08 квітня 2025, 17:57

Скільки екстрених засідань щодо війни в Україні вже провела Рада Безпеки ООН?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Поки 7-8 квітня в Кривому Розі прощаються з жертвами російського ракетного удару, внаслідок якого загинули 20 людей, серед яких девʼятеро дітей, Україна скликала термінове засідання Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй. Воно має розпочатися о 17:00 київським часом 8 квітня. Також 8 квітня відбудеться позачергове засідання Постійної ради ОБСЄ щодо російської атаки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як наголосив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, «терор ніколи не повинен стати нормою, закликаємо як до рішучого засудження, так і до рішучих дій стосовно росії».

Як часто на термінові засідання, приводом до яких стали дії російської федерації під час розв'язаної нею війни проти України, за останні три роки збиралася  Рада Безпеки ООН – головний з органів Організації Об'єднаних Націй? Згідно зі Статутом ООН, Радбез відповідальний за підтримання міжнародного миру та безпеки. 

Наводимо хронологію:

листопад 2024. Засідання Радбезу ООН було скликано у відповідь на звернення України про триваючі обстріли агресором критичної інфраструктури в Україні. Напередодні засідання росія випустила по українській території 188 ударних дронів, а також балістичні ракети «Іскандер». Руйнування були зафіксовані в 9 областях.

липень 2024. Надзвичайне засідання РБ ООН Україна скликала після того, як російські війська 8 липня влучили по дитячій лікарні «Охматдит». Цинізм ситуації навколо засідання полягав у тому, що головувала на ньому росія: з 1 липня 2024 року саме держава-агресор взяла на себе одномісячне головування в Раді безпеки ООН. 

Україна неодноразово наголошувала на нелегітимності зайняття російською федерацією постійного місця Радянського Союзу в Раді Безпеки, а також на тому, що росія не має права ні з правової, ні з морального погляду виконувати функції головуючої в Раді Безпеки. 

грудень 2023. Україна і ще 30 держав-членів ООН звернулися до Еквадорського головування із запитом на скликання екстреного засідання РБ ООН через масовану атаку рф 29 грудня. Атака була комбінованою ракетно-дроновою (загалом 158 повітряних цілей), удар призвів до загибелі щонайменше 30 людей та руйнувань цивільної інфраструктури в Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі, Запоріжжі, Конотопі, Смілі та Львові.  Під час засідання представник США при ООН Джон Келлі звинуватив росію у цілеспрямованому відволіканні Радбезу ООН темами про Євромайдан. Він нагадав, що кількома днями раніше країна-агресор скликала Радбез через події десятирічної давнини в Україні, поки у Кремлі готували наймасштабніший ракетно-повітряний удар.

жовтень 2023. Радбез ООН екстрено збирався через російський удар по селу Гроза  Куп'янського району на Харківщині, внаслідок якого загинула третина населення села, понад 50 людей. Засідання скликала українська делегація. Удар було нанесено ракетами «Іскандер» по кафе, де проходили поминки за односельцем. Представники Місії ООН з прав людини назвали ракетний удар по Грозі одним із найстрашніших злочинів росії в Україні.

червень 2023. Україна ініціювала термінове засідання Ради безпеки ООН через підрив Каховської ГЕС на тимчасово окупованій Херсонщині, що стало найбільшою техногенною катастрофою в Європі за останні десятиліття. На засіданні головували ОАЕ. Також на наступному засіданні обговорювалася загроза теракту на Запорізькій атомній електростанції, ініціаторами засідання виступили США та Албанія.

У 2022 році засідання Ради Безпеки ООН стосувалися російського обстрілу ЗАЕС, енергетичного терору з боку росії, а також фіктивних референдумів росії на окупованих територіях України як спроб змінити міжнародно визнані кордони всупереч Статуту ООН.

До складу Ради Безпеки входять 15 держав. П'ять із них – США, Велика Британія, Франція, Китай та СРСР, місце якого займає Росія, ­– є постійними членами. 10 непостійних членів обираються Генеральною асамблеєю на два роки від груп країн, що визначаються за географічним принципом. Станом на зараз непостійними членами Радбезу є:  Данія, Греція (Західна Європа); Словенія (Східна Європа); Пакистан, Південна Корея (Азія); Панама, Гаяна (Латинська Америка та Карибський басейн); Сомалі, Алжир і Сьєрра-Леоне (Африка).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати