10 квітня 2020, 14:58

5 правил, що робити, якщо вас хочуть оштрафувати за порушення карантину, а ви не вчиняли правопорушення

Вікторія Малиновська
Вікторія Малиновська «Glagos» старший юрист, адвокат

У наш час стати правопорушником простіше, ніж будь-коли. Достатньо лише вийти з дому та зустрітися великою компанією друзів, піти на прогулянку в парк або не вдягти таку ненависну маску.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для того, щоб бути впевненим, що ви чогось не вчиняли, треба розуміти, чого вчиняти точно не можна. Тут в нагоді стає ст. 44-3 КУпАП, яка і встановлює адміністративну відповідальність за порушення «нових правил», яких невідомо скільки нам ще доведеться дотримуватися.

Правил цих багато настільки, наскільки і спокус їх порушити: заборона перебувати в громадських місцях без вдягнутих захисних масок, переміщуватися компанією більше двох осіб, гуляти у парку, сквері, зонах відпочинку, відвідувати спортивні та дитячі майданчики, перебувати на вулицях без документів.

Навіть із цього коротенького переліку видно, що шансів бути оштрафованим багато (а вже всі знають, що штраф складає від 17 тис. грн до 34 тис. грн). Отже, що ж робити, якщо правоохоронні органи все-таки зацікавилися вашою персоною?

Ось ТОП-5 правил, що треба зробити, аби не платити:

#1. Не панікуйте та не лайтеся

Це точно не допоможе. Навіть більше, поліцейському може здатися, що ви вчинили злісну непокору його законному розпорядженню або вимозі. Через «карантинні» заборони вас затримати не можуть, а ось через злісну непокору – запросто.

Ще одне: якщо на вас вже натрапила поліція, то не пручайтесь, надайте документи або повідомте свої дані. В інакшому випадку вас можуть доставити до поліції для складання протоколу (на підставі ст. 259 КУпАП).

#2. Знімайте все на камеру

Тим паче, якщо ви не згодні з тим, що вчинили якесь правопорушення, буде легше довести свою позицію в суді та ще і спіймати поліцейського на процесуальних помилках.

#3. Не платіть на місці

Пам’ятайте: ні в якому випадку не платіть штраф на місці. У вас з’являється такий обов’язок лише, якщо суд визнає вас винним та застосує адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

#4. Пишіть розгорнуті пояснення та кличте адвоката

У вас є право надати свої пояснення, зауваження (навіть на окремому аркуші). У разі цілковитої незгоди із тим, в чому вас «звинувачують», можете не підписувати протокол та вказати причини вашої відмови у поясненнях.

Маєте адвоката – не полінуйтесь його покликати (якщо ні – можете скористатися безоплатною правовою допомогою). Якщо поліцейський наважиться позбавити вас права на правову допомогу, то зазначте про це в протоколі та видихніть: суд навряд чи притягне до відповідальності особу, яка потребувала правової допомоги та не отримала її. Дякуємо за існування верховенства права.

#5. Беріть участь у розгляді справи

Якщо все-таки вам не вдасться переконати поліцейських у тому, що на них «найшла примара», протокол направлений до суду і суд не повернув його на дооформлення, то беріть участь у розгляді справи та ще й зі своїм адвокатом, давайте пояснення, залучайте все, що ви зафіксували на відео та доводьте свою невинуватість.

Поглянемо на результати розгляду цих самих справ. Станом на 9 квітня в Єдиному державному реєстрі судових рішень – майже 500 рішень у справах про адміністративні правопорушення за порушення правил карантину, з них:

  • 57 рішень – про повернення протоколів на дооформлення (через відсутність доказів, незазначення конкретної норми, яку порушила особа, відсутність доказів, що особа є суб’єктом господарювання);
  • приблизно 110 рішень – про закриття провадження у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення;
  • 15 – про закриття провадження, у зв`язку із малозначністю;
  • лише 33 – про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (серед правопорушників: кав’яр (якого попросили постояти біля кафе), водії маршрутки, власники магазинів).

Бачимо, що правоохоронні органи активно користуються новою статтею, однак суди поки не мають такого ентузіазму, адже менше 10% справ закінчуються накладенням штрафу.

Звичайно, свої порушені права завжди треба захищати всіма законними методами, проте давайте все-таки починати з себе і не порушувати в цілому справедливі карантинні заходи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати