За період спалаху епідемії коронавірусу майже всі країни світу зіткнулись з панікою, імпульсивними панічними покупками, дефіцитом деяких товарів або ліків. Тотальний дефіцит засобів захисту (медичних масок, респіраторів тощо) та антисептиків спричинив підвищення попиту, та, відповідно, підвищення цін на такі товари. Стрімке підвищення попиту вплинуло на ланцюги постачання товарів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Китай після спалаху епідемії та періоду карантину відзначив значне зниження виробництва контрафактних товарів, тобто товарів, вироблених з порушенням прав інтелектуальної власності. В Китаї, який вважається осередком виробництва контрафакту, в період карантину було зупинено роботу багатьох промислових підприємств, оскільки працівники мали знаходитись вдома, а отже, діяльність виробників контрафакту фактично було паралізовано.
Водночас, в країнах Європейського Союзу спостерігається тенденція до підвищення обсягів контрафакту. Особливо небезпечною є контрафактна продукція у таких категоріях як лікарські засоби, медичні пристрої, антисептики. Звичайно, що в умовах дефіциту та панічних покупок увага покупців знижується, і є ризик придбати підроблені ліки чи антисептик.
Необхідно зазначити, що наслідки від застосування контрафактних тестів на коронавірус можуть бути катастрофічними.
Саме тому в цей час покупцям дуже важливо бути пильними та уважними під час здійснення покупок, особливо в мережі Інтернет. Перед здійсненням покупок слід уважно перевіряти інформацію про продавця та товар. Краще надавати перевагу офіційним сайтам виробників або дистриб’юторів (бажано перевіряти на офіційному сайті перелік затверджених виробником постачальників або дистриб’юторів). Рекламну інформацію слід сприймати критично, та знову ж таки - все перевіряти.
Правовласники мають посилити нагляд за порушеннями прав інтелектуальної власності – дуже важливо своєчасно вжити всіх можливих заходів для виявлення та знищення контрафактної продукції. Необхідно уважно відстежувати продаж товарів на веб-сайтах, в соціальних мережах, на маркетплейсах.
Хотіли б надати декілька корисних порад правовласникам щодо застосування таких правових механізмів захисту прав інтелектуальної власності та боротьби з контрафактом:
Митні заходи. Правовласник може подати заяву про внесення належного йому об’єкта права інтелектуальної власності до Митного реєстру для застосування заходів щодо захисту прав інтелектуальної власності на митному кордоні з метою блокування ввезення контрафактної продукції в Україну. Необхідно зазначити, що на даний час велика кількість правовласників успішно користується даним механізмом захисту своїх прав.
Адміністративна відповідальність. Якщо виявлено виробництво чи продаж контрафактної продукції – порушників слід притягувати до адміністративної відповідальності, що передбачає можливість накладення штрафу і вилучення контрафактної продукції та матеріалів й обладнання, які було використано для виготовлення контрафактної продукції.
Кримінальна відповідальність. Порушників можливо притягнути також і до кримінальної відповідальності:
- за незаконне використання торговельної марки – у вигляді штрафу;
- за незаконне використання винаходів, корисних моделей, промислових зразків, об’єктів авторського права – у вигляді штрафу або виправних робіт чи позбавлення волі до шести років.
Стягнення збитків з порушника в межах судового процесу.
Звернення до АМКУ. Правовласник може подати заяву до Антимонопольного комітету України щодо вчинення недобросовісної конкуренції у вигляді незаконного використання торговельної марки та/або оформлення упаковки продукції.
Блокування веб-контенту. Особливо важливо для правовласників в період карантину відстежувати можливі порушення прав інтелектуальної власності та продаж контрафакту в мережі Інтернет – адже більшість покупців здійснюють покупки зараз онлайн.
Веб-сайти та веб-сторінки в соціальних мережах є зручними каналами збуту контрафактної продукції для порушників, оскільки їх легко створити. А в умовах карантину спостерігається стрімке зростання електронної комерції, чим вміло користуються порушники.
Правовласникам слід пам’ятати про механізм захисту авторських прав в мережі Інтернет – шляхом подання заяви про вчинення порушення власнику веб-сайту та хостинг-провайдеру, що передбачає блокування інформації на веб-сайті чи веб-сторінці. Така заява подається через адвоката та є одним з найбільш швидких способів захисту порушених авторських прав в мережі Інтернет.
Блокування доменів. Досить часто порушники для розповсюдження контрафактної продукції створюють веб-сайти, що імітують веб-сайти виробника оригінальних товарів, або використовують відомі (популярні) торговельні марки в доменних іменах. Важливо своєчасно відстежувати такі незаконні використання торговельних марок в доменах веб-сайтів та одразу блокувати такі домени.
В позасудовому порядку це наразі можна зробити за допомогою міжнародної процедури розгляду доменних спорів UDRP (переважна більшість доменів, в тому числі .com, .org, .net тощо) та UA-DRP (щодо доменів .ua та .com.ua).