14.01.2025 року у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт Президента України №12406 про внесення змін до Кримінального кодексу України і Кримінального процесуального кодексу України та Закону України "Про санкції" щодо встановлення відповідальності за порушення спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Відповідно до пояснювальної записки до вказаного законопроєкту його розроблено з метою правового забезпечення відповідальності за порушення застосованих державою обмежувальних заходів (санкцій), їх умисний обхід та посилення ефективності санкцій в інтересах національної безпеки України.
Зокрема, пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новою статтею 1143, яка передбачає відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України – порушення обмежувального заходу (санкції), а також умисний обхід санкцій. Цей злочин є тяжкім. Відповідно і санкції пропонуються доволі суворі:
- Частина 1: за порушення (невиконання, перешкоджання виконанню) санкції та/або умисний обхід передбачено покарання штрафом від двадцяти 5 тис. до 50 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі – НМДГ) (що складає 425 000 грн. – 850 000 грн.) або позбавленням волі на строк від 2 до 6 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років;
- Частина 2: за передбачене частиною 1 чи 2 діяння, якщо воно вчинене службовою особою чи особою, яка надає публічні послуги, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб чи стосовно предмета у великому розмірі, - штраф від 75 тис. до 120 тис. НМДГ (що складає 1 275 000 грн. – 2 040 000 грн.) або позбавленням волі на строк від 3 до 7 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років;
- Частина 3: за діяння, передбачене частиною вчинене організованою групою або службовою особою, яка займає відповідальне чи особливо відповідальне становище, або стосовно предмета в особливо великому розмірі, - карається позбавленням волі на строк від 6 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.
Вказаним законопроєктом також пропонується:
- не застосовувати строки давності притягнення до кримінальної відповідальності за злочин, передбачений статтею 1143 Кримінального кодексу України;
- передбачити як додаткове покарання у виді заборони права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю;
- застосовувати заходи кримінально-правового характеру до юридичних осіб;
- встановити спеціальну конфіскацію за вчинений злочин.
Зміни до Кримінального процесуального кодексу України встановлюють підслідність вказаних злочинів за Службою безпеки України.
Також законопроєкт розкриває поняття та форми обходу санкцій, встановлює виключення, а також визначає загальні положення міжнародного співробітництва у санаційній сфері.
Таким чином, у випадку прийняття вказаного законопроєкту та набуття чинності відповідним законом, бізнесу потрібно буде дуже ретельно перевіряти своїх контрагентів на предмет знаходження їх та їх засновників та бенефіціарів в санкційних списках для того, щоб не потрапити до кола фігурантів у майбутніх кримінальних провадженнях за новою статтею Кримінального кодексу України.