18 січня 2022, 18:13

Врегулювання ДРТ в Україні невигідне?

Опубліковано в №1 (755)

Богдана Мотузюк
Богдана Мотузюк «Grishakov Law Company» адвокат

Сурогатне материнство — тема досить чутлива в українському суспільстві. Часто у ЗМІ можна зустріти новини про нього з негативним забарвленням, де сурогатне материнство називають експлуатацією жінок та торгівлею дітьми. Проте варто пам’ятати, що для багатьох пар це єдиний спосіб подолати безпліддя та мати дитину, що буде генетично споріднена з подружжям, а сурогатна матір вступає у такі відносини цілком добровільно та отримує за це компенсацію.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сурогатне материнство ще називають замінним, оскільки дитину в інтересах потенційних батьків виношує інша особа — сурогатна мати. При цьому хоча б один з потенційних батьків обов’язково повинен мати з плодом генетичний зв’язок. Загалом це лише одна з методик, яку використовують при безплідді. Є й інші види ДРТ — внутрішньоматкова інсемінація, екстракорпоральне запліднення (in vitro) тощо.

Наприкінці минулого року у Верховній Раді за №6475 зареєстровано законопроєкт про допоміжні репродуктивні технології (ДРТ). Наразі ледь не єдиний нормативний акт, що регулює описані у законопроєкті правовідносини, — «Порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні», затверджений наказом МОЗ №787 від 09.09.2013 р. (далі — Порядок №787). У юристів, адвокатів, лікарів та агентств, які надають послуги у сфері ДРТ, до цього Порядку безліч запитань. Він навіть на 20% не вирішує питання, які виникають на практиці. Прогалин безліч, як і можливостей для різноманітного трактування норм.

Законопроєкт №6475 далеко не перший, який намагаються прийняти у сфері ДРТ, адже профільний закон потрібен критично. Ним пропонується врегулювати процес застосування ДРТ в цілому, а не лише при використанні методики сурогатного материнства. У ньому визначені концептуальні засади, але, знову-таки, відсутня конкретика. Він має стати основою і базою для прийняття підзаконних актів у цій сфері.

Загалом законопроєкт містить позитивну динаміку — надає дефініції понять, які досі не було визначено в законодавстві («сурогатна матір», «сурогатне (замінне) материнство» тощо), що є важливим для однакового розуміння сторонами предмету відносин. Наприклад, надається визначення поняття «генетичні батьки», тоді як наразі найчастіше застосовується «потенційні батьки» або «біологічні батьки»; містить спробу врегулювати статус посередників (агентств), які налагоджують зв’язки між закладами охорони здоров’я, сурогатними матерями, генетичними батьками, донорами, пацієнтами та іншими учасниками відносин у сфері ДРТ; прописує права та обов’язки сурогатної матері та істотні умови договору між генетичними батьками та сурогатною матір’ю, хоча до цього такий договір укладався виключно відповідно до основних засад цивільного законодавства та з застосуванням принципу свободи договору.

При цьому законопроєкт однозначно потребує доопрацювання. Як приклад, сьогодні однією з обов’язкових умов застосування сурогатного материнства є те, що генетичні батьки мають перебувати у офіційно зареєстрованому шлюбі та надати документ, який це підтверджує. Законопроєкт теж передбачає, що цією методикою може скористатися лише подружжя, проте не включає документ про реєстрацію шлюбу в обов’язкові умови для застосування методики. Медична спільнота давно обговорює проблему надання права скористатись такою методикою одиноким чоловікам чи жінкам, але її у законопроєкті проігноровано. Також цікаво, що він чітко прописує, що не можуть скористатися методикою сурогатного (замінного) материнства особи однієї статі. Згідно з українським законодавством, наразі шлюб може бути зареєстрований лише між чоловіком та жінкою, але іноземцям не заборонено брати участь в ДРТ на території України, тому виникло питання, чи може подружжя іноземців однієї статі скористатись таким методом.

Хочеться бути оптимістом, але інколи складається враження, що врегульовувати сферу ДРТ в Україні просто невигідно. Тому можемо лише спостерігати за ситуацією.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати