23 березня 2020, 14:38

Тимчасові зміни до податкового законодавства

Опубліковано в №6 (712)

Ніна Бец
Ніна Бец «ЮФ Ілляшев та Партнери» юрист

Сьогодні весь світ, Україна не стала винятком, зазнає значних збитків у боротьбі з поширенням коронавірусної хвороби. Розуміючи масштаби всіх збитків, яких зазнає бізнес на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання поширення коронавірусу, уряди держав приймають тимчасові зміни до податкового законодавства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наприклад, у Китаї у зв'язку зі значними збитками запроваджено розстрочення податкових зобов'язань строком на 6 років. Міністерство фінансів Чехії надало відстрочку для подачі декларацій з податку на прибуток і сплати податків для малих підприємств і фізичних осіб на 3 місяці. Наразі обговорюється пропозиція Мінпраці про виплату фінансової допомоги роботодавцям, яким доведеться закривати підприємства через нестачу працівників. Пакет розрахований на 6 місяців і може «потягнути» на 17 млрд крон (близько 630 млн євро).

Уряд Данії пообіцяв покрити 3/4 фондів заробітної плати приватним компаніям, які постраждали від введених обмежень. Однак лише за умови, що вони не будуть скорочувати робочі місця. Протягом 3 місяців (до 09.06.2020 р.) держава компенсуватиме 75% зарплати (на суму до 3077 євро) щомісяця, а інші 25% будуть оплачувати компанії самостійно. Парламент Естонії обговорює можливість зниження акцизів на газ, електроенергію та паливо, рефінансування кредитів державою, відстрочки сплати податків і використання резервів.

Водночас Верховна Рада України прийняла низку тимчасових змін до Податкового кодексу. До змін, що стосуються кожного громадянина, належить відстрочення обов'язку щодо подачі декларації про майновий стан та доходи до 01.07.2020 р., а також сплати податкового зобов'язання, визначеного в декларації, до 01.10.2020 р.

ФОПів та самозайнятих осіб законодавець вирішив звільнити від сплати ЄСВ до 30.04.2020 р. Також не будуть застосовуватися абсолютно до всіх платників податків штрафні санкції за будь-які порушення зі сплати ЄСВ у період до 30.04.2020 р. Абсолютно всім платникам податків не буде нараховуватися податок на нерухомість, а також плата за землю в період з 01.03.2020 р. до 30.04.2020 р.

Починаючи з 01.03.2020 р. до 31.05.2020 р. не застосовуються будь-які штрафні санкції за порушення зі сплати податкових зобов'язань, окрім санкцій за відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах; порушення пов'язані, зі сплатою ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Запроваджено мораторій на проведення будь-яких перевірок до 31.05.2020 р., окрім документальних позапланових перевірок, передбачених у зв'язку з декларуванням відшкодування з бюджету ПДВ на суму більше ніж 100 тис. грн. Перевірки, які вже були розпочаті, повинні бути призупинені.

Зупиняється перебіг строків давності, передбачених Податковим кодексом, до 31.05.2020 р. Таке зупинення стосується як і платників податків, так і податкових органів. З дня оголошення карантину також зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг і строків надання цих послуг, визначених законом, тобто продовжується враховуючи час, що минув до його зупинення. Це стосується строків на отримання різноманітних довідок від податкових органів.

Однак платникам податків необхідно звернути увагу, що більшість змін, які тимчасово запроваджуються в податкове законодавство, звільняють тільки від застосування штрафних санкцій, проте не звільняють від сплати податкового зобов'язання загалом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати