«Юридична Газета» №05-06 (399-400) від 04 лютого 2014 р.

Коментарі

  • Упроваджено нові вимоги щодо корпоративного управління інститутів спільного інвестування

    З 1 січня 2014 року набрав чинності Закон України «Про інститути спільного інвестування» № 5080­VI (далі – Закон), яким упроваджено нові вимоги щодо корпоративного управління інститутів спільного інвестування та вдосконалено діяльність органів корпоративного фонду. Відповідно до зазначеного Закону діяльність зі спільного інвестування здійснюють корпоративні та пайові фонди.

  • Суб’єктам варто позбутися ознак контрольованої операції через реорганізацію та/або виключити пов’язаність

    З 1 вересня 2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення» від 04.08.2013 р. Згідно з пп.14.1.2511 ст.14 трансфертним ціноутворенням є система визначення звичайної ціни товарів та/або результатів робіт (послуг) в операціях, визнаних відповідно до ст. 39 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) контрольованими.

  • Складність полягає в обранні джерел інформації про ринкові ціни

    Значні зусилля були спрямовані на визначення кола операцій, які є контрольованими відповідно до п/п. 39.2.1 статті 39 Податкового кодексу України, а також механізму ціноутворення за такими операціями. На практиці досить часто виявлялося, що в операціях між пов’язаними особами механізму ціноутворення не приділялося достатньо уваги.

  • Доцільно переводити клієнтів на абонентське обслуговування

    У довгостроковій перспективі найефективнішими шляхами грошового забезпечення поточних витрат в юридичній компанії можуть бути: переведення постійних клієнтів на абонентське обслуговування, надання знижок на повторні звернення клієнтів, формування резервного фонду.

  • Механізм загального судочинства програє у швидкості вирішення справи

    Упровадження третейського судочинства в практику українського законодавства тривалий час пов’язували з необхідністю недержавного, однак незалежного і стрімкого розгляду спорів, які виникають між суб’єктами господарської діяльності у процесі їх комерційної діяльності і у цивільних правовідносинах.

  • Третейський суд вправі приймати постанову щодо власної компетенції

    З огляду на той факт, що арбітражне вирішення спорів має особливу правову природу і передбачає укладення сторонами арбітражної угоди, що тягне за собою процесуальні наслідки, важливим є розуміння специфіки такої угоди. Однією з особливих рис арбітражної угоди є її автономність. Попри те, що доктрина автономності набула усталеного застосування тільки у другій половині ХХ століття, її суть органічно випливає з природи такого інструменту врегулювання спорів, як арбітраж.

  • Кількість судових рішень вказаної категорії справ є досить незначною

    Відповідно до Конвенції рішення про повернення дитини або відмову в поверненні приймає суд або компетентний орган тієї Договірної держави, до якої вивезли дитину. В Україні таке рішення приймається судом.

Публікації

  • Особливості володіння державними службовцями підприємствами та корпоративними правами

    Законодавство України донедавна не містило обмежень щодо володіння державними службовцями корпоративними правами, хоча й передбачало норми, що давали можливість встановлювати такі обмеження. Згідно з ч. 2 ст. 167 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення.

  • Запити податкової інформації як загроза безпеці бізнесу

    Щодня податкова служба розсилає тисячі листів про надання інформації та її документальних підтверджень1. Іноді ці запити – поза межами здорового глузду. Так, керівник СТОВ «Дніпро» (Черкаська обл.) повідомив2, що отримав від податкової інспекції запит, відповідь на який становила б близько 180 тис. аркушів (!).

  • Трансфертне ціноутворення: нововведення і перша практика застосування

    Як відомо, уже з 1 вересня минулого року діє так звана світова новинка – трансфертне ціноутворення, що націлена збільшити надходження до державного бюджету за рахунок податкових обмежень на операції українського бізнесу з іноземними компаніями.

  • Діяльність третейських судів

    Одним з видів альтернативного вирішення спору є арбітраж (в українській практиці використовується термін «третейський суд»), який представляє собою альтернативну форму вирішення цивільно­правових спорів, що заснована на добровільному волевиявленні сторін, можливість обрання суддів самими сторонами з числа нейтральних осіб, конфіденційності змагального процесу, зобов’язанні сторін виконати рішення третейського суду, яке підтримується державою. Рішення суду носить остаточний характер, але може бути перевірено на відповідність нормам матеріального та процесуального права тільки в порядку оскарження рішення третейського суду в судах загальної юрисдикції та в порядку видачі виконавчого листа для примусового виконання.

  • Українська Арбітражна Асоціація

    Наприкінці 2013 року Українська Арбітражна Асоціація (далі – УАА) відсвяткувала перший рік діяльності, протягом якого було започатковано та реалізовано декілька цікавих проектів. Наприклад, створено робочу групу з розроблення проекту закону про внесення змін до низки законодавчих актів України у сфері міжнародного арбітражу та третейського судочинства, а також робочу групу з розвитку арбітражу ad hoc в Україні, проведено першу в Україні літню школу з міжнародного комерційного арбітражу, організовано зустрічі з арбітрами.

  • Як запровадити альтернативні методи розв’язання конфліктів у регіоні

    Події останніх двох місяців відкрили нове бачення теми ненасильства, пошуку мирних способів вирішення конфліктів у суспільстві, переговорів, прийняття спільних рішень і відповідальності.

  • Забезпечувальні заходи в міжнародному арбітражі

    Забезпечення позову є важливою складовою арбітражного розгляду, яка протягом уже тривалого періоду часу активно обговорюється як теоретиками, так і практиками арбітражного процесу. Зважаючи на значимість цього інституту, сучасні українські реалії добровільного невиконання арбітражних рішень та часту практику виведення активів боржників до винесення рішення у справі, відсоток виконуваності арбітражних рішень зменшується.

  • Альтернативне врегулювання спорів

    Ні для кого не є секретом, що на сьогодні більшість господарських спорів в Україні вирішується в судовому порядку. Проте це не єдиний спосіб. Існують й інші, альтернативні види врегулювання спорів.

  • Автономність арбітражної угоди

    Арбітражний розгляд спору концептуально ґрунтується на згоді сторін вирішувати певні комерційні спори між собою у недержавному арбітражному суді. Об’єктом цієї статті є саме міжнародний комерційний арбітраж.

  • Практичні проблеми виконання в Україні судових рішень, прийнятих на підставі Конвенції про цивільно­правові аспекти міжнародного викрадення дітей

    1 вересня 2006 р. для України набрала чинності Конвенція про цивільно­правові аспекти міжнародного викрадення дітей, підписана в м. Гаазі у 1980 р. Конвенція передбачає можливість особи або установи, які стверджують, що дитина була вивезена з держави­учасниці або утримується на території іноземної держави протиправно, звернутися із заявою до спеціально призначеного Центрального органу держави постійного проживання дитини або будь­якої іншої договірної держави по допомогу в забезпеченні повернення дитини або реалізації права доступу до дитини.

  • Внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців

    Необхідність звернення до органів Державної реєстраційної служби України (далі – ДРСУ) – явище постійне у процесі здійснення підприємницької діяльності як юридичними особами, так і фізичними особами – підприємцями. Така необхідність виникає вже на етапі первинної реєстрації юридичної особи чи ФОП і супроводжує діяльність вказаних суб’єктів права на всіх подальших етапах.

  • Інститути спільного інвестування в Україні: тенденції та особливості

    Як відомо, діяльність на фондовому ринку є досить специфічною, оскільки потребує не лише знань юридичної техніки, але й розуміння загальних (а іноді й поглиблених) механізмів особливостей інвестиційної діяльності. Так, одним з найпоширеніших механізмів здійснення інвестицій в Україну та її резидентів є використання інститутів спільного інвестування (далі – ІСІ), діяльність яких регулюється Законом України «При інститути спільного інвестування». Проте при роботі з такими інструментами часто виникають питання, які варто розглянути детальніше.

  • Гарантування права на безпосереднє місцеве самоврядування

    Потенційна небезпека конфліктів між представницькими органами і виборними посадовими особами місцевого самоврядування та широке поле для зловживань з боку місцевих рад у питання дострокового припинення повноважень голови вже давно відомі українському політикуму. Ще з 2008 року на розгляд Верховної Ради вносилися законопроекти, спрямовані на встановлення паритетних відносин між виборними органами і посадовими особами місцевого самоврядування. На особливу увагу заслуговує законопроект, зареєстрований 10 січня 2008 року за № 1313 «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

  • У 2014 році суттєво спрощується процедура реєстрації речових прав на нерухоме майно

    12 лютого 2014 року набирає чинності новий Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868 (далі – Порядок реєстрації). Це не тільки новий порядок державної реєстрації, а й нові підходи, стандарти та вимоги до цієї сфери надання адміністративних послуг.

  • Управління фінансовими потоками

    Українські юристи не перший рік намагаються вирішити, чи потрібен юридичній фірмі фінансовий департамент, не кажучи вже про те, як слід розподіляти функції з бюджетування між майбутніми спеціалістами та безпосередньо керівництвом компанії. Але значно цікавішим, на нашу думку, є розподіл та формування прибутку всередині юридичної фірми. Як це роблять, наприклад, у бюрократичній Америці? У цьому номері до з’ясування риторичних питань білінгу й адміністрування вирішила долучитися і «Юридична газета».

  • Презентація інформаційної системи фондового ринку

    Упродовж останнього року реформування фондового ринку не вщухало. Так, відбулися значні зміни в нормативному регулюванні діяльності учасників фондового ринку, також у регулятора є ще чимало планів у частині вдосконалення українського ринку.

Інтерв'ю

  • В європейських країнах обмеження готівкових розрахунків можуть становити декілька тисяч євро

    У державах з високим рівнем тіньової економіки ліміти готівкових розрахунків сприймаються громадянами як чергова спроба держави проконтролювати їхні доходи і видатки. Тому питання готівкових лімітів треба розглядати в ширшому соціально­економічному контексті. Про ці та інші тренди на ринку платіжних і банківських послуг «Юридичній газеті» розповів старший партнер ЮФ «Астерс» Армен Хачатурян.

  • Найскладнішими є операції з рейдерського захоплення акціонерних товариств

    Незважаючи на те, що в Україні декларується боротьба з рейдерством, протиправні захоплення акціонерних товариств тривають. Поширенню цього явища у сфері господарювання сприяє як недосконалість законодавства, так і корумпованість представників державних органів, судової системи і правоохоронних органів. Про основні схеми зловмисників та варіанти подолання рейдерства читачам «Юридичної газети» розповідає професор кафедри цивільного, господарського права та процесу Академії адвокатури України, директор Юридичної компанії «Бі ен Сі» Олександр Гарагонич.