18 вересня 2023, 10:00

Україна проти рф в суді: що відбуватиметься на слуханнях у МС ООН?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У Міжнародному Суді ООН, що у Гаазі, розпочинаються слухання стосовно заперечень, які російська федерація висунула у справі України проти рф «Щодо звинувачень у вчиненні геноциду відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього».

Відкриті слухання триватимуть з 18-го до 27 вересня. В них також братимуть участь представники 32 держав, зокрема більшості країн-членів Європейського Союзу, Великої Британії, Канади, Австралії тощо. 

Результатом має стати рішення по юрисдикції МС ООН у цій справі, повідомляє з Палацу миру в Гаазі кореспондентка «Юридичної газети». 

Юрисдикція — ключове питання нинішніх слухань 

Слухання розпочинаються 18 вересня з подання росії, яка вважає, що головний судовий орган Організації Об’єднаних Націй не має юрисдикції у цій справі. 

Наступного дня свої аргументи викладе Україна. Наша позиція полягає в тому, що росія спотворила само поняття «геноцид», виправдовуючи ним повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, що використала як привід для агресії вочевидь неправильне тлумачення Конвенції ООН 1948 року про геноцид. 

Також Україна вважає, що згоду на юрисдикцію МС ООН дали обидві сторони судового спору — відповідно ст. IX так званої «Конвенції про геноцид» («Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього»). Конвенція є одним із найважливіших міжнародних договорів, розроблених у відповідь на жахи Другої світової війни та Голокосту. 

Процитуємо вказану статтю Конвенції повністю: «Спори між Договірними Сторонами щодо тлумачення, застосування або виконання цієї Конвенції, включаючи суперечки стосовно відповідальності тієї чи іншої держави за вчинення геноциду або одного з інших перелічених у статті III діянь, передаються на розгляд Міжнародного Суду на вимогу будь-якої зі сторін у спорі».

Хронологія процесу 

На третій день повномасштабної війни Україна направила проти російської федерації позов до Міжнародного Суду ООН (цей Суд розглядає спори між державами — ред.). Ключова претензія — спотворення росією поняття й тлумачення геноциду для виправдання своєї агресії. 

«Росія перекрутила концепцію геноциду та спотворила найсерйозніше договірне зобов’язання щодо запобігання  та покарання за геноцид. Вона висунула абсурдне та не підкріплене жодними фактами звинувачення України в нібито геноциді задля створення фальшивого приводу для власної агресії проти України, порушення її суверенітету та прав українських громадян», – заявило Міністерство закордонних справ України. 

Юридичний хід України став не тільки блискавичним, а й новаторським —  це визнають чимало фахівців з міжнародного права. 

Водночас тоді ж Україна ініціювала термінову процедуру обрання Судом тимчасових заходів стосовно РФ.

16 березня 2022 року МС ООН видав order щодо тимчасових заходів. Рішення підтримали 13 суддів, що стало доволі потужним результатом. У Наказі з-поміж іншого прямо встановлене зобов’язання РФ негайно припинити військові дії в Україні. Припис рф проігнорувала — при тому що рішення Суду є юридично зобов’язуючим відповідно до норм міжнародного права.  Ба більше, в той самий момент як головуючий у Міжнародному суді ООН суддя оголошував у гаазькому Палаці миру Наказ про тимчасові заходи, надійшла інформація з оточеного російськими військами Маріуполя — на Драматичний театр, де переховувалися від обстрілів сотні мирних жителів, росіяни скинули потужну авіабомбу. 

Попередні заперечення проти юрисдикції Суду російська федерація висунула 3 жовтня 2022 року. Тому, відповідно до пункту 3 статті 79 bis Регламенту МС ООН, розгляд справи по суті було призупинено. Постановою від 7 жовтня 2022 року Суд встановив 3 лютого 2023 року як термін, протягом якого Україна може подати письмову заяву зі своїми зауваженнями та поданнями щодо попередніх заперечень, висунутих рф. Україна подала свою письмову заяву у встановлений термін.

Що відбуватиметься на слуханнях? 

Під час слухань щодо заперечень Суд заслухає представників рф та України. Якщо МС ООН визнає, що має юрисдикцію, розгляд справи по суті поновиться. Якщо Суд дійде до висновку, що юрисдикції не має, розгляд припиниться. 

Хто представляє Україну на слуханнях? Знайомтесь зі складом української делегації

На слуханнях у Суді в Гаазі російська делегація згадала Бандеру та Шухевича. Навіщо?

Як пройшов перший день слухань, дивіться у відео

Україна проти рф у МС ООН: слухання проходять при повному складі суддів із залученням Україною судді ad hoc

День другий: на слуханнях у Міжнародному суді ООН виступили представники України

"Кожну ракету, яку росія випускає по наших містах, вона випускає всупереч цьому Суду"

Як пройшов другий день слухань, дивіться у відео

Завершився перший раунд слухань по справі України проти росії щодо Конвенції про геноцид

Цей матеріал став можливий за сприяння:

Дизайн без назви

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати