З початку повномасштабної збройної агресії російської федерації більше 4,5 млн українців вимушено покинули Україну, а тисячі тон гуманітарної допомоги в Україну прибули. У засобах масової інформації шириться інформація, як далеко не всі українські митники дотримуються законів. Деякі з них сприяють особам, які намагаються порушити митні правила, а інколи й самі є ініціаторами заробітку на війні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Основні правопорушення митників:
- Вимагання та отримання вигоди за допущення порушень митних правил особами, які перетинають митний кордон, в т.ч. щодо вивозу за кордон готівкових валютних цінностей, обсяг яких перевищує еквівалент у 10 тис. євро.
- Пропуск військовозобов’язаних.
- Вигадування формальних недоліків у документах для переміщення грошових коштів, інших цінностей, майна, тварин через митний кордон та ввозу гуманітарної допомоги з сусідніх держав, а фактично вимагання та отримання неправомірної вигоди за «проїзд без проблем».
- Організація, пособництво або інша співучасть у переміщенні через митний кордон України комерційних товарів, що звільняються від оподаткування ввізним митом, під виглядом гуманітарної допомоги.
За словами адвоката, такі дії можуть кваліфікуватись правоохоронцями, як:
- отримання неправомірної вигоди, у т.ч. поєднане з вимаганням;
- незаконне переправлення осіб через державний кордон України з корисливою метою;
- зловживання владою або службовим становищем з метою одержання вигоди або як шахрайство у разі, якщо митник взагалі не мав повноважень на вчинення дій, що пропонував за неправомірну вигоду;
- контрабанда.
Щодо питання про можливість покарання, то як каже Володимир Бабічев, воно однозначно буде: «Все залежить від способу вчинення кримінального правопорушення. Як не дивно, але чим складніша схема реалізації злочину, тим легше отримати докази його вчинення».
Простий спосіб як отримання хабаря однією сумою
Так, у разі отримання митником неправомірної вигоди одномоментно зафіксувати такий факт ретроспективно, вже після початку досудового розслідування, досить складно. Оскільки найбільш дієвим засобом такої фіксації здебільшого є слідча дія у вигляді контролю за вчиненням злочину шляхом імітування його обстановки, фіксація неправомірного діяння, що вже відбулось, практично неможлива.
Разом з тим, якщо особа, до якої буде висунута вимога, звернеться до правоохоронних органів до моменту передачі коштів, проблем у органу досудового розслідування не виникне. Вже наразі є дані від прокуратур західних областей про повідомлення про підозру службовим особам митниць, тож як бачимо, правоохоронна система навіть зараз намагається працювати превентивно.
Однак людська жадібність теж зробить свою справу, і митники, які вже вчиняли неправомірні дії, будуть продовжувати їх вчиняти. Військовозобов’язані, які незаконно перетнули державний кордон, рано чи пізно будуть повертатися на територію нашої держави, як і понаднормово вивезена готівка. Більше того, непоодинокі випадки, коли прізвища корумпованих митників взагалі публікуються постраждалими у соціальних мережах, тому правоохоронні органи шляхом проведення інших гласних та негласних слідчих дій зможуть встановити обставини неправомірної діяльності.
Складні схеми реалізації як постійна лінія контрабанди
Що ж до кримінальних правопорушень, які відбувались не одномоментно, а шляхом реалізації досить складних незаконних схем діяльності, як, наприклад, контрабанда, то в майбутньому слід чекати на реальні обвинувальні вироки, оскільки їх реалізація вимагає не тільки усних, а й формальних діянь під виглядом законних правових процедур та шляхом залучення великої кількості співучасників. Внаслідок цього сліди вчинення кримінальних правопорушень досить довго зберігаються, тому полегшується процесуальна можливість їх отримання слідством.
Судова практика й до війни показувала збільшення обвинувальних вироків, ухвалених на підставі угод про визнання винуватості, а в реаліях нетерпимості суспільства до будь-якої несправедливості кількість осіб, які співпрацюватимуть зі слідством та всіляко допомагатимуть йому, значно зросте, що ще більше полегшить роботу слідства.
Втім, кажучи про реальне покарання, а не лише про притягнення до кримінальної відповідальності, слід брати до уваги якість проведеного досудового розслідування, дотримання процесуальних норм слідством, відсутність провокацій вчинення кримінальних правопорушень та роботу адвокатів, оскільки Україна — правова держава, і одним з принципів кримінального процесу у нас є законність.