3 червня 2021 р. Верховна Рада України в цілому ухвалила законопроект № 4184 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам». Цей закон вже назвали «податком на Google», проте це не зовсім правильно. Google з 2007 р. має представництво на території України та як юридична особа платить ПДВ згідно з законодавством України. Тому суттєво для Google нічого не зміниться. Новий податок стосується низки постачальників сервісів, постійних представництв яких немає на території України. Серед таких можуть бути платні послуги в App Store, Viber, Facebook, Instagram, Amazon, Adobe, платні підписки на розважальних сервісах Netflix, YouТube тощо.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Тепер усі іноземні постачальники електронного контенту, що не мають постійного представництва в Україні, зобов’язані сплачувати 20% ПДВ, якщо вартість наданих послуг перевищує 1 млн грн на рік. Якщо порівнювати умови оподаткування операцій з постачання нерезидентами електронних послуг у різних країнах, то там ставка коливається у межах 5–27%, тому обрана в Україні ставка 20% є досить високою.
У законопроекті прямо зазначається, що новий податок включається до ціни електронних послуг, тож головний мінус — що саме громадяни як кінцеві споживачі послуг отримають ті самі послуги, але вже з 20% націнкою. А якщо враховувати, що українські компанії загалом використовують для просування іноземні рекламні платформи, такі зміни безпосередньо вплинуть на вартість багатьох товарів та послуг в Україні.
Сумнівним також є фінансово-економічне обґрунтування, яке міститься у пояснювальній записці до законопроекту, що його реалізація не потребує додаткових витрат з державного бюджету України. Витрати будуть, і пов’язані вони з розробкою та постійним функціонуванням електронного сервісу для реєстрації осіб-нерезидентів, а також інструментарію для обробки та зберігання інформації з електронного сервісу, який повинен підтримувати, крім державної мови, ще й англійську. Розробки і впровадження потребує і обрана модель оподаткування електронних послуг, що включає особливості ідентифікації користувачів та контролю за проведенням таких операцій.
Головний плюс — це збільшення доходів державного бюджету від ПДВ за рахунок залучення до оподаткування нерезидентів, які надають фізичним особам електронні послуги, місце постачання яких розташоване на митній території України. Зміцнення бюджету сприяє розвитку країни. Раніше повідомлялося, що новий податок може принести надходжень до бюджету до 3 млрд грн щороку.
Ще одним плюсом є створення на території України дійсно конкурентного середовища як для нерезидентів-платників, так і для резидентів-платників. Середовища, що базується на основних принципах рівності та нейтральності оподаткування.