29 березня на засіданні Уряду була ухвалена постанова №241, відповідно до якої люди, які повертаються із-за кордону з країни/регіону із місцевою передачею коронавірусу в громаді, вважаються такими, що мали контакт із хворим на хворобу COVID-19. Тому вони обов’язково мають пройти 14-денну обсервацію у спеціалізованих закладах, визначених Київською міською, обласними державними адміністраціями.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
2 квітня список осіб, що підлягають примусовій обсервації, розширився постановою КМУ №255.
Що таке обсервація?
За словами адвоката Радмили Гревцової, законодавець не наводить дефініції обсервації. У словниках під обсервацією розуміється «ізоляція людей, які прибули з місць, де спостерігаються випадки інфекційних захворювань, для спостереження та профілактики». Тривалість обсервації визначається інкубаційним періодом захворювання, з приводу якого її призначено».
Хто підлягає обсервації?
П. 5 Постанови КМУ №255 встановлює, що наразі обов’язковій госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів), які визначаються Київською міською, обласними державними адміністраціями, підлягають:
– особи, які заявили про добровільну госпіталізацію до обсерватора (ізолятора) у зв’язку з неможливістю дотримання вимог самоізоляції;
– особи, які двічі порушили умови самоізоляції (крім осіб, визначених абз. 4 п. 4 цієї постанови);
– особи, які мали контакт із хворими або мають ознаки інфікування COVID-19 та відмовляються від медичного обстеження, за направленням лікуючого лікаря;
– особи, які здійснюють перетин державного кордону (крім осіб, які є працівниками дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей; водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на COVID-19 особою);
– особи, які в’їжджають з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя через контрольні пункти в’їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї (крім співробітників Місії Міжнародного комітету Червоного Хреста, співробітників акредитованих в Україні дипломатичних місій, зокрема тих, які провадять моніторинг ситуації та доставку гуманітарної допомоги населенню, що проживає на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті з хворою на COVID-19 особою).
Винятком є лише працівники дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, перелік яких визначає Міністерство закордонних справ.
Потрібно також розуміти, що особа, яка має ознаки захворювання на COVID-19, підлягає обов’язковому медичному огляду, за результатами якого може бути направлена на самоізоляцію.
Детальніше про відмінності самоізоляції та обсервації ми розповідали тут.
Перших евакуйованих громадян, які потрапили під ці правила, частково розмістити у київських готелях "Козацький" та "Пуща". Приїжджим пропонують безкоштовні або платні варіанти розміщення.
Скільки це триватиме?
Строк обсервації становить 14 днів.
Хто контролюватиме цей процес?
Госпіталізація до обсерваторів та/або ізоляторів осіб, визначених у цьому пункті, забезпечується в межах компетенції Міністерства інфраструктури, Міністерства розвитку громад та територій і Міністерства охорони здоров’я.
Національна поліція має здійснювати супроводження транспортних засобів, а також аварійно-рятувальної та іншої спеціальної техніки під час транспортування організованих груп людей (більше ніж 40 осіб) до обсерваторів (ізоляторів).
МВС та Нацполіція мають забезпечувати охорону публічної (громадської) безпеки і порядку на прилеглій території до об’єктів госпіталізації осіб, хворих на COVID-19, обсервації (ізоляції), забезпечувати контроль за дотриманням режиму обсервації (ізоляції), самоізоляції, та патрулювати громадські місця.
Натомість Міністерство цифрової трансформації сьогодні, 6 квітня 2020 р. мало представити розроблений електронний сервіс з використанням мобільного додатка «Дія» для можливості проведення моніторингу щодо додержання самоізоляції та/або обсервації (ізоляції) відповідними особами.
Покарання
Самовільне залишення місця обсервації (ізоляції) є порушенням правил карантину, за порушення яких накладається штраф у розмірі від 17 тис. грн до 34 тис. грн. До того ж, якщо порушуються санітарні правила та норми щодо запобігання інфекційним захворюванням, може бути й кримінальна відповідальність – штраф або арешт на строк до 6-и місяців або обмеженням волі на строк до 3-х років. Якщо ж діяння спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, то караються позбавленням волі на строк від 5-и до 8-и років (ст. 325 ККУ).
Коментар
Ігор Караваєв, юрист Everlegal
«Великі потрясіння, які, на жаль, часто супроводжують людство, зумовлюють великий потік інформації, яку людина часто не здатна адекватно сприймати, розуміти та аналізувати.
В умовах стрімкого розповсюдження COVID-19, який, безумовно, є великим викликом для всієї світової спільноти, нагальною потребою стало розтлумачення населенню таких термінів як «обсервація» та «самоізоляція». Отож, під обсервацією мається на увазі комплекс заходів, розроблених урядом заради попередження поширення інфекційного захворювання. Цей комплекс включає в себе безпосередньо ізоляцію громадян та постійне медичне спостереження за станом їх здоров’я протягом інкубаційного періоду. Для коронавірусу він становить 14 діб. Обсервація є примусовим заходом держави стосовно окремої категорії осіб (як-от повернених туристів з-за кордону, жителів окупованого Донбасу та Криму, які в’їзджають на підконтрольну Україні територію). Невиконання умов обсервації має юридичні наслідки для її порушників. Найсуворіші передбачені статею 325 Кримінального кодексу України. Якщо порушення правил обсервації спричиняє поширення захворювання, то винні каратимуться штрафом від 17 до 51 тис. грн або й позбавленням волі на строк до 3 років, у випадку настання загибелі людей або інших тяжких наслідків – санкція ще жорсткіша.
Самоізоляція – це утримання від контакту з іншими особами заради зменшення ризику інфікування. По суті, це добровільне прийняття умов карантину задля мінімізації шансів підхопити вірус та стати розповсюджувачем інфекції. Ще донедавна, можна було вважати, що самоізоляція реалізовувалася завдяки внутрішньому переконанню кожної окремої людини у її необхідності та була виміром власної культури. Проте Кабінет міністрів України справедливо розчарувався у власних громадянах, які легковажно та нахабно знехтували його застереженнями, та запровадив «список обраних», передбачивши в постанові №211, в редакції постанови від 02.04.2020 №255, перелік осіб, що потребують самоізоляції. Це контактні особи з хворими на COVID-19, окрім медиків, особи з підозрою на інфікування або хворі з легким перебігом захворювання, особи, старші 60 років, окрім задіяних у забезпеченні роботи об’єктів критичної інфраструктури. Разом з тим, наразі не зрозуміло, наскільки ефективним буде контроль за самоізольованими особами. Недотримання режиму самоізоляції каратиметься стягненням штрафу, а подвійне порушення – примусовою обсервацією. Проте і тут є чимало питань. На тлі загальної пасивності правоохоронних органів, що буде помножена на високі ризики зараження їх працівників, поліції буде простіше не помічати порушників режиму. З цим твердженням дуже хочеться помилитися.
Якщо Ви і далі поспішаєте жити, то згадайте саркастичну приказку - «мертвим гроші не потрібні». Очевидно, що запроваджені владою карантинні заходи є цілком очікуваними та виправданими. Але цього замало. Окрім того, що їх потрібно вчасно запроваджувати, гріш їм ціна, якщо їх не буде дотримуватися кожний.
Не буду оригінальним у висловах, проте новим хештегом для самоізоляції може стати – «мій дім – моя фортеця», а для осіб в обсервації – «все минеться, і це теж»».