![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Де межа між законною співпрацею з ФОП і тією, що може бути визнаною правоохоронцями незаконною? Сьогодні в Україні через схеми «дроблення бізнесу» для оптимізації податків та «зарплатні ФОП» замість найму працівників у штат бюджет щороку втрачає понад 20 млрд грн. Хоча це менше, ніж втрати від виплат зарплат у конвертах, податкова й правоохоронні органи посилили перевірки щодо застосування таких схем. А НАБУ наполягає на тому, щоб банки відслідковували такі схеми й повідомляли про них.
Співпраця з ФОП є законною й відповідає чинному законодавству України. Проте є одне «але»: податкова й правоохоронці можуть трактувати певні дії компанії як ухилення від сплати податків. Найпоширеніші схеми — «дроблення бізнесу» та «зарплатні ФОП». Саме на такі випадки сьогодні активно звертають увагу контролюючі органи.
Юридична компанія «Болінський і команда» наголошує, що багато власників, керівників бізнесу та співробітників, які працюють за такими схемами, не завжди розуміють межу між законною оптимізацією податків і порушенням, що може призвести до блокування рахунків і значних штрафів. Бізнесу важливо розібратися в цих нюансах і задіяти індивідуальні рішення, що відповідають законодавству та захищають від можливих ризиків.
Дроблення бізнесу
Компанії використовують дроблення бізнесу для зменшення податків. Великий бізнес формально ділиться на кілька суб’єктів: юридичних осіб або ФОП. Це дає можливість менше платити податків використовуючи спрощену систему оподаткування й уникнути переходу на загальну систему оподаткування.
Укладені договори між юридичними особами та ФОП дозволяють «перекачувати» доходи між ними й мінімізувати податки. У випадку, коли доходи кожного з суб’єктів не перевищують 1 млн грн на рік така схема дозволяє уникнути сплати ПДВ.
Формально такі дії не заборонені. Але тільки в випадку, коли суб’єкти діють незалежно одне від одного й співпрацюють у межах договорів. У випадку, коли це є схемою для уникнення податків, на винахідливих підприємців чекають нарахування податків, пені, штрафу та кримінальна відповідальність. Податкова нарахує: несплачені податки (ПДФО, ЄСВ, військовий збір, ПДВ) та штрафи й пеню за несплачені у встановлений термін податки. Відповідно до статті 212 Кримінального кодексу України, ухилення від сплати податків у значних розмірах може призвести до кримінальної відповідальності.
Ознаки роботи компанії за схемою «дроблення бізнесу»:
-
Спільні засновники, керівники та співробітники.
-
Спільні офіс, бухгалтерія та обладнання.
-
Єдиний ланцюг постачання або надання послуг, наприклад, мережа магазинів та сервісні центри.
-
Співробітники працюють не як ФОП, а як наймані працівники.
-
Єдиний бренд. Об’єднання суб’єктів здійснює господарювання як одна компанія.
-
Подання до фінустанови пакету документів щодо співпраці з юридичною особою та ФОПами.
-
Одна й та ж адреса юрособи та ФОП.
-
Великі надходження на рахунки ФОП від юрособи.
-
Великий обсяг фінансових операцій за рахунками нового ФОП і рух коштів за короткий період часу, що наближаються до граничної річної суми.
-
Використання одного платіжного терміналу разом з іншими суб'єктами господарювання.
Така схема доволі часто використовується в роздрібній торгівлі. Наприклад, мережа закладів під одним брендом, але під час здійснення оплати за товар покупець отримує чек не від мережі закладів, а від ФОП, який формально не має відношення до магазину. У цьому випадку ФОПом може бути як співробітник компанії, так і стороння особа. Тут також може бути два варіанти: ФОП, який проводить готівкові операції без фіскальних чеків і ФОП, який проводить операції за безготівковим розрахунком з наданням чеків. З коштів сплачених готівкою податки не сплачуються.
На даний момент є випадки, коли компанії довели в суді, що діють законно й уникли санкцій. Проте, не всі компанії, кому було висунуто таке звинувачення змогли уникнути покарання.
Як уникнути звинувачення в застосуванні схеми «дроблення бізнесу»:
-
Кожен бізнес-суб’єкт повинен мати власне обладнання та своїх співробітників, оформлені договори щодо співпраці й має бути незалежним від інших.
-
Потрібно оформлювати реальні договори з ФОП.
-
Потрібно проводити аудит структури щодо відповідності до вимог чинного законодавства.
Така форма роботи може видатися привабливою, але ризики доволі високі.
Зарплатні ФОПи
Святослав Болінський, СЕО юридичної компанії «Болінський і команда»
Близько 10% ФОП використовуються як «зарплатні». Компанії можуть працювати з фізичними особами-підприємцями й оформлювати договори про співпрацю, але формат виконання роботи не може бути такий же як і у тих співробітників, які працюють у штаті. Це є порушенням і ухиленням від сплати податків із застосуванням спрощеної системи оподаткування.
Найчастіше схема «зарплатних ФОПів» використовується в IT-секторі, медіа, рекламі, роздрібній торгівлі, консалтингу та в наданні послуг.
Стаття 67 Господарського кодексу України регламентує відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. За положеннями Податкового кодексу України фізична особа-підприємець може працювати з будь-якими суб’єктами, але є обмеження якщо ФОП працює за спрощеною системою оподаткування:
-
ФОП першої групи не можуть працювати з юридичними особами.
-
ФОП другої групи може надавати свої послуги виключно фізичним особам та ФОПам і юрособам, які є платниками єдиного податку.
-
ФОП третьої групи не має обмежень щодо співпраці з юрособами.
Ознаками «зарплатних ФОП» є:
-
Формальність угод про надання послуг.
-
ФОП працює за графіком і підпорядковується керівництву компанії.
-
Фізична особа-підприємець надає свої послуги виключно одній компанії.
-
ФОП займає конкретну посаду й виконує обов’язки штатного співробітника.
-
Немає чітко визначеного обсягу послуг, не зазначено кінцеві матеріальні результати.
-
Регулярні виплати на основі внутрішніх процедур.
-
ФОП користується офісом, технікою та іншими ресурсами компанії.
-
Більшість співробітників компанії оформлені як ФОП.
Штраф за допуск неоформленого співробітника становить від 80 000 до 240 000 гривень.
У разі співпраці компанії з фізичними особами-підприємцями варто провести юридичний аудит договорів та фактичних відносин і внести зміни. Документи мають бути чіткими й не повинні містити обов’язків характерних для трудового договору. Людина, яка оформлена як ФОП, має бути незалежною, виконувати зазначені завдання на власний розсуд і самостійно організовувати свою роботу. Тобто процеси в компанії мають бути розмежовані. Розібратися в ситуації, договорах і організації роботи допоможе консультація з юристом, який спеціалізується на захисті бізнесу.
Якщо не владнати ситуацію, на компанію може чекати нарахування несплачених податків, пеня, штраф, кримінальна відповідальність та втрата репутації. Можемо спрогнозувати, що Державна податкова служба, правоохоронці та НАБУ тільки підсилюватимуть перевірки бізнесу щодо ухилення від сплати податків.
Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні: +38 067 746 95 87
bolinskyi.com