На початку грудня минулого року замовники стикнулися з обов’язковістю зазначення електронних кваліфікаційних критеріїв при оголошенні та проведенні процедур закупівель.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
В електронній системі закупівель створено новий функціонал — електронні кваліфікаційні критерії. Відмічу, що саме в закупівлях робіт і послуг у замовника тепер виникає обов’язок зазначати один або декілька кваліфікаційних критеріїв.
Кваліфікаційні критерії — це свого роду вимоги, які замовники встановлюють до учасників закупівель, які так само допомагають переконатися в тому, що учасники справді зможуть вчасно виконати роботи чи надати послуги та у визначені строки поставити якісний товар.
Статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Окрім цього, пунктом 48 Постанови КМУ №1178, якою затверджені Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування зазначається, що у разі закупівлі послуг або робіт замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційному критерію (кваліфікаційним критеріям) відповідно до статті 16 Закону. Тобто саме при закупівлі робіт або послуг замовники зобов’язані встановлювати електронні кваліфікаційні критерії. Щодо кількості останніх замовник визначає самостійно, на свій розсуд, скільки електронних кваліфікаційних критеріїв встановлювати у тій чи іншій закупівлі.
Електронні кваліфікаційні критерії можна створювати в:
-
відкритих торгах з особливостями;
-
відкритих торгах з публікацією англійською мовою;
-
конкурентних діалогах;
-
еско-закупівлях;
-
рамковій угоді.
Порядком розміщення інформації в електронній системі закупівель зазначається, що розміщення інформації в електронній системі здійснюється замовником /ЦЗО /учасником / постачальником / органом оскарження / органами державного фінансового контролю шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором і реалізованих в електронній системі закупівель, та завантаження відповідних документів через автоматизоване робоче місце замовника /ЦЗО / учасника / постачальника органу оскарження органів державного фінансового контролю.
Порядком також визначається якщо інформація, розміщена в електронній системі закупівель шляхом завантаження документів, містить відомості, що відрізняються від тих, які розміщені шляхом заповнення електронних полів, автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів.
Тому замовники, будьте уважні, коли будете заповнювати електронні кваліфікаційні критерії, щоб інформація, зазначена у них, не відрізнялася від вимог, вказаних у вашій тендерній документації.
Мінекономіки в Листі № 3323-04_65721-06 від 03.09.2024 «Щодо технічної реалізації кваліфікаційних критеріїв в ЕСЗ та питання аномально низької ціни» зазначає, що одним із завдань Операційного плану реалізації у 2024–2025 роках Стратегії є стандартизація документів у сфері публічних закупівель та цифровізація процесів з метою зменшення операційних витрат замовників та учасників на роботу в електронній системі закупівель, зменшення кількості помилок та операційних витрат на формування та вивчення різних за структурою та наповненням документів тендерної документації та тендерної пропозиції.
У Замовників ще з 30.07.2024 була можливість при оголошенні закупівель в тестовому режимі зазначати інформацію щодо кваліфікаційних критеріїв шляхом заповнення електронних форм з окремими полями. І я ще тоді рекомендувала уповноваженим особам сміливо вивчати його і використовувати при оголошенні закупівель.
Щодо оголошення закупівель на придбання товару — наразі у замовників обов’язку встановлювати електронні кваліфікаційні критерії немає, але використовувати цей функціонал замовники можуть вже зараз.
Ми стаємо ще ближчими до повністю електронної тендерної документації, що має на меті полегшити проведення закупівель уповноваженим особам та учасникам закупівельної сфери, знизити корупційні ризики. Та яка сприятиме ефективності проведення публічних закупівель з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, а саме добросовісній конкуренції серед учасників, максимальної економії державних коштів, ефективності та пропорційності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників та рівного ставлення до них, об’єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Вдалих вам закупівель з новим функціоналом електронної системи закупівель!