Партнерський склад EVERLEGAL не змінювався вже декілька років, і ось час настав... Юридична фірма підсилила свою команду новим партнером. Тарас ІВАНЕНКО очолив антикорупційну практику і став співкерівником практики кримінального права та процесу. На його переконання, без застосування інституту стримувань і противаг боротьба з корупцією може перетворитися на свавілля правоохоронних органів. У чому перевага EVERLEGAL у цих практиках, чи збережеться їхня актуальність через роки, читайте в інтерв’ю.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Тарасе, вітаємо вас у ролі партнера EVERLEGAL. Такі призначення — це завжди про можливість реалізувати нові ідеї. Розкажіть, як отримали пропозицію партнерства? Які плани будете втілювати в життя на цій посаді?
— Дякую! Не секрет, що основу виробничого процесу кожної юридичної компанії становить колектив, а її ефективність і стабільність підтверджуються історією розвитку та репутацією на ринку. Результати діяльності та реалізовані проєкти лише свідчать про рівень компанії. Такі критерії повністю поділяються мною та партнерами EVERLEGAL, що зробило пропозицію партнерства дуже цінною для мене. Водночас я розглядаю такий статус як прояв довіри високого рівня, адже партнерський склад EVERLEGAL не змінювався вже багато років. Переконаний, що гармонійне поєднання наших сильних сторін неодмінно забезпечить надійний та ефективний захист клієнтів від кримінальних переслідувань на якісно новому рівні.
— Тарасе, поділіться, де отримували професійний досвід у кримінальному праві? Де вдалося попрацювати і випробувати себе за останні 10-15 років?
— Мій практичний досвід вже перетнув позначку в 16 років. Станом на зараз його можна розділити на два рівнозначні етапи. Перший — після здобуття вищої освіти я працював в органах прокуратури України, де здобув значний практичний досвід розслідування та нагляду за досудовим слідством у кримінальних провадженнях різних категорій. У подальшому я очолював слідчий підрозділ органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
Другий етап моєї практики, однак вже по інший бік від правоохоронної діяльності, розпочався у 2017 році. З того часу я практикую як адвокат, успішно розвивав два адвокатські об’єднання, а наразі продовжую свій професійний шлях як партнер EVERLEGAL. Вважаю, що саме практичний досвід у правоохоронній сфері зробив вагомий внесок у формування моїх професійних навичок і в рази підвищив ефективність як захисника. А поєднання обвинувального досвіду із практикою захисту створює ефективну синергію дієвих інструментів в арсеналі адвоката.
— Ви очолили антикорупційну практику. Що на це надихнуло, чи був запит від клієнтів на відкриття цієї практики?
— Я би відповів, що не запити клієнтів, а результати їхнього захисту відіграли не останню роль у необхідності відкриття саме антикорупційної практики в компанії EVERLEGAL.
При цьому відомо, що юридична спільнота України завжди ретельно відстежує запити на ту чи іншу практику, розвиваючи перспективні напрями своєї діяльності на прогнозований період. Інколи нові практики відкриваються на базі старих шляхом перепрофілювання юристів. Особисто я до цього ставлюся скептично, адже подібні сценарії можуть негативно вплинути на якість послуг, що для мене є пріоритетом.
Окремо хочу зазначити, що EVERLEGAL володіє суттєвим арсеналом ефективних спроможностей, великою командою адвокатів, які мають різнопланову експертизу, що дає змогу швидко реагувати на запити клієнтів, оперативно опрацьовувати значний масив інформації, знаходити нестандартні, сміливі та креативні рішення у складних проєктах. При цьому виокремлення вузької спеціалізації із загального арсеналу однозначно підсилить ефективність роботи на цьому надважливому напрямі.
— На юридичному ринку достатньо компаній з експертизою в кримінальній та антикорупційній практиках. У чому ваша перевага?
— Захист у кримінальних провадженнях категорій White-Collar Crime та Anti-Corruption, безсумнівно, належить до найскладнішої комплексної роботи адвокатів. І це не дивно, адже, з урахуванням антикорупційних змін у національному законодавстві, ставки надто високі.
Ні для кого не секрет, що всі захисники знаходяться приблизно в рівних умовах: користуються одним і тим самим законодавством, судовою практикою, схожими методами і тактиками захисту та арсеналом інструментів для досягнення позитивного результату в процесі.
Водночас наслідки захисту у провадженнях вказаних категорій не завжди виправдовують очікування клієнта, що повною мірою підтверджується обвинувальною судовою статистикою. Саме тому в антикорупційній практиці, безперечно, найбільш вирішальним критерієм для клієнта при виборі захисника є досягнуті останнім позитивні результати. І чим більше переможних справ у адвоката, тим більше клієнтів хочуть його найняти.
Отже, серед переваг на перше місце я ставлю суттєвий позитивний досвід практичної діяльності і, як результат — наявність безпрецедентних виграшних рішень для клієнтів, що набрали законної сили. Такі позиції не викликають додаткових запитань щодо ефективності в роботі.
— Яке майбутнє ви бачите для кримінальної практики на юридичному ринку загалом та у вашій фірмі за кілька років? Чи збережеться її актуальність?
— Я переконаний, що практики White-Collar Crime та Anti-Corruption були, є і будуть надзвичайно актуальними не тільки у 2024 році, а й у подальшій перспективі, враховуючи той факт, що боротьба з корупцією є умовою євроінтеграції України.
Водночас роль адвокатської спільноти в цьому процесі надзвичайно важлива, адже без застосування інституту стримувань і противаг боротьба з корупцією може перетворитися на свавілля правоохоронних органів, системні порушення прав учасників процесу та вибірковість кримінальних переслідувань, що не має нічого спільного зі здійсненням правосуддя.
Саме тому надважливо для України не створювати видимість боротьби зкорупцією шляхом гучних заяв, публікацій, репортажів, фейсбучних розслідувань та хайпу, аздійснювати системні реформи, спрямовані на мінімізацію корупційних ризиків, посилювати незалежність антикорупційних органів і запровадити єдині для всіх дієві правила, що просто неможливо реалізувати в цивілізованому суспільстві без дієвої участі адвокатської спільноти.
— Чи ділите ви професію на жіночу та чоловічу, враховуючи, що кримінальна практика в уявленні більшості ринку — це чоловіча професія?
— Звісно, захист у кримінальних провадженнях категорій White-Collar Crime та Anti-Corruption є одним із найскладніших процесів у роботі адвоката. Проте, на моє переконання, здійснення ефективного захисту саме у цих кримінальних провадженнях аж ніяк не залежить від статі адвоката. Ба більше, особисто знаю надзвичайно професійних захисниць у провадженнях категорій White-Collar Crime та Anti-Corruption, у яких є чому повчитися.
— Де шукати мотивацію? Як тримаєте баланс і відновлюєте сили? Що вас зараз надихає?
— З мотивацією жодних проблем немає! Вважаю, що мені пощастило, адже моя професія повністю збігається з моїм хобі, а тому можу з впевненістю стверджувати, що мені не доводиться тяжко працювати, оскільки займаюся улюбленою справою. Водночас не можу не погодитися з тим, що професія захисника є вкрай енергозатратною та емоційно виснажливою.
І це не дивно, адже у справах категорій White-Collar Crime та AntiCorruption найменша деталь може мати вирішальне значення, тому повне занурення в матеріал є більше нормою, ніж винятком із правил, що зі свого боку забирає багато ресурсів. Однак при правильному розставленні пріоритетів і розподілі часу, якого завжди не вистачає, мені вдається витримувати баланс та повноцінно відновлюватися, в основному, в сімейному колі або за заняттям спортом.
— Що на сьогодні є для вас найбільшою особистою професійною перемогою?
— Кримінальні провадження категорій WhiteCollar Crime та Anti-Corruption досить часто супроводжуються значним суспільним резонансом і публічним висвітленням. Водночас, за загальним правилом, захисник не має своїх прав у процесі, а користується правами клієнта. Тому розкривати деталі конкретних кейсів я не маю права.
При цьому зазначу, що для кожного практикуючого адвоката в кримінальних провадженнях категорій White-Collar Crime та Anti-Corruption своєрідною олімпійською перемогою є виграш у Вищому антикорупційному суді.
Тому якщо говорити про найактуальніші професійні перемоги у кримінальних провадженнях зазначеної категорії, які пройшли перевірку судом, то до останніх я би відніс справу, в якій цьогоріч Вищим антикорупційним судом прийнято рішення про її закриття по суті за реабілітуючою підставою щодо двох підзахисних у зв’язку із відмовою прокурора від підтримання державного обвинувачення за ч. 4 ст. 368 КК України.
Водночас зазначу, що найуспішніші кейси для мене особисто, аналогічно як і для клієнтів — це ті, в яких при здійсненні ефективного захисту вдалося не допустити притягнення особи до кримінальної відповідальності. При тому, що на сьогодні вже мають місце обвинувальні вироки з реальними термінами покарань щодо інших учасників, яких сторона обвинувачення розглядала як спільників моїх підзахисних.
— Якби не кримінальна практика, яку б сферу обрали?
— Мені складно уявити іншу сферу юриспруденції, в якій я міг би практикувати, адже ефективність адвоката безпосередньо залежить від його професійного та життєвого досвіду. Беручи людину під захист, адвокат повноцінно повинен розділяти відповідальність за її життя! Саме так, адже позитивні результати кримінальних проваджень вказаних вище категорій, безсумнівно, можна порівняти із порятунком життя.