Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У слуханнях в Міжнародному суді ООН зараз перерва — до наступного тижня. Тому можна дещо докладніше розібратися у специфіці міжнародного судочинства з акцентом на МС ООН і важливу для України справу.
Міжнародні судові установи мають суттєву відмінність від національних судів, і зазвичай складають окрему систему, складену з:
1) міждержавних судів загальної компетенції, що розв’язують спори між державами (Міжнародний суд ООН, Суд ЄС та ін.);
2) міжнародних кримінальних судів, трибуналів, арбітражів (Міжнародний трибунал з морського права, Міжнародний кримінальний суд та ін.);
3) регіональних судів з прав людини та судів регіональних інтеграційних об’єднань (ЄСПЛ, Міжамериканський суд з прав людини та ін.).
Якими є головні функції Міжнародного суду ООН із резиденцією в Палаці миру в Гаазі (Нідерланди)? Саме до нього прикуто увагу «Юридичної газети» цими днями, адже там проходять слухання по справі України проти російської федерації щодо спору стосовно тлумачення, застосування та виконання Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього 1948 року.
Найвищий судовий орган Організації Об’єднаний Націй виконує подвійну роль.
По-перше, вирішує, відповідно до міжнародного права, правові спори, передані йому державами. При цьому Суд не має прямих засобів їхнього виконання.
По-друге, МС ООН надає консультативні висновки з правових питань, переданих йому уповноваженими органами та установами системи Організації Об'єднаних Націй.
18 місяців тому — у березні 2022 року, Суд видав order про тимчасові заходи по справі України проти російської федерації стосовно Конвенції про геноцид. Цьому передувало клопотання України про вжиття тимчасових заходів з посиланням на статтю 41 Статуту МС ООН та статті 73, 74 і 75 Регламенту Суду.
У тому обов'язковому до виконання Наказі Суду було:
(1) російська федерація повинна негайно припинити військові операції, які вона розпочала 24 лютого 2022 року на території України;
(2) російська федерація повинна забезпечити, щоб будь-які військові або нерегулярні збройні формування, які можуть керуватися або підтримуватися нею, а також будь-які організації та особи, які можуть перебувати під її контролем або керівництвом, не вживали жодних заходів для сприяння військовим операціям, зазначеним у пункті 1 вище;
(3) Обидві Сторони утримуються від будь-яких дій, які можуть погіршити або продовжити спір, що перебуває на розгляді Суду, або ускладнити його вирішення.
Про те, що невиконання попереднього наказу є «незручною» темою для агентів російської федерації в Суді, саме тому вони не торкалися її у виступах, згадав у своїй промові перед суддями МС ООН 19 вересня посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич. Зокрема, він сказав:
– Ваш Наказ є обов'язковим до виконання. Росія відкрито його ігнорує.
Суд має можливість відкинути таку зневагу. Ви маєте повноваження забезпечити виконання міжнародних зобов'язань. Маєте право оголосити, що постійні зловживання росії міжнародним правом повинні припинитися, що ваші накази повинні бути виконані, і що росія повинна відшкодувати збитки.
До речі, про відшкодування шкоди, завданої Україні збройною агресією російської федерації. Про це йтиметься, коли буде рішення МС ООН по суті справи – рішення на користь України, що російська федерація порушила положення Конвенції про геноцид. Воно може вплинути на майбутні репараційні виплати.
Поки що перемогою України на попередньому етапі процесу буде визнання Міжнародним судом його юрисдикції у справі України проти росії щодо спору стосовно тлумачення, застосування та виконання Конвенції ООН 1948 року про запобігання злочину геноциду та покарання за нього («Allegations of Genocide under the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide (Ukraine v. Russian Federation: 32 States intervening»).
Україна проти рф в суді: що відбуватиметься на слуханнях у МС ООН?
Хто представляє Україну на слуханнях? Знайомтесь зі складом української делегації
На слуханнях у Суді в Гаазі російська делегація згадала Бандеру та Шухевича. Навіщо?
Як пройшов перший день слухань, дивіться у відео
День другий: на слуханнях у Міжнародному суді ООН виступили представники України
"Кожну ракету, яку росія випускає по наших містах, вона випускає всупереч цьому Суду"
Як пройшов другий день слухань, дивіться у відео
Завершився перший раунд слухань по справі України проти росії щодо Конвенції про геноцид
Юридичні радники з Ірану та Китаю. Хто допомагає російській стороні у справі в МС ООН?
Цей матеріал став можливий за сприяння: