07 лютого 2025, 10:29

Прогрес у створенні Спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України – Рада Європи «готова діяти швидко»

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

На 13 зустрічі Коаліції держав (Core Group) зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, що проходила в Брюсселі 4-5 лютого, юридичні радники України, Європейської Комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи та держав (до Коаліції входить 41 держава - ред.) визначили ключові параметри та основні елементи Трибуналу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це повідомила заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра. На своїй сторінці у Фейсбуці вона пише

«Це неймовірне досягнення, про яке ми навіть не могли мріяти ще півроку тому, коли здавалось, що переговори зайшли в глухий кут. Але ми змогли разом створити вишукані юридичні рішення (...). Особливу роль у цьому відіграли дипломати і юристи ЄС і РЄ, які віддано цілодобово працювали з нами заради цього. Наступні кроки: фіналізація тексту Статуту, погодження його на найвищому політичному рівні і передача документів до Ради Європи для ухвалення і запуску Трибуналу».

Зустрічі Core Group є насправді дискусійним майданчиком для обговорення позицій юристів різних держав, представників міністерств закордонних справ щодо Трибуналу, аналогів якому не було з часу Нюрнберзького та Токійського трибуналів. Після тривалих дискусій із форматом Спеціального трибуналу щодо злочину агресії рф проти України, схоже, визначились – він засновуватиметься на основі двосторонньої угоди між Україною та Радою Європи.

Тому на пресконференції в Брюсселі під час представлення прогресу щодо створення Трибуналу, генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе зазначив, що РЄ готова діяти швидко: «Ми зробимо все можливе, щоб спробувати завершити роботу цього року».

До Трибуналу, який як суд ad hoc стане частиною архітектури міжнародного правосуддя, згодом зможе долучитися будь-яка держава світу, навіть якщо вона не є постійним членом або спостерігачем організації, що надасть ширшої міжнародної легітимності. 

Нагадаємо: починаючи з січня 2023-го року Коаліція держав (Core Group) обговорює правові рішення задля створення ефективного Спеціального трибуналу з найширшою міжрегіональною підтримкою. Як зазначає Ірина Мудра, яка віднедавна керує цим напрямом, доводилось узгоджувати «принципово різні позиції держав-учасниць Коаліції, насамперед щодо моделі Трибуналу, питання обмеження імунітетів чинних голів держав, урядів і міністрів закордонних справ, взаємодії з національними розслідуваннями злочину агресії в Україні, дефініції злочину тощо». 

Необхідність заснувати Спеціальний міжнародний трибунал, щоб притягнути до відповідальності винних у вчиненні злочину агресії проти України, було задекларовано у Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House у Лондоні в березні 2022 року – через кілька тижнів від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати