29 липня 2020, 14:20

Парламент затвердив ретроактивне зменшення «зеленого» тарифу

Ярослав Петров
Ярослав Петров «Asters, ЮФ» партнер
Олена Січковська
Олена Січковська «Asters, ЮФ» юрист

21 липня 2020 року Верховна Рада України схвалила законопроект № 3658 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» («Законопроект»). Законопроект очікує підписання Президентом України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Законопроект націлений на реалізацію «Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики» («Меморандум»), який був підписаний урядом 10 червня 2020 року з інвесторами, і поліпшення регулювання аукціонів з поновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

Законопроект передбачає такі зміни «зеленого» тарифу:

  • для вітряних електростанцій (ВЕС), введених в експлуатацію з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2019 року - зниження «зеленого» тарифу на 7,5%;
  • для ВЕС, введених в експлуатацію з 1 січня 2020 року - зниження «зеленого» тарифу на 2,5%;
  • для сонячних електростанцій (СЕС), введених в експлуатацію з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2019 роки (потужність 1 МВт і більше) - зниження «зеленого» тарифу на 15%;
  • для СЕС, введених в експлуатацію з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2019 роки (потужність до 1 МВт) - зниження «зеленого» тарифу на 7,5%;
  • для СЕС, введених в експлуатацію з 1 січня 2020 року по 31 жовтня 2020 роки (потужність 1 МВт і більше) - зниження «зеленого» тарифу на 2,5%;
  • для СЕС, введених в експлуатацію з 1 січня 2020 роки (потужність до 1 МВт) - зниження «зеленого» тарифу на 2,5%;
  • для СЕС, введених в експлуатацію з 1 листопада 2020 до 30 березня 2021 року (потужність 1 МВт - 75 МВт) - зниження «зеленого» тарифу на 30%;
  • граничний тариф для проектів, введених в експлуатацію до 1 липня 2015 року становить 22 євроцента.

Законопроект передбачає для компаній стабілізаційне застереження, тобто держава гарантує, що «зелені» тарифи не будуть змінені або скасовані з 1 липня 2020 року по 31 грудня 2029 року.

Однак стабілізаційне застереження не застосовуватиметься до законодавчих змін стосовно податків. Виходячи з цього, існує ризик того, що крім зниження "зеленого" тарифу згідно із Законопроектом, уряд може змінити податкову політику та накласти додаткове податкове навантаження на інвесторів з ВДЕ.

Крім того, Законопроект передбачає поступове введення відповідальності за небаланси виробників електроенергії, що виплачуються ДП «Гарантований покупець». Таким чином, для об'єктів з встановленою потужністю менше 1 МВт з 1 січня 2021 року застосовується щорічне збільшення на 10% для досягнення 100% компенсації за небаланси в 2030 році. Для об'єктів з потужністю, що перевищує 1 МВт, вводиться відповідальність за небаланси в розмірі 0% до 31 грудня 2020 року, 50% з 2021 року і 100% з 2022 року.

Граничний строк введення в експлуатацію

• 31 жовтня 2020 роки для фотоелектричних проектів (з 1 листопада 2020 року «зелений» тариф буде знижено на 60%);

• вітрові проекти можуть бути завершені на основі існуючих попередніх договорів купівлі-продажу електричної енергії.

Законопроект передбачає, що до 20% «зеленого» тарифу може бути компенсовано з державного бюджету.

Крім того, Законопроект вводить окремі стимули для підприємств «зеленої» електрометалургії. Зокрема, сталеливарні підприємства, що викидають до 250 кг вуглекислого газу на 1 тонну металопродукції, мають право оплачувати тариф передачі оператору системи передачі, який не буде враховувати витрати НЕК Укренерго на платежі по «зеленому» тарифу.

Вищевказані нормативні зміни можуть розглядатися як ретроактивності зміни в законодавстві і можуть привести до інвестиційних спорів з боку інвесторів з ВДЕ.

Зміни режиму аукціонів

На додаток до змін, пов'язаних з Меморандумом, Законопроект вносить деякі зміни щодо режиму аукціонів. 

Законопроект встановлює максимальні межі для тарифів, які виробники з ВДЕ можуть отримати під час зелених аукціонів. До 31 грудня 2024 року власники СЕС і ВЕС зможуть отримувати на аукціонах не більше 9 євроцентів за 1 кВт-год. З 1 січня 2025 року максимальний ліміт на аукціонах складе - 8 євроцентів за 1 кВт-год. Для інших виробників електроенергії з ВДЕ, крім СЕС і ВЕС, максимальна межа на аукціонах складе 12 євроцентів за 1 кВт-год.

Уряд планує визначити області (регіони) для установки нових генеруючих потужностей в рамках щорічних квот аукціону. Уряд може запропонувати земельні ділянки для будівництва об'єктів, що виробляють електроенергію з ВДЕ, а також дахів або фасадів будівель, на яких можна буде встановити альтернативну генерацію.

Кабінет Міністрів України відповідатиме за встановлення графіку проведення аукціонів на наступний рік.

Законопроект скасовує раніше введений виняток для електростанцій з трьома вітровими турбінами, незалежно від встановленої потужності, закріпляючи їх обов'язкову участь в аукціонах. Таким чином, після прийняття Законопроекту всі ВЕС потужністю понад 5 МВт повинні будуть брати участь в аукціонах. Однак проекти, які підписали попередній договір купівлі-продажу, можуть реалізовуватися за «зеленим» тарифом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати