06 лютого 2025, 11:27

Що робити, якщо на вашій землі розпочато будівництво без вашої згоди?

Анна Дворнікова
Анна Дворнікова «Everlegal» старший юрист, адвокат

Попри те, що в Україні діє принцип непорушності права власності, сьогодні, зокрема через виїзд громадян за кордон у зв'язку із введенням воєнного стану в країні та відсутністю особистого контролю за власними об'єктами нерухомості, громадяни дедалі частіше звертаються за юридичною допомогою для розв'язання питань, пов'язаних із незаконним захопленням земельних ділянок та здійсненням будівництва на них.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У цій статті ми пропонуємо розглянути основні кроки та дії, які допоможуть вам вчасно відреагувати й захистити свої права від порушень.

Уявімо ситуацію: після тривалого проживання за кордоном ви повертаєтеся до України, плануєте продовжити своє життя тут і збудувати будинок мрії на власній земельній ділянці. Проте, відвідавши свою ділянку та розпочавши планування, ви раптом виявляєте, що невідомі особи самовільно зайняли вашу земельну ділянку і вже здійснюють активні будівельні роботи на ній й навіть залили фундамент для нової будівлі.

Отже, якими мають бути ваші основні кроки для захисту своїх прав та зупинення незаконного будівництва?

1. Сформуйте повний пакет власних документів, що підтверджують ваше право власності на земельну ділянку.

До таких документів передусім належить витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який можна отримати самостійно через Єдиний портал державних послуг "Дія".

Якщо дані щодо вашої земельної ділянки відсутні в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно через користування нею, наприклад, на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, не варто хвилюватися – такі державні акти є достатнім підтвердженням вашого права власності. Проте надалі рекомендуємо все ж пройти належну процедуру реєстрації земельної ділянки в державному реєстрі. Це дозволить укладати будь-які договори щодо неї (оренди, купівлі-продажу тощо) та належним чином реалізовувати всі права власника.

Наявність повного пакета документів дозволить вам почуватися впевнено у своїй позиції та відстоювати порушені права надалі.

На противагу наведеному, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначає, що самовільне зайняття земельної ділянки – це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання в користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Отже, наявність правовстановлюючих документів, які підтверджують ваше право власності на ділянку, є визначальним аспектом у питанні самовільного зайняття такої.

2. Здійсніть фото- та відеофіксацію процесу будівництва на вашій земельній ділянці невстановленими особами.

Фото- та відеофіксація процесу будівництва дозволить вам ефективно захистити свої права та довести факт їх порушення належними та допустимим доказами.  

3. Здійсніть виклик поліції за місцезнаходженням земельної ділянки.

Після того як ви сформували повний пакет документів, що підтверджує ваше зареєстроване право власності на земельну ділянку, рекомендуємо викликати поліцію за місцезнаходженням ділянки та повідомити про факт незаконного будівництва на вашій землі.

Наполягайте на фіксації представниками поліції факту здійснення незаконного будівництва невстановленими особами на вашій земельній ділянці та на самовільному зайнятті такої (ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; ст. ст. 197-1, 356 Кримінального кодексу України).

4. Перевірте правові підстави здійснення будівництва на вашій земельній ділянці.

Реалізуючи цей крок, рекомендуємо отримати відомості про те, хто і на якій підставі здійснює забудову вашої земельної ділянки, щоб розуміти, з ким ви матимете справу надалі та до кого зможете заявити свої вимоги щодо звільнення земельної ділянки.

Зауважимо: якщо йдеться, наприклад, про будівництво багатоквартирного будинку, офісного чи торговельного центру, біля об’єкта має бути розміщений паспорт об’єкта будівництва, який містить усю необхідну інформацію про забудовника та відповідальних осіб.

Далі потрібно перевірити, чи має особа, яка здійснює будівництво, дозвільні документи на проведення таких робіт, зокрема містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, будівельний паспорт, дозвіл на виконання будівельних робіт.

Наведену інформацію можна отримати з Реєстру будівельної діяльності, який розміщений на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Додатково потрібно акцентувати на тому, що саме дозвільні документи на виконання будівельних робіт містять відомості про ділянку, на якій здійснюється забудова, та про наявність у забудовника прав на цю ділянку.

5. Подайте скарги до Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ) або відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю на місцевому рівні.

Звернення зі скаргами до ДІАМ або до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю на місцевому рівні є ефективним способом захисту ваших прав від незаконної забудови. Саме ці органи здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, правил та проєктної документації щодо створення об’єкта будівництва.

За результатами вашої скарги уповноважений орган може провести перевірку, за результатами якої ухвалити відповідні рішення та постанови про притягнення забудовників, які здійснюють будівництво незаконно, до відповідальності, а також видати припис про зупинення такого будівництва.

6. Зверніться з позовом до суду.

Якщо жодні заходи не впливають на ситуацію, а порушник продовжує здійснювати незаконну забудову на вашій земельній ділянці, потрібно звернутися до суду для захисту порушених прав.

Необхідно зауважити, що об'єкт, який будується на вашій земельній ділянці незаконно, вважається самочинним відповідно до норм ст. 376 Цивільного кодексу України, і ви можете наполягати на його знесенні. Проте в цьому випадку потрібно враховувати додаткові аспекти порядку звернення до суду та статус позивача в таких судових процесах.

Також можна ініціювати позовне провадження щодо усунення перешкод у користуванні вашою земельною ділянкою, що передбачено ст. 391 Цивільного кодексу України, та вимагати, щоб порушник привів ділянку до її первісного стану.

Наголошуємо на тому, що вибір належного способу захисту в судовому порядку залежатиме передусім від вчинених вами дій та перевірок, проведених відповідними контролюючими органами.

Ба більше, відповідно до вимог законодавства, саме органи архітектурно-будівельного контролю в більшості випадків уповноважені звертатися до суду з метою знесення самочинно збудованих будівель.

Тому перед вибором належного способу судового захисту рекомендуємо проконсультуватися з адвокатами, які зможуть проаналізувати документи та надати юридичний висновок, що відповідатиме вашим інтересам.

Професійні адвокати юридичної фірми EVERLEGAL мають глибокі знання законодавства, практичний досвід та експертизу у сфері нерухомості, зокрема в питаннях незаконної забудови земельних ділянок. Це дозволяє нам передбачати ризики, знаходити найкращі правові рішення та захищати ваші права та інтереси.

Контакти для звʼязку:

Україна, 01001, м. Київ, Софійська площа, провулок Рильський, 4

+380 44 337 0016

info@everlegal.ua

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати