З 8 лютого 2022 року державою започаткована спроба стимулювання розвитку вітчизняного приватного бізнесу в галузі інформаційних технологій шляхом послаблення податкового контролю в обмін на прозору діяльність виключно в певних видах діяльності.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Верховною Радою України було прийнято Закон України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні” від 15.07.2021 № 1667-ІХ, який пізніше ввійшов в бізнес кола як Закон “Про Дія Сіті”, та Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні від 14.12.2021 № 1946-ІХ.
До введення режиму Дія Сіті через специфіку своєї роботи, а саме виконання окремих замовлень, що мають обмежений термін виконання та потребує визначеного кола людських ресурсів, ІТ-компанії через відсутність виробничої необхідності тримають у штаті незначну кількість працівників або з досить частою періодичністю корегують їх чисельність таких працівників. А для виконання таких завдань замовників використовують за окремими договорами послуги третіх осіб, найчастіше фізичних осіб-підприємців.
За політиками компанії суб’єкти, що надають послуги, повинні використовувати ресурси (працювати в офісі, використання комп’ютерної техніки та програмного забезпечення) ІТ-компанії. Останні мають укладати додаткові договори з ФОПами на надання робочого місця або оренди обладнання.
Це призводить до збільшення дохідної частини та податкового навантаження компанії, а відповідно й податкового контролю за такими господарськими операціями.
Крім цього, одним з найбільших проблемних питань при таких взаємовідносинах між ІТ-компанією та ФОП є виникнення спірних питань між ІТ-компанією та контролюючими органами (органами податкової служби та Державної служби з питань праці) щодо віднесення взаємовідносин між ІТ-компанією та іншими суб’єктами господарювання до господарських відносин, а не до прихованих трудових відносин. Наявні ризики надалі донарахування контролюючими органами обов’язкових платежів та стягнення штрафних санкцій у випадку визнання цих відносин такими, що мають характер трудових.
Під час перебування ІТ-компанії в статусі резидента “Дія Сіті” для останньої, отримуючи довгострокові (25 років) гарантії держави щодо незмінності правового регулювання в межах такого резидентства, законом передбачається можливість укладення підрядних договорів (у термінології Закону “Про Дія Сіті” - Гіг-контракт) із фізичними особами, що не мають статусу суб’єкта господарювання. Такі договори регулюються виключно принципом свободи договору за цивільним законодавством та надають можливість закріплення на договірних умовах соціальних гарантій (лікарняні, відпустки тощо). Законом чітко визначено, що такі взаємовідносини між ІТ-компанією та спеціалістами жодним чином не відносяться до трудових.
Гіг-контрактом сторони мають можливість на договірних умовах визначити строк дії договору та/або порядок його дострокового розірвання. Тим самим фактично вирішується питання оптимізації використання ІТ-компанією виключно необхідної кількості людських ресурсів для виконання безпосереднього виконання завдань замовника.
Правовий режим “Дія Сіті” чітко закріплює права власності на програмне забезпечення, бази даних чи інші результати діяльності спеціалістів, що створюють ІТ-продукт, виконують свої договірні зобов’язання перед Резидентом “Дія Сіті”, створюючи ІТ-продукт. Такі мови є превентивним інструментом щодо можливих подальших спорів у галузі визначення переходу права власності на результати робіт – програмне забезпечення або його частину, порівняно із загальною моделлю роботи.
Здійснюючи господарську діяльність поза режимом “Дія Сіті” та не маючи будь-яких обмежень щодо наявності господарських взаємовідносин із будь-якими суб’єктами господарювання, зокрема, фізичними особами-підприємцями, сплачують:
- податок на прибуток – 18%;
- ставка Єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове страхування становить 22% від фактичної суми виплат заробітної плати працівника;
- ставка податку на доходи фізичних осіб (як податковий агент) при виплаті заробітної плати – 18%;
- військовий збір – 5%;
- ставка податку на доходи фізичних осіб та військовий збір при виплаті дивідендів – 10%.
У режимі “Дія Сіті” на ІТ-компанію покладається наступне податкове навантаження, порівняно з основним: корпоративний податок (на вибір резидента):
- 9% податок на виведений капітал (при виплаті дивідендів) або
- 18% податку на прибуток на загальних підставах.
Під час виплати дивідендів не частіше 1 разу на 2 роки резиденти звільняються від сплати податку на виведений капітал.
У випадку доходу понад 240 тисяч євро/рік ІТ-компанії весь дохід вище цієї суми сплачують за ставкою 18%.
Порівняно з трудовими відносинами в загальному режимі щодо роботодавця для роботодавців-резидентів “Дія Сіті” також значно зменшили податкове навантаження й при використанні працівників або гіг-спеціалістів.
Якщо роботодавець, який здійснює господарську діяльність у загальному порядку, сплачує за працівника як податковий агент:
- податок на доходи фізичних осіб – 18%;
- єдиний соціальний внесок – 22% від заробітної плати;
- військовий збір 5%, то
роботодавець-резидент “Дія Сіті” за своїх працівників або за гіг-спеціалістів сплачує:
- 5% податку на доходи фізичних осіб;
- єдиний соціальний внесок – 22% від мінімальної заробітної плати та
- військовий збір – 5%.
На заміну на більш лояльне податкове навантаження держава визначила певні вимоги для отримання та надалі підтримання ІТ-компаніями статусу резидента “Дія Сіті”, зокрема:
- статус резидента отримують виключно національні компанії (зокрема, частка комунальної/державної власності – не більше 25%; не можуть отримати резидентство неприбуткові організації, належним чином розкрита інформація про кінцевих бенефіціарних власників, компанія не перебуває під санкціями, наявність податкової заборгованості понад 10 мінімальних заробітних плат);
- чітко визначений перелік видів економічної діяльності, якими має займатися резидент (розробка, тестування та видання програмного забезпечення, комп'ютерних ігор; обробка даних, освітня діяльність у сфері ІТ; кіберспорт, кібербезпека; обіг віртуальних активів; підтримка міжнародних платіжних систем, робототехніка). Водночас не менше 90% доходу компанія має отримувати виключно від цієї діяльності. Крім цього, витрати при наявних взаємовідносинах з ФОП;
- середньомісячна винагорода працівникам та/або гіг-спеціалістам має становити 1200 євро;
- загальна кількість працівників – не менше 9 осіб.
Дані вимоги перебувають під жорстким контролем держави. Зокрема, резидент "Дія Сіті" подає, крім загальної звітності, додаткову щорічну звітність до Міністерства цифрової трансформації України. Рішення приймається Міністерством цифрової трансформації України, зокрема, на підставі висновку аудитора, який складається за результатами перевірки звітів резидентів “Дія Сіті” щодо дотримання ними вимог підтримання їх статусу. При порушенні зазначених вимог суб’єкт господарювання втрачає статус резидента “Дія Сіті”.
Тобто, як ми можемо бачити, бонусом для суб’єктів господарювання-резидентів “Дія Сіті” в частині оподаткування є значно ліберальне податкове навантаження як на ІТ-компанію, так і на її працівників; відсутність податкового тиску з боку контролюючих органів із питань ризиків віднесення наявних господарських/цивільних відносин до трудових з усіма подальшими наслідками.
Пастка – це посилений контроль із боку податкових та контролюючих органів щодо основної діяльності, а також додатковий значний контроль щодо дотримання висунутих критеріїв для резидента “Дія Сіті”.
Ігор Бондаренко, адвокат, старший юрист практики вирішення судових спорів юридичної компанії RELIANCE, адвокат року 2023 в практиках "Господарське (комерційне') право" та "Митне право", дійсний член Асоціації правників України, член Асоціації адвокатів України, член Миколаївської обласної організації Союзу юристів України