02 квітня 2020, 17:50

COViD-19 - професійне захворювання: вимога лікарів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Кількість загиблих від коронавіруса щодня зростає по всьому світу. Симптоми і тяжкість захворювання варіюються від схожих на легку застуду до раптових, але дуже важких смертей. Оскільки медики знаходяться в безпосередній близькості до інфікованих, то піддаються не просто зараженню, а отриманню вірусу у великих дозах. У боротьбі з Covid-19 медперсонал у всьому світі платить дуже високу ціну. Тисячі медпрацівників заразилися вірусом, кількість померлих лікарів неухильно зростає. Ось лише деякі цифри на підтвердження цього. Тільки в Італії число загиблих серед лікарів через коронавірус зросла до 63 осіб. Всього налічують 8538 медичних працівників, які мають зараження коронавірусом, з них 595 заразилися впродовж останньої доби. Медики, як і священики, які приходили до хворих коронавірусом з причастям, «взяли на себе хворобу», служачи своєму ближньому, зазначив глава католицької Церкви. Число лікарів, померлих від коронавірусу у Франції, зросла до п'яти. В Іспанії через брак засобів індивідуального захисту коронавірусом заразилися 6,5 тис. лікарів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Нещодавно польські лікарі звернулися до прем'єр-міністра з проханням визнати захворювання, викликане коронавірусом, професійним. Така пропозиція, безумовно, має сенс. Вища медична рада (Naczelna Rada Lekarska) хоче, щоб інфекційне захворювання, що викликається вірусом SARS-CoV-2, було включено в список професійних захворювань лікарів і стоматологів і що причиною повинен бути вплив факторів, шкідливих для здоров'я, що виникають в робочому середовищі або в зв'язку з тим, як виконується робота.

Заявники пояснюють, що «ризик зараження при виконанні професійних обов'язків набагато вищий серед лікарів і стоматологів, ніж в інших професійних групах», і збільшується ще більше, коли відсутні засоби індивідуального захисту.

На думку керівника департаменту трудового права і соціальної політики Ягеллонського університету (м. Краків) професора Кшиштофа Барана (Krzysztof Baran), ідея є гарною, але коронавірусна хвороба повинна вважатися професійною для набагато більш ширшої групи співробітників.

«Це професійні групи, в яких вплив цього захворювання відбувається з особливою інтенсивністю. Це, ймовірно, буде стосуватися всіх працівників сектора охорони здоров'я - від лікарів, медсестер, фельдшерів, фармацевтів до стаціонарних і носилок, і навіть офісних працівників, які працюють в лікарнях та інших медичних установах. Звичайно, хвороба, викликана Covid-19, також може вважатися професійною в інших професіях, де є прямий вплив інфекції, таких як поліцейські, пожежники або навіть листоноші», - зазначає професор Баран.

Доктор Томаш Дибек (Tomasz Dybek) з Угоди медичних професій (Porozumienia Zawodów Medycznych) вважає, що ризик коронавирусної хвороби однаково високий у лабораторних діагностиків, електрорадіологів, фельдшерів, фізіотерапевтів та психологів. «Сьогодні невідомо, які наслідки матиме коронавірус в майбутньому. Тому співробітники повинні бути захищені», - каже Томаш Дибек.

Підвищений ризик на передовій. Як не захищай лікаря, він все одно знаходиться в добровільній групі ризику. Нині не можна з точністю виміряти ступінь ризику для медперсоналу, який постійно знаходиться у вірусному середовищі. Існують лише деякі показники Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), за якими можна зробити певні висновки. Наприклад, під час спалаху SARS в 2002-2003 рр. 21% всіх підтверджених випадків в світі припав на медперсонал.

Нещодавно видання «The New York Times», з використанням дослідження бази даних Департаменту праці O*NET, оприлюднило фізичні аспекти різних професій, і створило карту з позначками, які професії і наскільки небезпечні на тлі поширення пандемії. Найбільший ризик захворіти мають люди, робота яких пов’язана з фізичним контактом з багатьма людьми. Медичні працівники, лікарі та фельдшери через контакт з хворими очолюють рейтинг найнебезпечніших професій під час пандемії. Вони стикаються із захворюваннями та інфекціями щодня і зазвичай працюють у безпосередній близькості один від одного та пацієнтів. Няньки та доглядальниці, які працюють із людьми похилого віку - найвразливішою категорією, - також мають високий ризик зараження. До рейтингу небезпечних професій на тлі пандемії входять і рятувальники. Також фельдшери вживають додаткових запобіжних заходів, реагуючи на можливий випадок коронавірусу.

Стан в Україні. Ось лише деякі приклади, описані у ЗМІ. У Харкові після контакту з хворим коронавірусом 16 лікарів пішли на самоізоляцію. У Тернополі з інфекційного відділення лікарні звільнилося 8 лікарів через небезпеку захворіти на коронавірус. Серед працівників луцької міської клінічної лікарні - вже 8 хворих на коронавірус. У Запоріжжі в обласній інфекційній лікарні звільняється медперсонал через низькі зарплати і складні умови роботи.

Професійними, як відомо, називаються хвороби, виникнення яких пов'язане з певною трудовою діяльністю і впливом на організм конкретних несприятливих умов праці, так званих «шкідливих виробничих чинників». До професійних хвороб належать насамперед хвороби, що виникають внаслідок безпосередньої дії на людей виробничих шкідливих факторів, а також ті, що за певних виробничих умов розвиваються значно частіше, ніж звичайно.

Важливою проблемою є оплата праці медпрацівників в умовах пандемії. Медичні працівники виявляють громадянську відповідальність та людську мужність, надаючи допомогу хворим в умовах підвищеного ризику для здоров’я, надмірного фізичного та психоемоційного навантаження, не отримуючи за це відповідної оплати праці. Процес пішов, проблема вирішується. Вже за березень медичні працівники України, зайняті лікуванням пацієнтів з лабораторно підтвердженими випадками COVID-19, отримають доплату в розмірі трьох посадових окладів. Про це йдеться у повідомленні МОЗ на Fаcebook. Наказом, підписаним новим Міністром охорони здоров’я України Максимом Степановим, визначено перелік посад медичних працівників, яким з березня 2020 р. здійснюється доплата.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (далі - Закон), медичні та інші працівники, зайняті у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, підлягають обов'язковому державному страхуванню на випадок захворювання на інфекційну хворобу в порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Проте до цього часу зазначений порядок не затверджений. Це значно погіршує рівень захисту медичних та інших працівників в умовах підвищеного ризику захворювання на інфекційні хвороби. Особливо загострилася ця проблема зараз, коли працівники, зайняті наданням медичної допомоги населенню, проведенням лабораторних і наукових досліджень з проблем коронавірусу COVID-19 під час виконання ними професійних обов'язків, наражаються на ризики захворювання. Особливе занепокоєння викликає стан забезпечення медпрацівників засобами індивідуального захисту (ЗІЗ), що передбачено ст. 37 Закону, ст. 163 Кодексу законів про працю України та ст. 8 Закону України «Про охорону праці». Відповідно до чинного законодавства, перелік засобів індивідуального захисту працівників має бути затверджений у колективному договорі закладу охорони здоров’я на підставі галузевих норм. Проте галузеві норми безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту робітникам і службовцям установ охорони здоров’я скасовано розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 р. №1022-р, що ускладнює питання забезпечення медичних працівників належними і дієвими ЗІЗ.

Наказом МОЗ від 24.01.2020 р. №185 «Про заходи щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом, виявленим у м. Ухань (провінція Хубей, Китай)» для керівників територіальних органів та закладів охорони здоров’я затверджено рекомендації щодо дій при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку нового коронавірусу, в яких також відсутні зазначені норми.

З метою вирішення зазначених проблем необхідно:

- Міністерству охорони здоров’я України розробити та затвердити «Тимчасові галузеві норми безоплатного забезпечення медичних працівників спецодягом та іншими ЗІЗ у зв’язку із загрозою поширення захворювань, викликаних коронавірусом COVID-19»;

- Кабінету Міністрів України затвердити порядок обов'язкового державного страхування медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, на випадок захворювання, що пов'язане з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекції;

- розробити та затвердити «Тимчасові галузеві норми безоплатного забезпечення медичних працівників спецодягом та іншими ЗІЗ у зв’язку з поширенням захворювань, викликаних коронавірусом COVID-19» з визначенням для видів робіт, посад та професій медичних працівників переліку обов’язкових ЗІЗ, їх захисних властивостей та термінів застосування;

- внести зміни до «Переліку професійних захворювань», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2000 р. №1662, передбачивши у ньому коронавірусну інфекцію COVID-19;

- внести до наказу МОЗ України від 19.07.1995 р. №133 «Про затвердження Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб» інфекційну хворобу «коронавірус».

Верховна Рада України 30 березня 2020 р. ухвалила закони, спрямовані на боротьбу з коронавірусом та економічною кризою. Більшість ухвалених норм - тимчасові та діятимуть на період карантину або на 2020 р. Однак є декілька постійних змін, які стосуються спрощення правил застосування ліків для лікування коронавірусу. Окремою постановою Кабмін визначив порядок самоізоляції хворих на коронавірус та осіб, що контактували з ними, а також обсервації тих, хто приїхав з країн, де поширений коронавірус.

Законопроект №3275, так званий «антикризовий» закон, передбачає стимули для медичних працівників, імпортерів і виробників медичної продукції, необхідної зараз для попередження захворювання та надання допомоги хворим на коронавірус. Він запроваджує, зокрема, доплати медичним та іншим співробітникам, що безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворюваності COVID-19 (300% зарплати до 30 червня); звільняє виробництво та імпорт ліків та інших протиепідемічних товарів від ПДВ та ввізного мита з 17 березня до кінця місяця, в якому закінчиться карантин; до 31 травня скасовує акциз на спирт, що використовується для виробництва дезінфікуючих засобів; дозволяє почати виробництво дезинфікуючих засобів без реєстрації цієї діяльності в МОЗ.

Закон №539-IX від 30 березня 2020 р. врегулював використання ліків для лікування коронавірусу. Закон дозволив застосовувати для лікування коронавірусу, якщо Міністерство охорони здоров’я включило їх у протокол лікування: не зареєстровані в Україні ліки, які рекомендовані для лікування коронавірусу офіційними органами США, ЄС, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади та Китаю; зареєстровані в Україні ліки, у яких не зазначено в інструкції, що вони можуть застосовуватися для лікування коронавірусу, якщо доведена їхня ефективність для лікування цієї хвороби або вони рекомендовані та/або рекомендовані офіційними органами США, ЄС, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади та Китаю.

На виконання закону МОЗ має розробити порядок «швидкої» реєстрації ліків та протоколів лікування коронавірусної хвороби (експертиза реєстраційних матеріалів має проводитися у строк до 5 днів, матеріали можуть подаватися українською або англійською мовами).

Кабмін урегулював питання умов госпіталізації та самоізоляції хворих на коронавірус, а також осіб, які контактували з хворими або приїхали з країн, де поширюється коронавірус. Постанова №241 від 29 березня 2020 р. встановлює, що хворі на коронавірус, які не потребують госпіталізації, повинні бути на самоізоляції. Також самоізоляції потребують особи, які мали контакт із хворим. Строк самоізоляції визначає лікуючий лікар хворого. Особам, які потребують самоізоляції, постанова дозволяє відвідувати у невідкладних випадках продуктові магазини та аптеки за умови використання засобів індивідуального захисту та дотримання відстані не менш як 1,5 м.

Особи, які приїхали з країн, де поширений коронавірус, вважаються такими, що контактували з хворими. Вони повинні дотримуватися умов обов’язкової обсервації (ізоляції) впродовж 14 днів після прибуття в Україну у спеціалізованих закладах. Обласні державні адміністрації та Київські міські адміністрація повинні забезпечити облаштування спеціалізованих закладів для обсервації та транспортування до них, медичне спостереження в закладах. Згідно з постановою, 5 квітня повинен запрацювати електронний сервіс для проведення моніторингу додержання самоізоляції та/або обсервації.

Проте не всі із зазначених питань законодавчо вирішені. Проблеми залишаються, зокрема, щодо включення коронавірусної інфекції COVID-19 до «Переліку професійних захворювань».

Нещодавно Глава Православної церкви України митрополит Епіфаній закликав українців молитися за медичних працівників країни та надавати усю можливу допомогу лікарям. Про це зазначає УНН з посиланням на його допис на сторінці у Facebook. «Медичні працівники - лікарі різних спеціальностей, медсестри і медбрати, лаборанти та фельдшери, фармацевти, провізори та ін. нині не просто виконують свою роботу, а звершують справжній подвиг служіння людям. Він звершується без пафосу і не для публіки, а заради втілення в життя покликання творити добро та рятувати інших - справи, глибоко християнської за сутністю. Тож безмежна вдячність усім, хто сьогодні, незважаючи на ризики для свого здоров’я, власні проблеми та турботи, рятує життя, допомагає полегшити біль, подолати хворобу й убезпечити від неї інших», - вказав він в повідомленні.

Джерела

Coronavirus: Doctor death toll in Italy up to 63.

Karolina Kowalska Koronawirus: lekarze apelują o uznanie COViD-19 za chorobę zawodową

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати