30 липня 2022, 11:02

Тортури та масове вбивство українських військовополонених. Чи відреагує світ на Оленівський злочин?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

В окупованому селищі Оленівка на Донеччині розташована колонія, де, зокрема, утримуються українські військовополонені. У тому числі азовці, взяті в полон у Маріуполі у травні цього року. На тій же території – так звана фільтраційна в’язниця для цивільних. Днями стало відомо, що звідти звільнили 32 водіїв-волонтерів, які возили гуманітарну допомогу із Запоріжжя до окупованого Маріуполя. Їх незаконно утримували упродовж кількох місяців, застосовуючи до них тортури.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


29 липня про Оленівку заговорили знову

Цього дня стало відомо про масове вбивство українських військовополонених. За часом це збіглося з поширенням у соціальних мережах відео із катуванням, завданням тілесних ушкоджень, нелюдським поводженням стосовно українського військового. На відео фігурує росіянин (його особу ідентифіковано, дані злито в Мережу), який канцелярським ножем каструє українського військовополоненого. Справжність відео підтвердив розслідувач Bellingcat Арік Толер.

29 липня, як повідомляє Генеральний штаб Збройних Сил України, російські військові здійснили «прицільний і навмисний» артилерійський обстріл виправної установи. Метою було перекласти відповідальність на ЗСУ,  звинуватити Україну у скоєнні «воєнних злочинів», а також приховати тортури над полоненими і розстріли, які здійснювали там за наказами окупаційної адміністрації і командування зс рф.

«Класична, цинічна, продумана false flag operation. Операція «під чужим прапором» з метою зірвати домовленості щодо обміну військовополоненими, спроба приховати свідчення про масштаби російських воєнних злочинів і дискредитація Збройних Сил України», – відреагував на обстріл радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк.

Наразі, за даними Офісу Генерального прокурора відомо, що загинуло щонайменше 40 українських військових, 130 отримали поранення. Розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів і звичаїв війни (ч. 2 ст. 438 КК України).

Якою є реакція України

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав ООН та Червоний Хрест відреагувати на масову страту в Оленівці українських військовополонених з «Азову». Вихід українських військовослужбовців з маріупольської «Азовсталі» відбувався під контролем та за сприяння цих організацій.

Кулеба закликає визнати російську федерацію державою-терористом.

«За Римським статутом такі дії (умисне вбивство, катування або нелюдське   поводження, умисне заподіяння тяжких страждань або серйозних тілесних ушкоджень або шкоди здоров'ю – ред.)  можуть бути кваліфіковані як злочини проти людяності. Закликаємо Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду невідкладно звернути увагу на звірства російських військовослужбовців», - йдеться у заяві МЗС України.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що з приводу зазначених фактів готується повідомлення до Комітету проти катувань ООН для організації термінового візиту до російської федерації та тимчасово окупованих територій України, а також до Європейського комітету з питань запобігання катуванням, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню.

«Будемо проводити консультації з Міжнародним комітетом Червоного Хреста для посилення тиску країн світу щодо примусу виконання російською стороною зобов’язань стосовно військовополонених і доступу до них представників МКЧХ для оцінки стану здоров’я та умов утримання», – прокоментував омбудсмен.

Що про російський удар по Оленівській колонії каже українська розвідка

ГУР звертає увагу на наступні факти:

• вибухи відбулися на території промзони в новозбудованому приміщенні для утримання полонених, виведених з «Азовсталі». Обладнання будівлі закінчилось 2 дні тому;

• за наявною інформацією, акт тероризму здійснений руками найманців зі складу ПВК «Вагнера» (Ліга) за особистою командою номінального власника Євгена Пригожина. Організація та здійснення теракту не були узгоджені з керівництвом міноборони рф.

У спільній заяві Головного управління розвідки, Служби безпеки України та ЗСУ, що її було оприлюднено ввечері 29 липня, звертається увага: на те, що: «Жоден працівник колонії, бойовик «ДНР» чи російський військовий, що здійснювали охорону приміщення, згідно з коментарями російської сторони внаслідок вибуху не постраждав. Одразу після вибуху росія звинуватила Україну в обстрілі виправної колонії з використанням американської зброї та вбивстві українських військових».

Реакція політиків і правозахисників

Ірина Геращенко, народна депутатка, в 2014–2019 рр. – Уповноважена Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях:

«Міжнародний комітет Червоного Хреста фактично самоусунувся і не має доступу до місць несвободи, де утримують наших військовополонених і незаконно депортованих українців.

Дії росії, яка вбиває військовополонених, – це ті самі концтабори часів Другої світової. І тому росія має бути визнана державою-терористом. Негайно».

Володимир Яворський, Центр громадянських свобод:

«Поширення відвертих відео катувань має одну просту мету: щоб наші не брали в полон росіян. Таке відео викликає у більшості солдатів ненависть і бажання помсти. Це випробуваний метод ще з війни в Чечні. Я вже прочитав багато постів, що «полонених більше не беремо». І це мета ворога.

Полонені потрібні, щоб рятувати наших з полону. Щоб було, на кого міняти. І щоб наших там не катували, бо це можна зупинити тільки обміном».

Борис Бабін, юрист-міжнародник:

«Саме по собі розміщення військовополонених у Оленівці було воєнним злочином російських загарбників. Селище розташоване біля лінії фронту та водночас містить ключову залізничну станцію, яку агресор очевидно використовує для своєї військової логістики. 

У статті 19 ІІІ Женевської конвенції 1949 року прямо прописано, що у «найкоротший термін після їхнього взяття в полон військовополонені евакуюються в табори, розташовані досить далеко від зони воєнних дій, для того, щоб вони перебували в безпеці». Окупанти не мали жодних практичних перешкод для вивезення полонених подалі від лінії фронту з прифронтової Оленівки. Злочинно заявляючи про «державність» псевдореспубліки, агресор умовчує, що його донецькі ляльки не могли за визначенням «ратифікувати» ІІІ Женевську конвенцію».  

В українській делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста заявили, що «запросили доступ до Оленівки та спробують якомога швидше дістатися до місця, щоб на власні очі побачити, що відбулося».

Рідні військовополонених можуть звертатися на гарячу лінію МКЧХ: 0-800-300-155.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати