Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію марок і Протоколу до неї.
Ретельне планування ЗЕД і консультація з юристами, які спеціалізуються на супроводі бізнесу, що має глобальну присутність, значно знизить ризик настання негативних наслідків.
Комплаєнс, політики та регламенти
Після того, як ви визначитесь із організаційно-правовою формою, системою оподаткування, впорядкуєте відносини із командою та почнете, власне, провадити господарську діяльність, слід подбати про її алгоритмізацію та впорядкування. Звичайно, прагнути ідеалу можна завжди, але є сфери діяльності, які потребують впорядкування на старті.
Як приклад можна навести безпековий комплаєнс, що може складатися з таких елементів:
- документовані правила, які визначають, як організація захищає свої дані та ІТ-активи;
- глибинна перевірка контрагентів та Due Diligence процедури, що передують укладанню угод;
- фізична й електронна безпека;
- регулярний аудит безпеки: проведення внутрішніх і зовнішніх аудитів безпеки для ідентифікації потенційних вразливостей;
- HR-комплаєнс і перевірка кадрів тощо.
Висновки
Старт будь-якого бізнесу та його подальша успішність, безумовно, залежать від низки факторів, серед яких є ті, які не завжди залежать від волі засновника. Але є і ті аспекти, які точно можна передбачити і спланувати.
Тож якщо ви плануєте легалізувати свій стартап і розумієте, що слід задати йому «юридичної форми», придивіться до таких рекомендацій:
- оберіть найоптимальнішу організаційно-правову форму з огляду на той обсяг коштів, які ви плануєте отримувати під час роботи й розуміючи, яке податкове навантаження будете нести;
- впорядкуйте взаємовідносини зі своїми працівниками і не наражайте себе на штрафи за використання праці непрацевлаштованих осіб;
- заздалегідь захистіть свої немайнові активи та зареєструйте об’єкти авторського права і права інтелектуальної власності (торгову марку тощо);
- дійте з урахуванням норм міжнародного законодавства та передбачайте ризики, порадившись із юристами;
- визначте, які політики слід впровадити у вашому стартапі, щоб забезпечити належне функціонування підприємства.