25 квітня 2024, 22:25

П’ять фактів про трудові відносини під час війни

Опубліковано в №3 (781)

Сергій Лихолат
Сергій Лихолат «Main Business Partner» HR-директор

Вже третій рік в Україні діє Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», прийнятий 15 березня 2022 року. Він визначає особливості трудових відносин працівників та осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами, під час дії воєнного стану.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Війна, безсумнівно, суттєво вплинула на працівників та роботодавців і внесла свої корективи у багатьох сферах життя українців. Не дивно, що вона зачепила й трудові відносини. Тому розглянемо п’ять чинних положень у сфері трудового права, що діють в умовах воєнного стану.

1. Особливі умови укладання трудових договорів

Працівники та роботодавці самостійно визначають форму трудового договору (усна чи письмова). З новими працівниками на час дії воєнного стану дозволено укладати строкові договори, зокрема для заміни тимчасово відсутніх працівників, які перебувають в евакуації, відпустці чи втратили працездатність.

2. Зміна істотних умов праці

Під час дії воєнного стану роботодавець має право без отримання попередньої згоди перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, за умов, якщо:

  • робота не протипоказана за станом здоров’я працівника;
  • робота спрямована на відвернення/ліквідацію наслідків бойових дій (якщо на території не ведуться бойові дії);
  • оплата праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою.

3. Обмеження тривалості відпустки

Роботодавець має право обмежити тривалість щорічної основної відпустки працівника до 24 календарних днів на рік. У разі, якщо працівник має право на більшу кількість днів відпустки, він може скористатися ними після скасування воєнного стану.

4. Застосування праці жінок на важких роботах

Під час дії воєнного стану жінки (крім вагітних і тих, хто має дитину віком до одного року), за згодою, можуть залучатися на важкі роботи, роботи зі шкідливими або небезпечними умовами праці та підземні роботи.

5. Відповідальність за несвоєчасну оплату праці

Роботодавець звільняється від відповідальності за несвоєчасну оплату праці, якщо доведе, що це сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. При неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок бойових дій строк виплати може бути перенесений до відновлення роботи підприємства. Воєнний час кидає надзвичайні виклики для бізнесу та працівників. Для HR-фахівців це період, коли потрібно не лише забезпечувати продовження роботи компаній, але й дбати про безпеку та добробут персоналу.

Окрім законів, важливо враховувати й інші аспекти, щоб забезпечити ефективну роботу підприємств, серед яких:

Адаптивність. Важливо, щоб компанії були гнучкими та адаптивними, а керівники — готовими швидко реагувати на нові обставини та змінювати стратегії управління персоналом відповідно до ситуацій.

Оптимізація. У зв’язку з ризиками та обмеженнями, зумовленими війною, компанії повинні прагнути до децентралізації, бути готовими до зміни робочих графіків своїх працівників та навіть до переходу на роботу з віддаленим доступом.

Психологічна підтримка. Війна негативно впливає на психоемоційний стан працівників, викликає додатковий стрес, тому компанії повинні забезпечувати психологічну підтримку. Це може бути реалізовано у вигляді консультацій, програм підтримки емоційного здоров’я та міжособистісних комунікацій із HR у форматі розмов Small Talks, One-to-One.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати