Серед позитивного в законопроекті слід назвати можливе зменшення вибіркового контролю над підприємницькою діяльністю.
Відповідно до проекту закону прокурори стануть «державними адвокатами» обвинувачення. Це означає, що прокуратура не буде більше каральною машиною, а зможе зосередитися виключно на супроводі кримінального слідства та підтриманні державного обвинувачення.
Законопроект у цілому можна охарактеризувати як прогресивний. Утім, разом з тим він містить і окремі слабкі позиції, зокрема в частині визначення вживаних у законопроекті термінів.
Відповідно до законопроекту функція нагляду за додержанням і застосуванням законів відводиться профільним органам державної влади. Таким чином, кількість справ, яку розглядатиме прокуратура, значно зменшиться.
Однією з найголовніших прогалин законопроекту є те, що в ньому немає жодної згадки про підзвітність і підконтрольність прокуратури. Це може породити нову хвилю порушень Конституції та законів України.
На жаль, розробники законопроекту не розуміють або не хочуть розуміти справжнього змісту нині діючої функції прокуратури, яка полягає не тільки в нагляді за додержанням законів у сфері тієї ж господарської діяльності, а й у забезпеченні дотримання прав і законних інтересів громадян.
У ст. 24 законопроекту при описанні функції представництва інтересів громадян або держави в суді зазначається нова форма документального звернення прокурора на адресу відповідних суб’єктів владних повноважень, рішення, дії чи бездіяльність яких створюють загрозу порушення або порушують інтереси громадянина чи держави, щодо досудового врегулювання спору.
Главою держави була затверджена концепція реформування кримінальновиконавчої системи, а урядом була затверджена відповідна цільова програма. Водночас є низка законопроектів, які схвалені або ж перебувають на розгляді парламенту та в яких йдеться про реформування системи відбування покарань.
Звичайно, такий невеликий круглий стіл не міг серйозно поглибити чи розв’язати озвучені проблеми, але складається таке враження, що в якійсь частині ми вже підходимо до розуміння того, що не треба лише сподіватися на когось – треба працювати й самим.
Уже стало традицією проводити конференцію наприкінці року, адже таким чином маємо нагоду підбити підсумки за відповідний період і оцінити свої можливості для подальшої діяльності.
«Ноу-хау» є найбільш універсальним об’єктом інтелектуальної власності, адже на відміну від інших об’єктів інтелектуальної власності комерційною таємницею («ноухау») можуть бути відомості технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру.
З 1 липня 2013 року почали діяти положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Кодексу цивільного захисту України, відповідно до яких, зупинення роботи підприємства здійснюється лише за рішенням суду.
Бюрократичний апарат розвиненої держави дійсно повинен передбачати погодження будьяких дій органів виконавчої влади щодо впливу на громадян та бізнес із судом або прокуратурою.
Сьогодні міжнародний комерційний арбітраж є одним із найдієвіших механізмів вирішення комерційних спорів.
Такі читання є дуже важливими, адже тут люди у вільній формі можуть обмінятися своїми думками щодо розвитку міжнародного арбітражу в нашій країні.
Ми сподіваємося, що конференції у формі читань себе виправдають, оскільки дозволять усунути деякі недоліки, які іноді трапляються в подібних конференціях.
Відповідальність за дії користувачів з розміщення матеріалів на інтернетресурсах є актуальною для власників файлообмінних та новинних ресурсів.
Відповідно до ч. 5 ст. 1061 Цивільного кодексу України проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу в банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.
Одні з основних фінансових операцій банків – це вкладні (депозитні) операції, що є основним джерелом формування залучених банківських ресурсів, яке дає змогу банку здійснювати кредитування.
Ст. 1061 Цивільного кодексу України гарантує права вкладника на проценти в період між внесенням та отриманням депозиту. Що ж до днів, за які нараховуються, проценти, то це календарні дні, якщо не визначено інше.
На нашу думку, в Україні є достатня правова база для нарахування банками процентів на вклад за всі календарні дні фактичного користування банком коштами вкладника. Ця вимога встановлена прямою нормою закону.
Обов’язковість нарахування банком процентів прямо передбачена нормами Цивільного кодексу України. Так, відповідно до частини п’ятої статті 1061 ЦКУ проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу в банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.
Стосовно строку, за який нараховуються проценти по банківському вкладу, Цивільний кодекс України в ч. 5 ст. 1061 досить чітко визначає, що «проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав».
Уповноваженим органом, що здійснює контроль за порушенням містобудівних норм, є орган державного архітектурнобудівельного контролю та його територіальні органи (ч. 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
За часів ринкових відносин кредит став одним із основних ключових засобів руху капіталів. Термін «кредит» позика, довіра, борг. У сучасному розумінні термін «кредит» – це отримання споживачем послуг певного капіталу, визначеного в грошовій формі (валюті) на умовах забезпеченості, повернення, цільового використання і насамперед оплатності.
Якщо запитати сучасних українських юридичних радників з банківського та фінансового права, який інструмент забезпечення вони зустрічають у своїй практиці найчастіше, то, напевно, найпоширенішою відповіддю буде договір поруки.
Останні декілька років набуває поширення активне проведення прилюдних торгів з продажу арештованого майна та задоволення інтересів кредиторів. У такий спосіб банки намагаються повернути надані в кредит грошові кошти. Адже лише після отримання відповідного рішення таке майно виставляється на торги.
Здійснення господарської діяльності суб’єктів підприємницької діяльності у будьякому випадку пов’язане з прийняттям на себе певних зобов’язань та набуттям прав вимагати виконання зобов’язань. Нерідко виникає необхідність передати право вимоги за зобов’язанням іншій особі. Особливості такої операції та практичні проблеми розглянуто в цій статті.
У ситуації з дефіцитом державного бюджету в 2013 році близько 90 млрд грн, стагнацією економіки країни та планами виконання податківцями надходжень до бюджету, що постійно зростають, останні всіма можливими способами намагаються затримувати повернення ПДВ із бюджету, незважаючи на численні випадки незаконності та необґрунтованості своїх дій.
Договір банківського вкладу, в якому вкладник – фізична особа, є публічним договором, умови якого встановлюються однаковими для всіх споживачів; і як наслідок вкладник позбавлений права на внесення змін, доповнень чи уточнень до змісту договору, який пропонується банком йому на підпис у безальтернативній формі.
Іпотека як вид забезпечення зобов’язань зазвичай використовується банками при укладанні кредитних договорів, проте може мати місце і в інших правовідносинах. Згідно із Законом України «Про іпотеку» № 898IV від 05.06.2003 р. таке забезпечення здійснюється нерухомим майном, що залишається у володінні й користуванні іпотекодавця.
Від того, наскільки вагомим є інтелектуальний потенціал суспільства та рівень його культурного розвитку, залежить у кінцевому рахунку і успіх вирішення економічних проблем, що постали перед ним. Економічний розвиток багато в чому зумовлено станом інноваційної діяльності, а активна інноваційна робота неможлива без охорони інтелектуальної власності.
Міжнародний комерційний арбітражний суд і Морська арбітражна комісія при Торговопромисловій палаті України разом з Інститутом приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака Національної академії правових наук України започатковують щорічні міжнародні арбітражні читання.
Розроблення нових сфер дослідження та отримання прибутку в площині інвестиційного ринку зумовило появу нових напрямів співробітництва між господарюючими суб’єктами різних країн з метою отримання доходів.
Чинне законодавство України у сфері охорони здоров’я не є досконалим, оскільки не має єдиного кодифікованого нормативного акта, а містить безліч нормативних документів, рекомендацій, роз’яснень та приписів.
Аудіо та відеозаписи, матеріали ЗМІ або з мережі Інтернет все частіше використовуються в кримінальному і цивільному судовому процесах. У той же час, незважаючи на можливість їх використання в адміністративному та господарському процесах, такі факти є поодинокими.
Напередодні річниці прийняття Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК) у стінах Верховного Суду України було проведено конференцію на тему: «Кримінальний процесуальний кодекс України».
З набранням чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України на стадії досудового слідства з’явився важливий суб’єкт кримінального провадження – слідчий суддя.
Навряд чи в когось можуть виникнути претензії до роботи пожежників тоді, коли вони рятують життя або майно людей. Разом з тим на органи, які забезпечують пожежну безпеку, покладено й інші повноваження, що можуть призвести до певних наслідків для підприємців.
Триває підготовка до другого читання президентського законопроекту «Про прокуратуру» (далі – законопроект № 3541), що викликав шквал дискусій та протиріч в юридичній спільноті.
Реформа нотаріату дала можливість залучити до роботи нотаріуса більше число спеціалістів і надала людям змогу звернутися до того нотаріуса, до якого вони хотіли, вважають у Нотаріальній палаті України.
Уже минуло понад рік відтоді, як набрав чинності новий Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Так, було багато критики, дискусій і різноманітних прогнозів щодо діяльності профільного закону адвокатури. І все ж документ почав працювати.
Конституційна Асамблея – у межах діяльності Комісії з питань адміністративнотериторіального устрою і місцевого самоврядування – напрацювала пропозиції до Концепції внесення змін та доповнень до Конституції України в частині місцевого самоврядування, зокрема, щодо приведення конституційноправової основи місцевого самоврядування у відповідність до Європейської хартії місцевого самоврядування.
Після певного періоду транзакційної стагнації останні декілька років спостерігається пожвавлення на M&A ринку в Україні. В тому числі завершились декілька достатньо великих угод. У більшості випадків покупцями активів виступають українські або російські бізнесгрупи. Про те, чого варто очікувати від ринку найближчим часом, розповідає cтарший партнер ЮФ «Астерс» Армен Хачатурян.
На сьогодні, реалізуючи проекти із залучення коштів від іноземних кредиторів, юристи гостро відчувають недосконалість вітчизняного законодавства. У таких проектах зазвичай застосовують договори, що регулюються міжнародним правом із відповідними інструментами забезпечення виконання зобов’язань.
Зближення з ЄС вимагає інших підходів у веденні бізнесу. Юристам доведеться стежити за змінами і стимулювати їх своїми рекомендаціями, пропозиціями. Прогнозами на найближче майбутнє щодо правового регулювання аграрної сфери з «Юридичною газетою» поділився партнер ПФ «Софія» Олександр Поліводський.