27 вересня 2024, 16:09

Рейдерство воєнного часу: стратегія попередження та протидії

Святослав Болінський
Святослав Болінський юрист, СЕО юридичної компанії «Болінський і команда»

Під час повномасштабного вторгнення кількість випадків рейдерських атак на бізнес зросло. Про це свідчать дані сервісу Опендатабот із реєстру судових рішень, де видно збільшення кількості проваджень пов'язаних із рейдерськими атаками на підприємства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Поняття «рейдерство» в законодавстві України не закріплено й не визначено в Кримінальному кодексі України. Проте в реальному житті бізнесу існує. Регулюються такі дії низкою норм кримінального законодавства як кримінально каране діяння. Наприклад, положення статей — 190 «Шахрайство», 191 «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем», 205-1 «Підроблення документів, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців», 206-2 «Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації» КК України.

Аналітика правових ситуацій, що пов’язані з рейдерством, вказує на те, що рейдерство можливо та має дієвий результат у зв’язку з тим, що підприємства фактично не звертають уваги на власні прогалини в правовому захисті. По суті, не проводять перевірку, так би мовити, ментального здоров’я підприємства, що зумовлює наявність незахищених зон, які використовують зловмисники у власних цілях.

Якщо говорити про рейдерство як явище — це суспільно-небезпечне протиправне діяння спрямоване на протиправне заволодіння майном в інтересах зловмисників. З огляду на інформацію в медіа — рейдерами можуть бути не лише суб’єкти приватного права. Непоодинокі випадки публікацій щодо протиправних дій зі сторони представників органів державної влади.

І отже, чим краще бізнес буде підготовлений до рейдерських атак, тим легшими будуть постнаслідки виходу з кризової ситуації, адже в юристів та адвокатів більше інструментів для юридичного захисту бізнесу.

Щодо специфіки захисту бізнесу від рейдерства під час воєнного стану можу зазначити, що фактично, воєнний стан тільки погіршив ситуацію в боротьбі з рейдерством, оскільки, як ми можемо побачити, захист як такий потребує застосування юридичних механізмів/інструментів. На сьогодні у зв’язку з війною органи державної влади вдосталь завантажені й на ті ж кримінальні провадження що й у мирний час потребували значного обсягу часу в період війни цей час можна сміливо подвоїти. За цей період зловмисники фактично блокують підприємство й завдають операційних збитків, що важко буде компенсувати або навіть не можливо. Отже, чим краще підприємство підготовлено до рейдерської атаки, тим легшими та меншими будуть втрати для бізнесу при виході з кризової ситуації.

Стратегії та протидії рейдерству в кожного бізнесу будуть індивідуальні. Але можна окреслити загальні вимоги й поради. Якщо розглянути суть рейдерських атак та їх узагальнити, то вони зводяться до цілі захоплення основного активу бізнесу, або знищення конкурента. Реалізовуючи цілі зловмисники вигадують будь-що, проте зазвичай використовують слабкі місця – больові точки бізнесу, що достеменно їм відомі.

Тобто, якщо казати про рейдерські атаки, бізнесу необхідно періодично, а краще на постійній основі виявляти свої слабкі або незахищені правовим полем місця й розробляти інструменти їх захисту.

У медіа вдосталь інформації, що описує як себе захистити, але на моє глибоке переконання, тільки інвестиція в безпеку бізнесу та комплексний підхід дають можливість реалізувати стратегію захисту бізнесу на всі 360о.

Найоптимальніша стратегія захисту бізнесу будується в докризовій ситуації, як міра, що направлена на упередження рейдерської атаки. Наступна — стратегія захисту бізнесу в кризовій обставині коли зловмисники почали реалізовувати власний план захоплення. Післякризовий правовий захист бізнесу впроваджується після рейдерської атаки.

Щодо кризової та післякризової ситуацій — уніфікованої стратегії не існує, адже не існує універсального правового механізму захисту й ідентичних ситуацій. Кожна ситуація потребує вивчення, стратегування та визначення шляхів правового захисту. А ось докризову стратегію можливо узагальнити.

Розробляючи стратегію захисту бізнесу на 360 градусів варто звернути увагу та інвестувати в:

- економічну безпеку бізнесу, ефективну роботу з дебіторською та кредиторською заборгованостями;

- правовий супровід інвестицій для розвитку бізнесу;

- правовий захист конфіденційної інформації;

- ІТ-безпеку;

- питання, що пов’язані з обігом інформації, якою оперує та володіє бізнес;

- корпоративну безпеку бізнесу, правове врегулювання балансу інтересів між власниками бізнесу та захист їх корпоративних прав;

- безпеку управління бізнес-процесами;

- безпеку персоналу;

- PR-безпека.

Кожен із напрямків важливий для бізнесу, а його захист нівелює можливості рейдерів легко захопити компанію. Зрозуміло, що сьогодні 100% захисту забезпечити неможливо. Проте комплексний підхід може полегшити вихід із кризової ситуації та пришвидшить юридичний захист власного бізнесу.

З власного багаторічного досвіду можу зазначити, що кожен пункт потребує уваги. Наведу нещодавній успішний кейс з одним із підприємств. Суть полягала в тому, що в соцмережі компанія-конкурент через непов’язану особу розміщує невинну статтю, про те, що бенефіціар нашого клієнта нібито має паспорт країни-агресора. На перший погляд, нічим не підтверджена інформація невідомої нашому клієнту особи та клієнт не звертає на це уваги й не реагує. Через декілька місяців клієнт отримує повістку на допит, обшуки зі всіма витікаючими з цього результатами — а саме перебої в операційній діяльності компанії та, як наслідок, збитки.

Як виявилось, компанія-конкурент вирішила створити перешкоди. Врешті решт клієнт отримав повний правовий захист, але збитки в результаті перебоїв у операційній діяльності на багато більші, ніж могли бути при вчасному реагуванні або інвестуванні у власну безпеку — зокрема, вчасне реагування на розміщений матеріал (оскарження його, застосування інструментів антикризового піару, зняття публікації тощо). Чому акцентую саме на інвестуванні в безпеку? Тому, що саме інвестування у власну безпеку знижує витрати в майбутньому.

Отже, аби убезпечити компанію від рейдерства потрібно подбати про ментальне здоров’я бізнесу та проводити якщо не на постійній основі, то хоча б періодично звірку з чек-листом:

- аудит власних бізнес-процесів – хто й за що відповідає, чи визначені всі бізнес-процеси всередині компанії;

- здійснювати моніторинг інформації про бізнес, власника корпоративних прав, бенефіціара в медіа та реєстрах;

- юридично захистити основний актив бізнесу, якщо це нерухомість – поставити маячки, якщо основний актив інтелектуальна власність – визначити чи зареєстровані права тощо;

- продумати захист конфіденційної інформації.

Будуючи стратегію захисту бізнесу, необхідно застосовувати комплексну правову безпеку — неможливо однією дією або одним підходом побудувати правовий захист бізнесу. Постійний моніторинг юридичних загроз, вживання запобіжних заходів та оперативне реагування попереджають та нівелюють ризики. Заходи мають бути оптимальними та достатніми. Стратегія захисту має враховувати правові інструменти в поєднанні з економічними показниками та прогнозованими термінами реалізації. Варто коректно застосовувати секретність для конфіденційної інформації та гласність для партнерів, колег і медіа.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати