Раптовий пресмарафон, який Президент України влаштував 26.11.2021 р., набрав не тільки величезну кількість переглядів, але й безліч обговорень у ЗМІ та соціальних мережах. Особливої уваги заслуговувала судова реформа, на необхідності якої так довго наполягали більшовики наші іноземні партнери. Однак вже навіть без їх наполягання це питання, як кажуть, перезріло. Отже, що з цього приводу сказав Президент?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Українська судова реформа в руках іноземців
Насамперед він пообіцяв, що судова реформа в Україні обов’язково буде завершена, але зауважив, що це тривалий і непростий процес. Президент зазначив, що саме за його ініціативою Верховна Рада вже ухвалила фундаментальні закони щодо роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) та Вищої ради правосуддя (ВРП).
«Це моя ініціатива. Ви прекрасно знаєте, що голосувала за ці закони саме партія «Слуга Народу» і ще деякі депутати деяких груп. Далі їх (ці закони – прим. ред.) треба впроваджувати в життя. Закони про ВККС та ВРП ухвалені саме в тому форматі, щодо якого був консенсус в українському суспільстві, в суддівському середовищі та який підтримали міжнародні партнери України», – пояснює Президент і направляє судово-реформаторський м’яч на іншу половину поля.
Читайте також: Судова реформа – це зміна правил, а не людей
Він вважає, що тепер питання щодо завершення судової реформи має адресуватися міжнародним експертам, які представлені в органах очищення судової системи. За його словами, вони здобули повну незалежність у своїй діяльності.
«Ви знаєте щодо змісту цих законів, що там є міжнародні експерти. Вони мають майже виключне право формулювати й констатувати вже реальний список очищення судової влади. Тому запитання щодо закінчення судової реформи звучить як запитання до наших міжнародних партнерів», – зазначив Зеленський. Також він додав, що на черзі ще ухвалення кількох законів у межах судової реформи (зокрема, Закону про суд присяжних та Закону про мирових суддів).
Читайте також: Чи зможе судова влада вийти з умов турбулентності
«Найскладніші закони, що стосуються держави та судової реформи, це ВРП і ВККС. Вони проголосовані саме в тому форматі, в якому ми домовлялися і з українським суспільством, і з нашими суддями, і з нашими міжнародними партнерами», – сказав Зеленський.
До речі, Президент відкрив таємницю, що судовою реформою безпосередньо займалися заступник голови ОП Олег Татаров та Андрій Смирнов, а в партії «Слуга народу» народні депутати Сергій Йонушас та Андрій Костін.
Шахи з ОАСК
Окремо Зеленський згадав про ОАСК: «Це дуже непросто. Якби був проголосований (закон – прим. ред.) про ОАСК в тому чи іншому вигляді дуже швидко, була б поламана, я вважаю, Верховна Рада, і не було б Закону про Вищу раду правосуддя і Вищу кваліфікаційну комісію. Отака шахова гра… Не тільки я приймаю рішення, ви повинні зрозуміти, що це велика гра. Для мене вона серйозна. Для когось це гра. Чимось тимчасово поступаєшся тощо. Є багато кроків. Від мене те, що залежало, я зробив. А далі є різні важливі й неважливі інструменти та можливості».
Читайте також: Від ОАСК до ВС. Перший крок Верховної Ради — законопроєкт №5067
Нагадаю, поданий Президентом ще 13.04.2021 р. як «невідкладний» законопроєкт про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва (01.06.2021 р. його включили до порядку денного ВР), а також законопроєкт про Національне антикорупційне бюро і реформу Служби безпеки України й досі не можуть розглянути або ухвалити в Раді. За цим начебто стоять якісь «впливові люди». Про це заявив Володимир Зеленський в інтерв'ю каналу ICTV. Тоді багато хто припустив, що гальмування може бути пов'язане з Дмитром Разумковим, нині вже ексспікером Верховної Ради.
Читайте також: Як проходив конкурс на Голову САП?
І нарешті, обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Президент обіцяє вже до кінця року, пояснюючи це тим, що «до мене зверталися наші західні партнери, посли. Вони бачать, що ми просуваємося вперед».
Ризики перехідного
Останнім юридичним і дуже важливим питанням пресмарафону було про перехідне правосуддя.
Ще на початку листопада під час виступу у Верховній Раді Міністр реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук з приводу законопроєкту щодо перехідного правосуддя зазначала: «У нас є рекомендації Венеціанської комісії, вони достатньо деталізовані, досить жорсткі, містять багато рекомендацій, які треба врахувати. Ми не будемо зараз поспішати з цим питанням, а сядемо і спокійно почнемо напрацьовувати». За її оцінкою, цього року законопроєкту не буде у Верховній Раді, а лише в наступному.
Проте зі слів Президента України виходить, що й цього може не статися. Занадто багато політичних ризиків.
«Я вважаю, що стосовно перехідного правосуддя сьогодні ми можемо робити, що хочемо, адже ми є вільною державою. Але щодо мене, я не вважаю, що ми повинні зараз просувати це питання», – каже Зеленський.
Читайте також: Складові елементи перехідного правосуддя
За його словами, він відверто про це говорить з лідерами Європи та США. «Тобто це не іграшки. Ми не самі в цій грі. І тут не питання в тому, що Росія проти цього. Ми незалежна країна, ми вважаємо, що це один із принципів, який може призвести до ескалації (конфлікту – прим. ред.). Тому поки що на предмет перехідного правосуддя не дуже позитивно реагують інші наші союзники, які повністю підтримують Україну, і на нашому боці, в питаннях окупації Криму з боку Росії або в питаннях війни на Сході», – зазначив Президент.
Отже, саме такою була «юридична складова» пресмарафону Президента України. Однак щось мені підказує, що правовий марафон в Україні триватиме й надалі. Занадто довга дистанція, на якій занадто багато бігунів і в кожного з них своє бачення фінішу…