04 лютого 2025, 12:52

Законодавчі норми продажу алкоголю

Засади державної політики щодо торгівлі алкогольними напоями визначає Закон України № 3817-IX. На початку року (01.01.2025) відбулася найновіша редакція цього Закону. Вступили в дію нові норми для підприємців у порядку ліцензування, продажу та відповідальності за порушення нових вимог у сфері торгівлі підакцизними товарами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чому важливо знати законодавство про продаж алкоголю?

Нетипові обставини, а саме воєнний стан в країні, безпосередньо впливають на законодавство і зміни в ньому, які стосуються і підприємців, і споживачів. На сьогодні спостерігається тенденція поступового скасування більшості обмежень, пов’язаних з реалізацією алкогольних напоїв у закладах громадського харчування та точках роздрібної торгівлі. Чому так?

На початку повномасштабного вторгнення основним аргументом для запровадження додаткових обмежень щодо продажу спиртних напоїв був фактор безпеки. Але видача ліцензій на продаж алкоголю і сплата податків з цієї групи товарів це великі надходження в бюджет країни. Тому законодавці шукають компроміс між дотриманням норм безпеки і економічними інтересами держави. 

На жаль, заборони та обмеження на державному рівні нерідко також загострюють проблему нелегальної торгівлі і неякісного товару, з якою також треба боротися

Підприємцям варто уважно слідкувати за змінами у законодавстві у сфері торгівлі алкогольними напоями. По-перше, зміни відбуваються регулярно і часто норми швидко набирають чинності. По-друге, незнання закону не звільняє від відповідальності. Навіть несвідоме порушення може призвести до сплати чималого штрафу. 

Актуальні норми законодавства про продаж алкоголю

Часові обмеження та місця, де заборонено продаж алкоголю

З початком повномасштабної війни в Україні було запроваджено додаткові обмеження щодо продажу алкогольних напоїв. У більшості областей діяли тимчасові обмеження часу доби, в який було дозволено продавати спиртне. Наприклад, у столиці до певного часу алкоголь можна було придбати з 11:00 до 21:00 у магазинах та до 22:00 у закладах громадського харчування.

Актуальний закон скасовує чинність раніше встановлених адміністраціями обмежень щодо заборони торгівлі алкогольними напоями. Але ця норма стосується тільки територій, на яких не ведуться бойові дії і які не є тимчасово окупованими. Чинними залишаються обмеження на час комендантської години.

Чинною надалі є заборона на продаж алкоголю на територіях, де ведуться бойові дії, і тимчасово окупованих територіях. Обласні державні адміністрації на таких територіях мають повноваження встановлювати такі заборони.

Вікові обмеження

В Україні заборонено продаж алкоголю особам, які не досягли 18-річного віку.

Відповідальність за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями визначає стаття 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). За продаж алкоголю неповнолітнім порушника можуть покарати накладенням штрафу від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

Обов’язок сплатити штраф лежить не лише на власнику або адміністрації магазину, а й на продавцеві, який продав заборонений товар неповнолітній особі.

Ліцензування продажу алкоголю

Вищезгаданий Закон України № 3817-IX також встановлює нову вартість ліцензії на право здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Державна податкова служба кожного року, до першого січня податкового року, повинна опублікувати інформацію про ціну таких ліцензій на податковий рік і квартал на своєму офіційному сайті.

З першого січня 2025 року розмір оплати за ліцензії прив’язаний до розміру мінімальної зарплатні, визначеної законом станом на перше січня податкового періоду.

Висновки: як уникнути штрафів і працювати законно

По-перше, треба тримати руку на пульсі чинного законодавства і вчасно реагувати на зміни.

По-друге, обирайте для свого магазину або закладу систему обліку з інтегрованим ПРРО, щоб жодні податкові нововведення вас не турбували. 

Наприклад, зручне рішення для ведення обліку алкоголю у барах від Poster, передбачає дистанційну адаптацію ПРРО, коштує набагато дешевше ніж фізичний аналог і не вимагає додаткових налаштувань.

Окрім зручності від інтеграції з ПРРО, система обліку від Poster має багато корисних функцій, які полегшують здійснення продажу алкогольних напоїв з дотриманням чинних норм і вимог. Програма автоматизації враховує продаж алкоголю і генерує фіскальні чеки з усіма реквізитами, які вимагає чинне законодавство. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати