Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
25 вересня розпочинається другий раунд усної аргументації, з якою виступають у Міжнародному суді ООН у Гаазі представники України та російської федерації. Понеділок відведено промовам росії, а середа, 27 вересня, — агентам України.
Нагадаємо, що поданий на третій день повномасштабного вторгнення рф на українську територію позов України стосується «тлумачення, застосування та виконання» Конвенції ООН 1948 року про запобігання злочину геноциду і покарання за нього. Як вже вказувала «Юридична Газета», центральне питання слухань полягає не у звинуваченнях росії в геноциді — для цього прийде час, буде новий позов.
Наразі Україна позивається з тим, щоб довести — російська федерація вдалася до маніпуляцій положеннями важливої міжнародної Конвенції заради надуманої підстави для початку повномасштабної збройної агресії в лютому, 18 місяців тому. Тобто на нинішніх слуханнях йдеться насамперед про юрисдикцію головного суду ООН за кейсом «Allegations of Genocide under the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide (Ukraine v. Russian Federation: 32 States intervening)».
російська федерація (як відповідач у справі) оскаржує юрисдикцію МС ООН, а також заявляє, що «позов України неприйнятний за змістом».
Повернемось дещо назад. У своїй промові в ефірі телеканалу «Росія-24» 24-го лютого 2022 року про початок так званої «спеціальної військової операції» путін заявив про «демілітаризацію та денацифікацію України» як мету СВО. Проте про «геноцид», що ніби відбувається проти «народу Донбасу», російський президент неодноразово говорив раніше. І ще тоді звинувачення України в геноциді як необґрунтовані відкидали провідні світові політики та правники. Зокрема, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив: «Геноцид — це злочин, який має чітке визначення, і використовувати його потрібно відповідно до міжнародного законодавства. Це не той випадок».
Потім майже 150 дослідників історії Другої світової війни, Голокосту, геноциду і нацизму опублікували https://jewishjournal.com/news/worldwide/345515/statement-on-the-war-in-ukraine-by-scholars-of-genocide-nazism-and-world-war-ii/ в Jewish Journal заяву, в якій дії путіна назвали «цинічним зловживанням» терміном «геноцид», щоб виправдати агресію проти України.
«Робити заяви про геноцид — не може бути незаконним з погляду міжнародного права», — зазначив у промові перед суддями МС ООН 18 вересня в Палаці миру в Гаазі агент рф у Суді Геннадій Кузьмін.
«Порушення Конвенції про геноцид не може бути, якщо немає геноциду», —додав він в одному з своїх аргументів.
Понад 30 держав, що приєдналися до розгляду справи (з Євросоюзу це всі країни, за винятком Угорщини), мають протилежний погляд. Саме тому вони виступили за недоторканність Конвенції про геноцид. І проти того, щоб російська федерація зловживала самим терміном «геноцид», ба більше заради приводу для збройного вторгнення. 20 вересня в Суді в Гаазі виступили посли або міжнародно-правові радники держав, що підтримують позивача у справі — Україну.
Агенти України у відповідь на російську «аргументацію» у Суді навели низку прикладів, у яких державні органи та офіційні особи російської федерації письмово й усно заявляли про «геноцид» на Донбасі, посилаючись саме на Конвенцію 1948 року. Наприклад, наші оратори зачитали одну із заяв посла росії при ООН Василя Небензі.
«Наші виступи були емоційними. Це природньо, бо проти нашої країни триває війна, що загрожує нам і нашим близьким. Водночас виступи нашої команди були юридично виваженими, кваліфікованими. Використовуємо всі належні з погляду міжнародного права аргументи та інструменти для доведення правоти України. Це і правильне тлумачення Конвенції про геноцид, статей 1, 4, 9, і використання судової практики МС ООН», — прокоментував кореспондентці «Юридичної Газети» посол з особливих доручень МЗС України, агент України в Міжнародному суді ООН Антон Кориневич.
Цей матеріал став можливий за сприяння: