17 липня 2024, 20:01

Як не дозволити конкурентам вкрасти бренд: MK Legal Service захистили відомого виробника ковбасних виробів

Сергій Гусєв
Сергій Гусєв «MK Legal Service» партнер, керівник практики супроводу HoReCa та Retail, адвокат

«Навіщо потрібно реєструвати об'єкти інтелектуальної власності (ІР), невже недостатньо того, що ми користуємося нашим брендом?» 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Таке запитання ми нерідко чуємо на консультаціях, і відповідь на нього можна знайти через призму жорстокої конкуренції, яка відбувається в українському секторі HoReCa та Retail.

Як конкуренти захоплюють ринок через паразитування на чужих успішних брендах?

Тільки уявіть, ви розпочинаєте власний бізнес, довгими роками набуваєте комерційного досвіду та ділової репутації. Окрім цього, ви запроваджуєте самостійно розроблені стандарти якості продукції, технології її виготовлення, рецептури, підбираєте дизайн зовнішнього і внутрішнього оздоблення закладу, навіть запроваджуєте новітній сервіс обслуговування відвідувачів. Усі ці речі в їхній сукупності формують бренд, і саме бренд закладає у свідомості пересічного споживача його прихильність до вашого бізнесу.

Та, на жаль, чим масовіша така прихильність до бренду, тим більше виникає спокуси в конкурентів скористатися цим, переслідуючи лише власну вигоду. Так, використання чужих або тотожних до них об’єктів ІР є одним з найпопулярніших засобів недоброчесної конкуренції в секторі HoReCa та Retail.

Фактично такими діями конкуренти вводять споживачів в оману, навмисно допускають у їхній свідомості сплутування між справжнім брендом і плагіатом і захоплюють частину ринку.

Через застосування конкурентами таких недоброчесних засобів власник бренду зазнає критично негативних наслідків. Йому загрожує не лише упущена вигода, це може привести до тотального знецінення бренду в секторі.

Я впевнений, що своєчасне реагування на кожний випадок недоброчесної конкуренції це не право, це вже базовий обов’язок власника бренду. Ось у чому й полягає необхідність реєстрації об’єктів ІР.

За загальним правилом, процес реєстрації — це офіційне визнання державою того факту, що особа отримала права на певне майно, а також підтвердження цього факту й перед іншими особами. Саме за фактом реєстрації об’єкти ІР набувають правової охорони, а власник бренду отримує зброю для своєчасного реагування на випадки недоброчесної конкуренції. Один із таких способів захисту — заборона неправомірного використання об’єктів ІР іншими особами.

З власного досвіду, факт реєстрації має визначальну силу для позиції власника в рамках спору чи переговорів щодо неправомірного використання об’єктами ІР. Останній кейс MK Legal Service є яскравим прикладом цього.

Як MK Legal Service захистили відомого виробника ковбасних виробів

Наш клієнт з 2010 року здійснює виробництво та продаж кінської ковбаси. У своїй роботі компанія запроваджує самостійно розроблені способи її виготовлення та стандарти якості, популяризуючи її в українському Retail-ринку. На сьогодні, переважна більшість споживачів обізнані з цим продуктом і сприймають бренд вже як добре відомий ковбасний виріб. Це і є результатом багаторічної популяризації бренду.

Проте у лютому 2024 році клієнт виявив, що інша компанія не лише неправомірно використовує його бренд шляхом нанесення його на власну ковбасну продукцію, а й здійснює подальше постачання споживачам по всій території України.

Яка позиція сторін: наш клієнт має зареєстровані торговельну марку, промисловий зразок і корисну модель, які захищають виготовлені ним ковбасні вироби. Водночас контрагент не має жодних зареєстрованих прав на використані об’єкти ІР.

Команда адвокатів MK Legal Service вирішила не чекати й одразу звернулася з письмовою вимогою негайно припинити неправомірне використання бренду. Ціль такої вимоги спробувати вирішити спір з порушниками до суду та попередити їх: якщо вони не перестануть порушувати права клієнта, ми йдемо до суду. 

Наша вимога складалася з 3 частин:

1. Припинити неправомірне використання бренду клієнта;

2. Вилучити з цивільного обігу та знищити всю продукцію, виготовлену з нанесенням бренду клієнта;

3. Виплатити компенсацію завданих збитків та судових витрат клієнта.

Крім цих позицій, ми вказали у вимозі такі позасудові наміри клієнта:

1. Звернутися до кожного суб’єкта, який замовляє чи реалізовує продукцію контрагента з відповідним повідомленням про порушення ним прав на об’єкти ІР з оголошенням відповідної заборони.

2. Висвітлити в публічній площині факт неправомірного використання бренду контрагентом;

3. Звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбачене ст. 229 Кримінального кодексу України, у випадку встановлення завдання матеріальної шкоди Клієнту у значному або у великому розмірі через неправомірне використання бренду контрагентом.

З нашого досвіду це далеко не вичерпний перелік способів захисту прав власника бренду: чим більше важелів ви використовуєте для тиску на контрагента, тим більше шансів переконати його припинити порушення.

Відповідь не змусила на себе довго чекати: найцікавіше, що контрагент не лише погодився на умови клієнта, а ще й забажав навіть отримати платну ліцензію на користування брендом. Однак позиція Клієнта була непохитною.

За результатами переговорів нам вдалося врегулювати цей інцидент ще на досудовому етапі: контрагент надав гарантію, що припинить незаконне використання бренду клієнта, а клієнт надав необхідний строк для остаточної реалізації вже виготовленої продукції з нанесенням бренду.

У підсумку команда MK Legal Service допомогла клієнту не лише переконати порушників припинити їхні неправомірні дії завдяки якісно підготовленій вимозі, а й зберегти власну репутацію і високу оцінку якості власного бренду споживачами.

Нам було б набагато складніше досягти успіху, якби клієнт вчасно не зареєстрував права на об'єкти інтелектуальної власності. Саме тому наявність у вас необхідних сертифікатів і свідоцтв, які підтверджують ваші права на об'єкти ІР, стає серйозним та переконливим аргументом у будь-якому конфлікті з конкурентами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати