07 листопада 2016, 15:11

Зарплатна математика: помножити на два

Опубліковано в №45 (543)

Наталія Єфанова
Наталія Єфанова «Prove Group, ЮК» старший юрист

Заява прем’єр-міністра Володимира Гройсмана про підвищення з 01.01.2017 р. розміру мінімальної заробітної плати до 3200 грн викликала багато суперечок щодо обґрунтованості цього кроку, його доцільності та фактичної можливості проведення такої соціальної реформи. Крім того, планується зрівняти показники мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. Нагадаємо, станом на сьогодні мінімальна заробітна плата складає 1450 грн, вартість нового споживчого кошика, прийнятого днями, – 3200 грн на місяць (нинішня – близько 2500 грн).     


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Оптимістичні прогнози представників влади щодо джерела походження коштів (шляхом «виведення з тіні» частини заробітної плати, мінімальний розмір якої з 01.01.2017 р. має дорівнювати 3200 грн та зросту відрахування ЄСВ у ПФ удвічі), необхідних для втілення зазначеної реформи, здебільшого сприймаються критичного.

Дійсно, зростання мінімальної зарплати має вплинути на підвищення заробітної плати як в недержавному, так і в державному секторі. Однак існують певні сумніви щодо настання зазначених позитивних наслідків.

Так, бізнес-структури, офіційний рівень зарплати в яких дорівнює мінімальному, а решта видається у конвертах, переведуть своїх працівників на роботу в режимі неповного робочого дня/тижня, тоді як працювати люди будуть повний день/тиждень. Таким чином, великим питанням є різке зростання надходжень до Пенсійного Фонду України (ПФУ) від виділення зарплат у приватному секторі, подальше скорочення дотацій з держбюджету та спрямування таких коштів на підвищення зарплат працівникам сфери освіти, охорони здоров'я, транспорту тощо.

Що стосується державного сектора, тут також існує усім відома система стримування зростання рівня зарплати, коли відбувається збільшення розміру окладу держслужбовця, але зменшується розмір надбавки чи премії.

Водночас, якщо не відбудеться скасування прив'язки розрахунку посадових окладів до мінімальної заробітної плати, то вже з 01.01.2017 р. зарплата, наприклад, судді місцевого суду збільшиться одразу на 16000 грн і складатиме 32000 грн.

Існують також невтішні прогнози щодо можливості замороження пенсій у перехідний період, які проіндексують та знову почнуть виплачувати тоді, коли почнеться зростання доходів ПФУ. Знову ж таки, нагальним є питання стосовно впливу зростання розміру мінімальної заробітної плати на право отримання субсидії на оплату комунальних послуг.

Як повідомляє Урядовий портал, зростання мінімальної заробітної плати з 01.01.2017 р. до 3200 грн не вплине на розмір субсидії, призначеної в опалювальному сезоні 2016-2017 рр. За словами віце-прем'єр-міністра Павла Розенка, корекція розміру субсидій з урахуванням підвищення заробітних плат буде проводитися вже в наступному опалювальному сезоні: «Очевидно, що вже з наступного опалювального сезону люди будуть отримувати трохи менші субсидії».

Щодо реальних надходжень до бюджету, слід вказати на зростання розміру ставки єдиного податку для спрощенців І та ІІ груп, який прив'язаний до мінімальної зарплати, а також зростання обов'язкових штрафів та зборів (судові збори, штрафи, пені, держпослуги).

 Нагадаємо, Уряд ініціює підвищення мінімальної заробітної плати з нового року вдвічі – до 3200 грн. Про це заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Кабінету Міністрів України 26.10.2016 р. у м. Києві. «Ми забезпечимо двократне збільшення заробітної плати. З 01.01.2017 р. жоден громадянин України не буде отримувати менше ніж 3200 грн, як у державному, так і недержавному секторах», – зазначив прем’єр. 

0
0

Останні коментарі

Так, бізнес-структури, офіційний рівень зарплати в яких дорівнює мінімальному, а решта видається у конвертах, переведуть своїх працівників на роботу в режимі неповного робочого дня/тижня, тоді як працювати люди будуть повний день/тиждень. Таким чином, великим питанням є різке зростання надходжень до Пенсійного Фонду України (ПФУ) від виділення зарплат у приватному секторі, подальше скорочення дотацій з держбюджету та спрямування таких коштів на підвищення зарплат працівникам сфери освіти, охорони здоров'я, транспорту тощо. Тут немає ніякого ризику. Вже другий рік навіть якщо ви платите зарплату менше мінімальної, то ЄСВ треба нараховувати виходячи з розміру мінімальної зарплати. Тому як день не скорочуй, а а ЄСВ з мінімальної зарплати треба платити, тому тут ризику нема і уряд все прорахував. Ризик є лише просто зі звільнення працівника, але масовою ця практика не буде.

Додати коментар

Відмінити Опублікувати