08 лютого 2021, 18:33

Чого очікувати бізнесу від 2021 року: прогнози Європейської Бізнес Асоціації

Опубліковано в №3 (733)

Світлана Михайловська
Світлана Михайловська «Європейська Бізнес Асоціація» заступник директора з представництва інтересів компаній-членів

Усі ми покладаємо великі сподівання на 2021 р. Жартують, що новому року не доведеться надто старатися, щоб стати кращим за попередній. Втім, це буде дуже важливий переломний час для всіх і кожного, який визначить, як ми житимемо далі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Бізнес також має надію на краще у 2021 р., хоча й демонструє досить стриману обережність щодо прогнозів. Як кажуть, сподівайся на краще, а готуйся до гіршого. Думаю, ця приказка досить вдало демонструє настрої бізнесу на рік, що чекає на нас попереду. Багато надій покладається зараз на вакцину від коронавірусу, застосування якої може вже незабаром мати глобальний вплив та дозволити зняти більшість обмежень та знизити рівень захворюваності.

Бізнес у 2020 р.

На 2020 р. у бізнесу були великі плани — опитування, які проводила Асоціація серед керівників членських компаній, демонстрували високі очікування щодо розвитку бізнесу. Втім, цим очікуванням не судилося збутися через непередбачувану пандемію коронавірусу та низку внутрішніх факторів, що негативно впливали на настрої бізнес-лідерів. Йдеться, зокрема, про сповільнення темпів реформ, зростаюче незадоволення станом судової системи, нестабільність податкового законодавства, ускладнення взаємодії з податковою та митницею, контролюючими та правоохоронними органами.

Внаслідок цього Індекс інвестиційної привабливості, який двічі на рік вимірює Європейська Бізнес Асоціація, знизився наприкінці року до 2,40 балів з 5 можливих. У попередньому періоді показник індексу складав 2,51 балів. Такі результати демонструють безпрецедентне зниження настроїв бізнес-лідерів, співставне з оцінками 2013 р. Більшість генеральних директорів членських компаній Асоціації, а саме 78% відповіли, що вважають поточний інвестиційний клімат в Україні несприятливим для ведення бізнесу.

Прогнози на 2021 р.

Бізнес готується цього року працювати у несприятливих умовах. Згідно з опитуваннями Асоціації, 45% директорів прогнозують, що умови ведення бізнесу в Україні у першій половині 2021 р. ще більше погіршаться. Ще 45% опитаних вважають, що інвестклімат не зазнає змін, і тільки 10% СЕО сподіваються на поліпшення інвестиційного клімату.

До того ж, половина опитаних СЕО схиляються до думки, що новим інвесторам буде невигідно заходити в Україну у найближчі півроку. Що стосується вже присутніх на українському ринку інвесторів, то тільки третина опитаних підприємців планують впровадження масштабних інвестиційних проєктів у 2021 р.

Цікавим видається той факт, що незважаючи на прогнози несприятливої динаміки бізнес-середовища, більшість директорів вірять в успішний рік для їхнього бізнесу. Так, 60% директорів прогнозують зростання бізнесу, ще 26% розраховують втримати бізнес-показники на рівні 2020 р., і тільки 14% передбачають, що стан справ у їхнього бізнесу погіршиться. Мабуть, бізнес в Україні вже настільки звик працювати в непередбачуваних умовах, що і до коронакризи виявився загартованим. Залишається тільки уявляти, які бізнес-результати демонстрували б компанії за умови роботи в ідеальному бізнес-кліматі.

Близько третини підприємців очікують наступного року збільшення доходу до 10% у гривні. Більшість, а саме 85% планують збільшувати заробітну плату працівникам. 60% підприємств планують зберегти персонал компанії без змін, 28% планують найняти нових співробітників, і тільки 12% будуть змушені вдаватися до скорочень штату. Як бачимо, турбота про співробітників, їх здоров’я та добробут виходить на перший план серед пріоритетів компаній. Такі дані ми отримали в ході щорічного опитування генеральних директорів членських компаній Асоціації Business Forecast 2021.

Список To-do 2021 р.

Ми завжди запитуємо бізнес, що треба зробити, аби поліпшити для нього умови роботи, та щороку оновлюємо перелік пріоритетних завдань для влади. Отже, у 2021 р. першочерговими стратегічними завданнями будуть перезавантаження судової системи, деолігархізація влади, розбудова ефективної та незалежної антикорупційної інфраструктури, позбавлення від бюрократії, зниження адміністративного та податкового тиску на бізнес, призначення проєвропейських реформаторів на державні посади, відновлення та підтримка співпраці з міжнародними фінансовими інституціями, реформа правоохоронних органів і, звісно, встановлення рівних правил гри для бізнесу.

Бізнес також очікує на прогрес у багатьох галузевих напрямах та планує активно працювати для його втілення в контексті відкриття ринку землі, врегулювання проблем енергетичного сектору, в т.ч. забезпечення цивілізованого ринку, приватизації та розбудови інфраструктури, результативної боротьби з тіньовою економікою, зокрема за рахунок посилення фіскалізації, прозорої роботи митниці. Ми очікуємо на підтримку з боку держави та впровадження подальшої дерегуляції та діджиталізації. У той час, як бізнес активно діджиталізується, ми сподіваємося, що й державні органи прискорять процес впровадження електронних послуг та використання електронних засобів зв’язку, аби оптимізувати взаємодію з бізнесом. Якщо нам вдасться досягти прогресу по більшості з цих напрямів, відновлення для бізнесу не буде надто складним процесом. Як прогнозують самі компанії, щоб повністю відновитися після карантину, 60% підприємств знадобиться до року. Якщо коронавірус не підготує для нас нових сюрпризів, ми розраховуємо, що більшість середніх та великих підприємств повернуться до докризових показників вже наприкінці 2021 р. Дещо гіршою є ситуація з малим бізнесом — підприємцям-початківцям знадобиться вдвічі більше часу на відновлення, не говорячи вже про те, що не всі з ФОПів переживуть дві хвилі локдауну.

Незважаючи на всі складнощі, бізнес в Україні залишається оптимістично налаштованим. Більшість підприємців готові експериментувати, шукати нові ніші та змінювати вектор діяльності, а не закривати свої компанії. Будучи найбільшою бізнес-асоціацією в країні, ми продовжимо в 2021 р. докладати всіх зусиль, аби підтримати компанії в кризовий період, налагодити ефективну та своєчасну комунікацію бізнесу з органами влади та створити кращі умови для ведення бізнесу в Україні.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати