Закінчення. Початок у №46–47
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Зближення з ЄС вимагає інших підходів у веденні бізнесу. Юристам доведеться стежити за змінами і стимулювати їх своїми рекомендаціями, пропозиціями.
Прогнозами на найближче майбутнє щодо правового регулювання аграрної сфери з «Юридичною газетою» поділився партнер ПФ «Софія» Олександр Поліводський
У чому полягають ризики чинності договорів оренди землі?
З 1 січня 2013 року змінилася система реєстрації прав на нерухоме майно. Постає практичне питання: ті договори оренди, що були зареєстровані в старій системі, чинні чи ні? За логікою, треба б відповісти, що чинні. Але як технічно перевірити, що конкретна особа взяла чи здала в оренду земельну ділянку? Інформація про це в новій системі автоматично не відображається.
Припустімо, недобросовісному орендодавцю запропонували більшу плату за земельну ділянку. Трапляються випадки, коли така особа вдає, що договору оренди до 01.01.2013 р. укладено не було, реєструє право власності за новою системою та укладає новий договір оренди і цей договір реєструє. За таких умов права тих хто укладав договори раніше, залишаються незахищеними. Така ситуація не є теоретичною, це цілком практичні питання, які вже виникають у сільгоспвиробників, і подібних прикладів багато. За таких умов орендарям залишається тільки розводити руками та сподіватися на позитивні рішення судів, незважаючи на те, що вони орендували, сіяли, вносили добрива і планували далі працювати. За такої правової невизначеності подальше ведення бізнесу може бути безнадійним. Порадити тут можна лише одне – сподіватися на захист у суді.
Тобто орендарі, які реєстрували договори у старій системі, зараз змушені грати на випередження і убезпечувати себе від виникнення подібних конфліктних ситуацій?
Так, вони поставлені в таку ситуацію, коли змушені доводити, що є орендарями, задля власної безпеки. І краще, доки не виникло суперечки, звернутися до власникаорендодавця, взяти оригінали документів і віднести до Реєстраційної служби. Але в наших умовах недовіри власники не хочуть віддавати документи у чужі руки і часто навіть не погоджуються поїхати разом з помічниками, щоб це зробити. Тим більше, що переважна більшість таких громадян – пенсіонери.