31 березня 2020, 16:06

Ринок нерухомості в період карантину: рекомендації для бізнесу

Роман Титикало
Роман Титикало «АБ «Титикало та партнери»» керуючий партнер

На сьогоднішній день, у зв’язку із запровадженням карантину через спалах у світі короновірусу COVID-19, ринок нерухомості напряму стикнувся із низкою проблем. Зокрема, через різке коливання курсу гривні та запровадження карантину потенційні інвестори не поспішають купувати нерухомість, а рівні продажів скорочуються. Однак особисто я вважаю, що це тимчасове ситуативне явище. Наразі накопичується відкладений попит, який буде задоволено після скасування карантинних заходів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Також інвестори, які придбали майнові права в розстрочку, можуть невчасно вносити періодичні платежі, порушуючи договірні зобов’язання.

Варто зазначити, що забудовники не підпадають під категорію осіб, діяльність яких наразі обмежена у зв’язку із запровадженням карантину, та фактично продовжують будівництво запланованих об’єктів.

Рекомендації для бізнесу у сфері нерухомості полягають у наступному.

Перш за все не панікувати, мобілізуватися та продовжувати здійснювати заплановане будівництво об’єктів. При цьому працівників необхідно забезпечити масками, засобами дезінфекції та іншими засобами індивідуального захисту. Чітко дотримуватися рекомендації Міністерства охорони здоров'я України та Кабінету Міністрів України в частині санітарної обробки та кількості людей. Усіма зусиллями підтримувати роботу будівельних майданчиків, оскільки повне зупинення будівництва є небажаним.

Задля налагодження режиму праці рекомендовано забезпечити працівників транспортом. Тимчасові обмеження пасажирських перевезень по місту призводять до того, що працівники невчасно дістаються до об’єктів будівництва та фактично порушується режим трудового дня.

Також можна переглянути роботу відділів продажу. Працівники відділу продажу можуть здійснювати заочне консультування в телефонному режимі чи у мережі Інтернет. Частину співробітників, за їх згодою, слід відправити у відпустку за власний рахунок.

Для збільшення попиту на ринку нерухомості інвесторам можна запропонувати спеціальні антикризові вигідні умови купівлі майнових прав. У такому випадку будуть враховані інтереси і забудовника (забудовник отримає ресурс, необхідний для продовження будівництва), і інвестора – вигідні умови.

Що стосується порушення виконання зобов’язання за договорами, то сторони звільняються від відповідальності за порушення виконання таких зобов’язання у випадку настання форс-мажорних обставин.

Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України, віднесено до форс-мажорних обставин (надзвичайна та невідворотна обставина, що об’єктивно унеможливлює виконання зобов’язань, передбачених умовами договору).

Тобто у випадку засвідчення форс-мажорних обставин за договором особа на час дії форс-мажорних обставин звільняється від відповідальності за порушення виконання зобов’язання за договором: прострочення виконання, виконання не в повному обсязі тощо. При цьому всі зобов’язання за договором особа повинна виконати після припинення дії форс-мажорних обставин.

Слід зазначити, що засвідчення форс-мажорних обставин здійснюється Торгово-промисловою палатою України або регіональними торгово-промисловими палатами. Для цього необхідно заповнити та подати відповідну заяву із додатками та сплатити збір, розрахунок якого здійснюється на сайті Торгово-промислової палати України.

Крім цього, беручи до уваги складну ситуацію у всіх сферах діяльності на території України через запровадження карантину, вважаю за доцільне рекомендувати сторонам врегульовувати відносини за договорами шляхом укладання відповідних доповнень до договорів щодо перенесення строків  виконання зобов’язань, що в свою чергу автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не буде потребувати засвідчення форс-мажорних обставин для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань. При цьому таке врегулювання договірних відносин може мати місце лише за спільною згодою обох сторін.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати