10 квітня 2020, 15:46

Дайджест-карантин: правові поради тижня

1. Примусова обсервація: кого, куди, на скільки


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


29 березня на засіданні Уряду була ухвалена постанова №241, відповідно до якої люди, які повертаються із-за кордону з країни/регіону із місцевою передачею коронавірусу в громаді, вважаються такими, що мали контакт із хворим на хворобу COVID-19. Тому вони обов’язково мають пройти 14-денну обсервацію у спеціалізованих закладах, визначених Київською міською, обласними державними адміністраціями.

Що таке обсервація? Хто підлягає обсервації? Скільки це триватиме та хто контролюватиме цей процес? Яке покарання?

2. Рекомендації платникам податків: коронавірус і бізнес

17 березня 2020 року парламент вніс зміни до низки законів, які діятимуть у зв’язку з карантином через коронавірусну хворобу (COVID-19).

У статті – думки стосовно того, що слід взяти до уваги бізнесу на цей період.

3. Підтримка платників податків у період карантину: рекомендації для бізнесу

18.03.2020 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Цей закон став першим кроком реагування держави на виклики, що постали перед бюджетною системою та платниками податків у зв’язку з епідемією і супутніми кризовими явищами.

Запроваджені державою заходи не можна назвати суттєвими, а їх реальний вплив на платників податків та економіку буде оцінюватися в майбутньому. Ситуація ускладнюється необхідністю витримувати баланс між інтересами держави та платників податків, адже цілком логічно, що послаблення податкового навантаження спричинює недоотримання державним та місцевими бюджетами коштів. Таким чином, держава не може піти на більш серйозні поступки у цій сфері. Водночас значною мірою саме державні карантинні обмеження спричинили більшість труднощів для бізнесу.

4. Як COVID-19 змушує суди працювати креативно в нових умовах?

Стрімке поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) зумовило швидкі судові реформи по всьому світу, щоб забезпечувати доступ до правосуддя в нових умовах. Найбільш гнучкими виявилися держави із прецедентною системою права.

Вони змогли оперативно реагувати на мінливі виклики, не очікуючи законодавчих змін. Тоді як уряди і парламенти більшості країн статутного права ще думають над тим, як забезпечити безпечну і безперебійну роботу судів.

Ключовою зміною став перехід на дистанційне слухання справ, які мали розглядатися в судових засіданнях.

5. Примусова госпіталізація в межах закону – не нові урядові міри

Таке явище, як примусове стаціонарне лікування осіб, хворих на особливо небезпечні інфекційні хвороби, в українському законодавстві насправді не нове. Правове підґрунтя для примусової госпіталізації насправді існувало ще задовго до поширення у світі та Україні вірусу COVID-19.

Неврегульованим залишилося питання щодо порядку такої примусової госпіталізації.

6. 5 правил, що робити, якщо вас хочуть оштрафувати за порушення карантину, а ви не вчиняли правопорушення

Правил цих багато настільки, наскільки і спокус їх порушити: заборона перебувати в громадських місцях без вдягнутих захисних масок, переміщуватися компанією більше двох осіб, гуляти у парку, сквері, зонах відпочинку, відвідувати спортивні та дитячі майданчики, перебувати на вулицях без документів.

Навіть із цього коротенького переліку видно, що шансів бути оштрафованим багато (а вже всі знають, що штраф складає від 17 тис. грн до 34 тис. грн). Отже, що ж робити, якщо правоохоронні органи все-таки зацікавилися вашою персоною?

Читайте також: «Україна може виходити з карантину у декілька етапів вже з середини травня, - Аваков».

7. Тимчасові зміни до податкового законодавства

Сьогодні весь світ, Україна не стала винятком, зазнає значних збитків у боротьбі з поширенням коронавірусної хвороби. Розуміючи масштаби всіх збитків, яких зазнає бізнес на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання поширення коронавірусу, уряди держав приймають тимчасові зміни до податкового законодавства.

Платникам податків необхідно звернути увагу, що більшість змін, які тимчасово запроваджуються в податкове законодавство, звільняють тільки від застосування штрафних санкцій, проте не звільняють від сплати податкового зобов'язання загалом.

8. Ринок нерухомості в період карантину: рекомендації для бізнесу

На сьогоднішній день, у зв’язку із запровадженням карантину через спалах у світі короновірусу COVID-19, ринок нерухомості напряму стикнувся із низкою проблем. Зокрема, через різке коливання курсу гривні та запровадження карантину потенційні інвестори не поспішають купувати нерухомість, а рівні продажів скорочуються.

У чому полягають рекомендації для бізнесу у сфері нерухомості?

9. Карантинне судочинство

В той час, як пересічні громадяни турбуються про зачинення улюблених ТРЦ чи ресторанів, одним із перших питань юристів є "а що ж буде з судами?".

Не дивлячись на реальну загрозу значного розповсюдження коронавірусної хвороби, все ж необхідність у стабільному функціонуванні судової системи відчувається як ніколи раніше.

Цікавим також видається досвід зарубіжних країн у пристосуванні до сьогоденних реалій.

10. Чи можна вважати законною примусову госпіталізацію хворих на COVID-19 в умовах надзвичайної ситуації?

Хоча режим надзвичайної ситуації не має на меті обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини й громадянина, а є скоординованими діями з реагування на надзвичайні ситуації та ліквідації її наслідків, він може мати наслідком вжиття заходів, достатніх для того, щоб впоратися із загрозою.

З огляду на зазначене, постають певні логічні питання. Які передумови можуть слугувати підставою для здійснення примусової госпіталізації? Чи можлива наразі примусова госпіталізація хворих на COVID-19? Якими нормативними актами регламентований порядок примусової госпіталізації таких осіб?

11. Як провести судове засідання через програму ZOOM, - розповідає суддя-спікер 7ААС

Законодавцем внесено важливі зміни до процесуальних кодексів, аби забезпечити право громадян на захист своїх прав та водночас запобігти поширенню вірусної хвороби COVID-19. Тепер можна проводити засідання у режимі відеоконференції, коли учасники судового процесу використовують власні технічні засоби, не перебуваючи при цьому в установах судів.

Із метою забезпечення безперешкодного доступу громадян до судочинства судді Сьомого апеляційного адміністративного суду уже розпочали проводити засідання у новому форматі з використанням програм для дистанційного спілкування, зокрема випробували програму ZOOM.

12. COViD-19 - професійне захворювання: вимога лікарів

Як не захищай лікаря, він все одно знаходиться в добровільній групі ризику. Нині не можна з точністю виміряти ступінь ризику для медперсоналу, який постійно знаходиться у вірусному середовищі. Існують лише деякі показники Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), за якими можна зробити певні висновки. Наприклад, під час спалаху SARS в 2002-2003 рр. 21% всіх підтверджених випадків в світі припав на медперсонал.

Важливою проблемою є оплата праці медпрацівників в умовах пандемії. Медичні працівники виявляють громадянську відповідальність та людську мужність, надаючи допомогу хворим в умовах підвищеного ризику для здоров’я, надмірного фізичного та психоемоційного навантаження, не отримуючи за це відповідної оплати праці. Процес пішов, проблема вирішується.

13. В Україні створили карту медичного забезпечення

Сервіс YouControl разом із представниками держструктур та громадських організацій презентував інтерактивну карту, котра показує забезпечення лікарень та динаміку поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

Створена фахівцями компанії YouControl інтерактивна карта медичного забезпечення, сформована на основі звітів всіх лікарень України щодо їх забезпечення засобами захисту, медичним обладнанням і працівниками.

14. Панічні покупки, контрафакт та інтелектуальна власність

Наслідки від застосування контрафактних тестів на коронавірус можуть бути катастрофічними.

Саме тому в цей час покупцям дуже важливо бути пильними та уважними під час здійснення покупок, особливо в мережі Інтернет.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати