З набранням чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України (далі – КПК) на стадії досудового слідства з’явився важливий суб’єкт кримінального провадження – слідчий суддя.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Словосполучення «судовий слідчий» було вперше зафіксовано після здійснення в Російській імперії судової реформи 1864 року. Так, попереднє слідство при окружних судах проводили судові слідчі, які мали діяти в тісному контакту з поліцією. Судовий слідчий міг доручити поліції виробництво дізнання, збір необхідної інформації. Аналіз розвитку судоустрою та процесуального законодавства свідчить, що за своїми функціональними обов’язками судовий слідчий тих часів нічим не відрізнявся від звичайного слідчого з кримінального процесу радянської доби, за тим лише винятком, що структурно він належав до окружного суду чи до судової палати і всі його рішення підлягали судовому контролю, а скарги на його дії розглядалися цими судовими органами. Тим самим у цій моделі судочинства судовий слідчий, будучи під подвійним прокурорським і судовим контролем, реалізовував тільки функцію попереднього розслідування.
У кримінальнопроцесуальному законодавстві європейських країн і країн СНД також йдеться про суб’єкта, уповноваженого здійснювати контрольні функції на досудовому провадженні. Наприклад, посада слідчого судді існує в КПК Латвії та Італії. У кримінальному процесі Франції взагалі передбачено посади слідчих суддів і суддів зі свобод та ув’язнення. Суддя з кримінального переслідування передбачений за КПК Республіки Молдова. У КПК Литовської Республіки закріплено статус судді досудового провадження. У ФРН судові повноваження при проведенні дізнання покладаються на суддюдізнавача.