14 лютого 2025, 17:06

Законопроєкт про реформування системи АРМА: нові зміни

Оксана Русецька
Оксана Русецька голова АПВУ

12.02.2025 Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №12374-д про реформування системи АРМА. Документ розроблений на виконання зобовʼязань України перед ЄС за програмою Ukraine Facility.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Автори законопроєкту пропонують новий революційний підхід до процедури управління арештованим майном та ряд змін, які стосуються інституційної спроможності АРМА

Одним зі знакових для спільноти приватних виконавців положень законопроєкту є розширення повноважень приватних виконавців та арбітражних керуючих. Зокрема, передбачається, що управителем активами може бути особа, яка здійснює професійну діяльність приватного виконавця та відомості про яку внесено до Єдиного реєстру приватних виконавців України, або особа, яка є арбітражним керуючим, відомості про яку внесено до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.

Приватні виконавці та арбітражні керуючі – це дуже близькі професії одна до одної зі всіх суб’єктів незалежної професійної діяльності, які спроможні ефективно та в повному обсязі забезпечити виконання завдань, які покладаються на управителя активами.

Наш основний закон «Про виконавче провадження» передбачає особливий порядок звернення стягнення на різні види активів боржників юридичних і фізичних осіб. Серед них – рухоме і нерухоме майно, цінні папери, майнові права, корпоративні права.

Встановлені порядки передбачають необхідність належного опису, зберігання та оцінки майна, зокрема черговість стягнення залежно від участі активу у виробничому процесі.

Порядок реалії корпоративних прав боржника, що відповідають частці у статутному капіталі господарських товариств, потребує оцінки цих активів, їх опису, проведення переговорів з іншими учасниками господарських товариств. Це свідчить про те, що приватні виконавці володіють і використовують у своїй діяльності знання та навички, що дозволяють належним чином визначати та описувати активи, залучати необхідних фахівців, розумітися у виробничих процесах, фінансовій, економічній діяльності підприємства.

Зазначені знання та навички дозволяють приватним виконавцям здійснювати діяльність з управління активами та продажу активів у разі необхідності.

Проблеми в роботі АРМА були представлені в аудиті Рахункової палати України в грудні 2024 року, який виявив системні порушення:

1. Низька ефективність управління активами – з-понад 100 тисяч ухвал суду лише 1% активів реально передані в управління.

2. Недосконалість наявних механізмів відбору управителів і оцінювачів конфіскованих активів та недоліки внутрішніх регламентних норм для дієвого моніторингу і контролю.

3. Відсутність прозорої системи обліку. Активи на мільярди гривень не відображаються у бухгалтерському обліку, а реєстр АРМА не містить повної інформації про їхню оцінку.

4. Неефективне виконання судових ухвал. З 684 ухвал, передбачених для АРМА, лише 135 реалізовані. 39,4 млрд грн активів досі не передані в управління, що означає втрачений дохід для держави.

На думку Асоціації приватних виконавців України, запропоновані законопроєктом №12374-д зміни сприятимуть забезпеченню прозорості та ефективності у сфері управління активами! Відповідно АПВУ підтримує перезавантаження АРМА та готові долучитися до подальшого опрацювання проєкту закону та працювати над визначенням значущих реформ в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати