13 червня 2025, 18:44

Важливі зміни для родин зниклих безвісти та загиблих у полоні

Сергій Ланкін
Сергій Ланкін «Globa & Globa» юрист
Маріса Скуба
Маріса Скуба «Globa & Globa» адвокат

4 та 5 червня Верховна Рада України ухвалила кілька важливих законопроєктів, що покликані спростити життя родинам зниклих безвісти та полонених військовослужбовців, а також тих, хто загинув, захищаючи Батьківщину.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Визнання особи померлою: чіткіші правила

Одним із таких законопроєктів є законопроєкт №12451. Його мета — усунути невизначеність щодо термінів визнання людини померлою, якщо вона зникла під час воєнних дій. 

До цього суди по-різному трактували статтю 46 Цивільного кодексу: хтось відраховував термін з моменту зникнення, а хтось — аж після завершення війни. Через це родини зниклих не могли вчасно оформити спадщину, отримати соціальні виплати чи реалізувати інші свої права.

Нові зміни пропонують чітке правило: особу можна буде визнати померлою через два роки після завершення воєнних дій. Проте, якщо є обставини, що прямо вказують на загрозу життю, суд може визнати людину померлою раніше, але не раніше ніж через 6 місяців після таких подій. 

Це компроміс, що дозволить швидше вирішувати справи, водночас враховуючи інтереси військовослужбовця. Фактично, ці зміни забезпечать більший захист родинам, які вже й так зазнали величезних втрат.

Грошова допомога родинам загиблих у полоні

Крім того, у першому читанні парламент схвалив законопроєкт №13168. Він передбачає одноразову грошову допомогу у розмірі 15 мільйонів гривень членам сімей військовослужбовців, які загинули, перебуваючи в полоні під час воєнного стану.

Важливо, що положення цього закону матимуть зворотну дію: вони застосовуватимуться з 24 лютого 2022 року. Це означає, що всі родини, чиї близькі загинули в полоні держави-агресора за час повномасштабного вторгнення, зможуть отримати цю справедливу допомогу.

Наразі існує проблема: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) часто відмовляють у призначенні такої допомоги, оскільки формально законодавство її не передбачає і отримати одноразову грошову допомогу можливо лише у судовому порядку.

Законопроєкт №13168 покликаний усунути цю нерівність, надавши родинам військовополонених аналогічні соціальні гарантії порівняно з іншими членами сімей військовослужбовців.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати