18 квітня 2024, 12:12

Нехтувати стратегією захисту об’єктів права ІВ — створювати потенційні ризики для бізнесу

Опубліковано в №3 (781)

Лілія Гончарова
Лілія Гончарова керівниця практики корпоративного права та права інтелектуальної власності ЮФ «Результат»

У сучасному світі, де конкуренція на ринку надзвичайно висока, наявність стратегії щодо захисту прав інтелектуальної власності (ІВ) стає ключовим фактором успішної діяльності, оскільки об’єкти права ІВ завжди мають свою цінність як для фізичних осіб, так і для бізнесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Neglecting the strategy for protecting IP rights - creating potential risks for the business".

Створюючи бізнес, засновник найчастіше не думає про захист прав інтелектуальної власності, адже не вважає це питання пріоритетним на початку діяльності. Проте наявність захищених об’єктів ІВ є важливим елементом у побудові бізнес-стратегії та в майбутньому залученні інвестицій.

Не думати про інтелектуальну власність на перспективу може й справді поставити під загрозу ваш бізнес, оскільки найменування вашої компанії (не лише слово, але й графічні особливості лого, які вирізняють вас серед конкурентів), потенційні розробки, винаходи, креслення, програмні коди, алгоритми та будь-що унікальне й виготовлене в процесі діяльності компанії є активом, який разом із вашим бізнесом буде зростати. Тому ретельне планування і захист інтелектуальної власності вже на етапі становлення бізнесу важливі для його подальшого успіху, забезпечення стійкості та конкурентоспроможності бізнесу як на національному, так і міжнародному ринках. Нехтування цими аспектами може призвести до серйозних втрат у майбутньому.

Передусім можна виокремити такі типові помилки, які ми зустрічаємо в роботі із захистом об’єктів права інтелектуальної власності.

1. Однією з найочевидніших помилок є відсутність реєстрації на об’єкти права інтелектуальної власності. Якщо ви не зареєстрували свої розробки, винаходи або торгові марки, то ризикуєте в майбутньому витратити час і значні фінансові ресурси на захист цих об’єктів у суді або ж переговори з конкурентами про поділ ринку. Відсутність, наприклад, зареєстрованих торгових марок може призвести до того, що інші гравці ринку використають схожі знаки або скопіюють ваші творчі роботи без вашого дозволу. Уявімо ситуацію, що у вас є працююча кав’ярня, що має вивіску з назвою та відповідного споживача, який асоціює вашу кав’ярню саме з цією назвою. Крім того, на ваше замовлення розроблено брендований одяг для персоналу, посуд та іншу атрибутику, що вирізняє вас серед конкурентів. Проте треті особи, які не мають відношення до вашого бізнес-проєкту, з метою витіснення вас із ринку подали заявку на реєстрацію торгової марки з назвою вашої кав’ярні. Ця змодельована досить проста ситуація лише поверхнево візуалізує наслідки, що можуть виникнути у бізнесу у зв’язку з відсутністю стратегії захисту ваших об’єктів права інтелектуальної власності.

2. Відсутність стратегії захисту об’єктів права ІВ на зовнішніх ринках. Одним із ключових питань у випадку наявності стратегії глобалізації розвитку бізнесу, експорту продукції або ж послуг є реєстрація об’єктів інтелектуальної власності безпосередньо в країнах, де буде здійснено виробництво, розповсюдження та продажі. Вихід на зовнішні ринки завжди передбачає значні фінансові інвестиції, тому у зв’язку з цим не раджу нехтувати попереднім аудитом. Таке дослідження допоможе з’ясувати, чи є на потенційному міжнародному ринку схожі на вашу, наприклад, торгові марки, якщо так — необхідно проаналізувати ризики, які можуть виникнути у випадку подачі на реєстрацію вашої торгової марки. Також необхідно пам’ятати про особливість реєстрації торгових марок у Європейському Союзі: ви можете зареєструвати торгову марку як у кожній країні, так і загалом у всіх країнах ЄС, тобто єдиною торговою маркою ЄС (вибір залишається за вами та залежить від ваших бізнес-цілей).

Стратегія захисту прав інтелектуальної власності, крім аудиту на предмет схожих торгових марок, може передбачати підготовку договору про перехід прав інтелектуальної власності від автора твору до компанії. Цей тип договору однозначно буде в центрі уваги у разі продажу продукту або ж інвестування в його удосконалення. Клієнтам, що займаються розробкою IT-продукту, я завжди раджу реєструвати авторське право на комп’ютерні програми, реєструвати назву та зображення торгової марки, оскільки конкуренція на цьому ринку особливо гостра.

3. Байдужість власників до можливих порушень їхніх прав і відсутність моніторингу зареєстрованих об’єктів прав інтелектуальної власності третіми особами також є поширеною помилкою. Регулярний моніторинг допоможе виявляти порушення та вживати заходів для їх запобігання.

4. Вкрай рідко бізнес звертає увагу на комунікацію з працівниками щодо захисту об’єктів права інтелектуальної власності. Необхідно обов'язково доводити до відома своїм працівникам про важливість захисту об’єктів права ІВ і про те, що вони повинні робити для цього. Наприклад, зберігати комерційну таємницю, не розголошувати інформацію, що становить комерційну таємницю, іншим особам. З боку бізнесу важливо попіклуватися про наявність угоди про нерозголошення інформації, де буде чітко передбачено, що вважається конфіденційною інформацією, який порядок отримання та обміну цією інформацією всередині компанії, які дії у випадку витоку інформації, яка відповідальність за неналежне зберігання інформації.

Отже, коли ви плануєте бюджет для нового проєкту, зверніть увагу на витрати на захист прав інтелектуальної власності. Ці витрати у процесі росту перетворюватимуться на дохідну частину вашого бізнесу та збільшуватимуть його капіталізацію.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати