Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
1 січня 2025 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та деяких інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації», яким впроваджено нову процедура превентивної реструктуризації.
Читайте також: Превентивна реструктуризація в теорії та практиці. Частина 1
На виконання вказаного закону на вебсайті державного органу з питань банкрутства опубліковано:
- перелік інструментів системи раннього попередження неплатоспроможності;
- умови для підготовки планів превентивної реструктуризації суб'єктами мікро- та малого підприємництва.
Раннє попередження неплатоспроможності передбачає вчинення керівником підприємства певних кроків для забезпечення себе фінансовою та нефінансовою інформацією, яка характеризує стан і перспективи розвитку підприємства та розкриває основні ризики і невизначеності його діяльності.
Основним з інструментів системи раннього попередження неплатоспроможності є виконання керівником підприємства приписів ЗУ від 16.07.1999 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності.
Для цілей раннього попередження неплатоспроможності також можуть використовуватися сучасні ІТ-технології. Міністерство юстиції України зазначає, що за допомогою вбудованих можливостей штучного інтелекту (ШІ), прогнозування неплатоспроможності убачається буде ще більш точним. Однак чи буде вважатися інформація, згенерована штучним інтелектом, належним та допустимим доказом у відповідності до вимог ГПК України, який наразі не містить в собі норм, які регулюють використання штучного інтелекту в судочинстві.
В розділі «Умови для підготовки планів превентивної реструктуризації суб'єктами мікро- та малого підприємництва» Міністерство юстиції України наголошує, що при складанні плану превентивної реструктуризації для суб’єкта малого підприємництва або суб’єкта мікропідприємництва мають бути визначені, розраховані чи окреслені наступні компоненти (питання): відомості про суб’єкта малого підприємництва або суб’єкта мікропідприємництва та історія його діяльності; майновий та фінансовий стан; причини фінансових труднощів; зміни, які пропонується вжити з метою уникнення настання неплатоспроможності або для відновлення платоспроможності; прогнози фінансових результатів; порядок комунікації з кредиторами та зацікавленими сторонами; пропозиції щодо боргів; контроль виконання плану і звітність.
Крім того, наказом від 25 грудня 2024 року N3734/5 державним органом з питань банкрутства затверджено типову форму плану превентивної реструктуризації для суб'єктів мікропідприємництва та суб'єктів малого підприємництва.
Оскільки процедура превентивної реструктуризації є зовсім новою доречно розглянути основні етапи її здійснення.
Подання боржником до господарського суду за місцезнаходженням боржника заяви про відкриття процедури превентивної реструктуризації
До заяви про відкриття процедури превентивної реструктуризації додаються:
-
рішення вищого органу управління боржника про ініціювання процедури превентивної реструктуризації;
-
докази сплати судового збору (два прожиткові мінімумі для працездатних осіб, що в 2025 році складає 6 056, 00 грн.);
-
у випадках, передбачених цим КУзПБ, — договір з арбітражним керуючим про виконання повноважень адміністратора превентивної реструктуризації;
-
план превентивної реструктуризації, а у випадках, передбачених КУЗПБ, — концепція превентивної реструктуризації;
-
річна фінансова звітність боржника за останні три роки;
-
докази надсилання плану (концепції) превентивної реструктуризації залученим кредиторам.
Розгляд господарським судом заяви про відкриття процедури превентивної реструктуризації - протягом п’яти днів з дня її отримання та постановлення ухвали про відкриття або відмову у відкритті процедури превентивної реструктуризації
КУзПБ визначені підстави для відмови у відкритті відкритті процедури превентивної реструктуризації, серед яких варто звернути увагу на наступні:
- щодо боржника постановлено ухвалу господарського суду про прийняття заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство.
У цьому випадку визначальним є не факт порушення провадження у справі про банкрутство, а лише наявність ухвали про прийняття заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство, за результатами якої суд може прийняти, в тому числі, ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство.
- щодо боржника відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або затверджено план превентивної реструктуризації, який перебуває на стадії виконання.
У цьому випадку постає питання, якщо план превентивної реструктуризації перебуває на стадії виконання, то хто ж ініціює подання ще однієї заяви та плану превентивної реструктуризації?
У процедурі превентивної реструктуризації визначальну роль відіграють саме залучені кредитори, тобто кредитори, зокрема забезпечені заставою майна боржника, вимоги, права та інтереси яких безпосередньо змінюються планом превентивної реструктуризації.
При цьому, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 33–15 КузПБ, план превентивної реструктуризації повинен містити інформацію про: незалучених кредиторів із зазначенням інформації, передбаченої п. 4 цієї частини, та розмір їхніх вимог з обґрунтуванням підстав не залучення цих кредиторів.
Боржник самостійно визначає критерії, згідно з якими кредитори залучаються або не залучаються до плану превентивної реструктуризації та згідно з якими включаються до відповідного класу залучених кредиторів. Інформація про ці критерії та підстави обов’язково зазначаються в плані превентивної реструктуризації.
Отже, незважаючи на те, що план превентивної реструктуризації схвалюють залучені кредитори, але заходи, передбачені планом превентивної реструктуризації, в будь-якому разі впливають на права та інтереси всіх кредиторів.
Оприлюднення господарським судом на офіційному вебпорталі судової влади України повідомлення про відкриття процедури превентивної реструктуризації не пізніше наступного дня після постановлення ухвали про відкриття процедури превентивної реструктуризації
В ухвалі про відкриття процедури превентивної реструктуризації суд зазначає про:
-
застосування основних заходів захисту боржника та у випадках, передбачених цим Кодексом, додаткових заходів захисту боржника;
-
призначення адміністратора превентивної реструктуризації у випадках, передбачених цим Кодексом;
-
час і місце проведення заключного судового засідання господарського суду, яке має відбутися не раніше двох та не пізніше шести місяців з дня постановлення ухвали про відкриття процедури превентивної реструктуризації.
Щодо заходів захисту боржника
Заходи захисту боржника застосовуються з метою сприяння проведенню переговорів між боржником та кредиторами щодо розроблення та схвалення плану превентивної реструктуризації, забезпечення можливості його подальшого виконання.
З моменту відкриття процедури превентивної реструктуризації боржника застосовуються такі основні заходи захисту боржника:
1) стосовно боржника не може бути відкрито провадження у справі про банкрутство (вказаний захід захисту діє до завершення розгляду судом заяви про затвердження плану превентивної реструктуризації).
2) зупиняється нарахування штрафів та інших фінансових санкцій за зобов’язаннями боржника перед залученими кредиторами;
3) будь-яке відчуження та розпорядження майном боржника (крім розпорядження майном у рамках звичайної господарської діяльності) здійснюються виключно в порядку, передбаченому планом превентивної реструктуризації;
4) збільшення (зменшення) статутного капіталу боржника, вихід учасника з боржника — товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю може здійснюватися виключно в порядку, передбаченому планом превентивної реструктуризації.
Додаткові заходи захисту боржника можуть бути загальними — такими, що застосовуються до всіх залучених кредиторів, або обмеженими — такими, що застосовуються до окремих залучених кредиторів чи класів.
Додатковими заходами захисту боржника є:
1) заборона примусового стягнення з боржника коштів чи майна на підставі виконавчих документів, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), а також стягнення заборгованості із заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи;
2) заборона звернення стягнення на предмет застави (іпотеки).
Дія заходів захисту боржника (основних та додаткових) припиняється: у разі затвердження судом плану превентивної реструктуризації; у разі закриття процедури превентивної реструктуризації; у день завершення граничного строку дії заходів захисту боржника.
Граничний строк дії заходів захисту боржника становить шість місяців з дня відкриття процедури превентивної реструктуризації. У день завершення граничного строку дія заходів захисту боржника припиняється автоматично. Продовження строку їх дії судом не допускається.
Щодо участі арбітражного керуючого в процедурі превентивної реструктуризації
Відповідно до змісту ст. 33-2 КУзПБ під час здійснення процедури превентивної реструктуризації участь арбітражного керуючого для виконання повноважень адміністратора превентивної реструктуризації не є обов'язковою, крім наступних випадків:
-
на дату звернення боржника до суду боржник не розробив план превентивної реструктуризації, а до заяви про відкриття процедури превентивної реструктуризації додав концепцію превентивної реструктуризації;
-
застосування господарським судом заходів захисту боржника;
-
подання боржником заяви про затвердження плану превентивної реструктуризації та затвердження судом плану превентивної реструктуризації в порядку, визначеному ст. 33-23 КУзПБ (крос-класове затвердження).
В першому та другому випадках кандидатура адміністратора превентивної реструктуризації подається боржником, в третьому — зборами кредиторів.
Однак відповідно до ч. 11 вказаної статті, неподання зборами кредиторів кандидатури для призначення адміністратора у разі, якщо призначення адміністратора згідно з цим Кодексом є обов’язковим за їхнім поданням, не є підставою для відмови у затвердженні плану превентивної реструктуризації. У такому разі подальше провадження у процедурі превентивної реструктуризації здійснюється без участі адміністратора.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 33-5 КУзПБ про відкриття процедури превентивної реструктуризації суд постановляє ухвалу, в якій зазначається про: застосування основних заходів захисту боржника та у випадках, передбачених цим Кодексом, - додаткових заходів захисту боржника.
Враховуючи, що про застосування основних заходів захисту майна боржника зазначається в ухвалі про відкриття процедури превентивної реструктуризації вбачається, що участь адміністратора превентивної реструктуризації на вказаному етапі є обов'язковою.
До заяви про призначення адміністратора превентивної реструктуризації додається копія договору з арбітражним керуючим про виконання повноважень, який повинен містити інформацію про узгоджену з боржником або зборами кредиторів вартість послуг.
Наказом Міністерства юстиції України від 25 грудня 2024 року N3734/5 затверджено типову форму договору з адміністратором превентивної реструктуризації. Однак умови такого договору можуть бути змінені/виключені/доповнені за домовленістю сторін.
Вартість послуг адміністратора превентивної реструктуризації встановлена в КУзПБ та залежить від категорії боржника: суб’єкт мікропідприємництва, суб’єкт малого/середнього/великого підприємництва.
Проте господарський суд за заявою боржника, залучених кредиторів або з власної ініціативи, має право при вирішенні питання про призначення адміністратора превентивної реструктуризації зменшити розмір його винагороди, виходячи з прогнозованої тривалості процедури превентивної реструктуризації, трудозатрат та обсягу повноважень адміністратора згідно з планом превентивної реструктуризації, складності справи, фінансового стану боржника, впливу вартості послуг адміністратора на можливість виконання плану (концепції) превентивної реструктуризації, статусу боржника.
Щодо повноважень арбітражного керуючого під час здійснення повноважень адміністратора превентивної реструктуризації
Повноваження арбітражного керуючого під час виконання повноважень адміністратора превентивної реструктуризації суттєво відрізняються від тих, які він може здійснювати в процедурах розпорядження майном, санації, ліквідації з огляду на що для підготовки арбітражних керуючих для участі у процедурі превентивної реструктуризації Міністерство юстиції України наказом від 25.12.2024 р. N 3733/5 внесло зміни до Наказу від 18 серпня 2023 року N 2996/5, яким затверджено Перелік обов'язкових питань, за якими проводиться навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, зокрема перелік доповнено питаннями щодо процедури превентивної реструктуризації.
Розроблення плану превентивної реструктуризації
Превентивна реструктуризація здійснюється відповідно до плану превентивної реструктуризації, який, як зазначає Міністерство юстиції України, має бути реалістичним, логічним і об’єктивним документом, який вирішує фінансові труднощі суб’єкта малого підприємництва або суб’єкта мікропідприємництва та викликає довіру у кредиторів, водночас має не викликати сумнівів в доброчесності, порядності і відкритості боржника.
Боржник та адміністратор превентивної реструктуризації (у разі його призначення) з метою розроблення та схвалення плану превентивної реструктуризації після відкриття процедури превентивної реструктуризації розпочинають переговори щодо узгодження плану та заходів превентивної реструктуризації, які можуть проводитися із залученим кредитором, окремими залученими кредиторами, класами залучених кредиторів чи всіма сторонами на зборах кредиторів.
Сторони не зв’язані концепцією превентивної реструктуризації або можуть відступити від пропозицій плану превентивної реструктуризації, якщо це необхідно для досягнення успіху в переговорах та подальшого схвалення плану превентивної реструктуризації.
Враховуючи вищезазначене, редакція плану превентивної реструктуризації, яка була подана боржником під час звернення до суду із заявою про відкриття процедури превентивної реструктуризації може суттєво відрізнятися від плану, який в кінцевому підсумку затвердить суд.
Адміністратор превентивної реструктуризації, у разі його призначення, готує та надає боржнику висновок щодо відповідності плану превентивної реструктуризації вимогам, передбаченим КУзПБ, перспектив його виконання та дотримання критерію найкращих інтересів кредиторів
У разі якщо за сім календарних днів до дати заключного засідання господарського суду план превентивної реструктуризації не схвалено та у боржника є обґрунтовані підстави вважати, що план буде схвалено зборами кредиторів, боржник має право звернутися до господарського суду з клопотанням про відкладення заключного засідання, яке повинно містити інформацію про хід процедури превентивної реструктуризації, стан переговорів, проведених із залученими кредиторами, заходи, вжиті для розроблення та перспективи схвалення плану превентивної реструктуризації, а також обґрунтування, що відкладення заключного засідання не призведе до додаткового обмеження прав та інтересів кредиторів та/або третіх осіб.
Господарський суд, враховуючи обставини та складність процедури, може відкласти заключне засідання з граничним строком не більше 12 місяців з дати відкриття процедури превентивної реструктуризації.
Розгляд та схвалення плану превентивної реструктуризації на зборах кредиторів
Для схвалення плану превентивної реструктуризації боржник скликає збори кредиторів шляхом письмового повідомлення усіх сторін відповідно до плану превентивної реструктуризації. До повідомлення додаються:
1) план превентивної реструктуризації;
2) висновок адміністратора превентивної реструктуризації, у разі його призначення, щодо відповідності плану превентивної реструктуризації вимогам, передбаченим КУЗПБ, перспектив його виконання та дотримання критерію найкращих інтересів кредиторів, щодо формування класів залучених кредиторів та обґрунтованості розміру грошових вимог залучених кредиторів, у тому числі розміру вимог залучених кредиторів, щодо яких у боржника чи залучених кредиторів існують заперечення;
3) у разі якщо планом превентивної реструктуризації передбачено залучення нового фінансування — договір про надання нового фінансування;
4) у разі наявності — судові рішення за результатами розгляду заяв про формування класів залучених сторін та розміру вимог залучених кредиторів.
Одночасно з надсиланням повідомлення боржник розміщує оголошення про проведення зборів кредиторів на офіційному веб-порталі судової влади України. Збори кредиторів скликаються не раніше ніж через 10 днів з дня розміщення такого оголошення.
Збори кредиторів повинні бути скликані не пізніше ніж за сім календарних днів до дати заключного засідання господарського суду.
Розгляд плану превентивної реструктуризації судом
Боржник зобов’язаний подати до господарського суду заяву про затвердження плану превентивної реструктуризації не пізніше ніж за сім календарних днів до дати заключного засідання господарського суду.
Господарський суд у випадках, передбачених КУзПБ, може повернути заяву про затвердження плану превентивної реструктуризації разом з планом для доопрацювання та відкласти заключне засідання в межах граничного строку
За відсутності підстав для відмови в затвердженні плану превентивної реструктуризації господарський суд постановляє ухвалу про затвердження плану превентивної реструктуризації, яка набирає чинності з моменту її постановлення.
Оскарження ухвали про затвердження плану превентивної реструктуризації не зупиняє виконання такого плану. За клопотанням боржника або залученого кредитора суд своєю ухвалою може зупинити виконання плану превентивної реструктуризації або його окремих заходів, якщо це необхідно і доцільно для захисту прав та інтересів боржника або залученого кредитора.
При цьому процедура превентивної реструктуризації не підлягає зупиненню.
Прийняття господарським судом рішення про відмову у затвердженні плану превентивної реструктуризації, зокрема в порядку крос-класового затвердження плану превентивної реструктуризації, є підставою для закриття процедури превентивної реструктуризації.
Оприлюднення господарським судом на офіційному вебпорталі судової влади України повідомлення про затвердження плану превентивної реструктуризації не пізніше наступного дня з дня постановлення ухвали суду про затвердження плану превентивної реструктуризації
Затверджений господарським судом план превентивної реструктуризації є обов’язковим для всіх залучених кредиторів, зокрема тих, які голосували проти схвалення плану превентивної реструктуризації.
Господарський суд за заявою адміністратора превентивної реструктуризації, у разі його призначення, або боржника знімає арешт з майна боржника чи інші обмеження щодо його майна, якщо такі арешт чи обмеження перешкоджають виконанню плану превентивної реструктуризації.
Адміністратор превентивної реструктуризації, у разі його призначення, або боржник щомісяця подає до господарського суду звіт про виконання плану превентивної реструктуризації.
Закриття процедури превентивної реструктуризації
Господарський суд закриває процедуру превентивної реструктуризації у випадках, передбачених в ст. 33-27КУзПБ, одним з яких є відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) боржника.
Наказом Міністерства юстиції України від 23 грудня 2024 року N 3710/5 затверджено Порядок збирання, узагальнення та розміщення на вебсайті Міністерства юстиції України статистичної інформації про процедури превентивної реструктуризації, банкрутства та неплатоспроможності фізичної особи.
Враховуючи, що типові форми плану превентивної реструктуризації та договору з адміністратором превентивної реструктуризації були затверджені наказом Міністерства юстиції України від 25.12.2024, а перелік інструментів системи раннього попередження неплатоспроможності та умови для підготовки планів превентивної реструктуризації суб'єктами мікро- та малого підприємництва опубліковані на вебпорталі державного органу з питань банкрутства в січні 2025, поки що на офіційному вебпорталі судової влади України повідомлення про відкриття процедур превентивної реструктуризації відсутні.