18 грудня 2024 року у другому читанні та в цілому прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оновлення Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року та регулювання деяких питань стосовно корисних копалин і компонентів стратегічного та критичного значення» № 4154-ІХ (законопроект реєстр. номер 6227 від 27.10.2021 року). 15 січня 2025 року Закон підписано Президентом України. Серед іншого, зазначений закон спрямований на виконання низки заходів, передбачених Планом України (Ukraine Facility), зокрема, у розрізі регулювання питань корисних копалин та компонентів стратегічного значення.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Зміни до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази до 2030 року та План України
З метою оновлення Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази до 2030 року, яка була затверджена Законом України № 3268-VI від 21 квітня 2011 року у жовтні 2021 року Урядом подано до парламенту законопроєкт № 6227. Протягом довгого часу законопроєкт залишався без розгляду, зокрема через виклики повномасштабного вторгнення, проте 4 червня 2024 року законопроєкт був прийнятий у першому читанні.
Його прийняття (зі строком виконання у четвертому кварталі 2024 року) було включене до Індикаторів Плану України. Відповідно до зазначеного документу, зміни, що повинні бути внесені Законом України «Про внесення змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази до 2030 року» мали стосуватися передусім таких питань: запровадження державного компенсаційного фонду у геологічній сфері, пріоритизації цілей видобувної галузі відповідно до стратегії Європейського Союзу щодо критичної сировини та визначення стратегічної та критичної сировини, необхідність регулярної методологічної оцінки ризиків рівня безпеки їх постачання, визначення групи країн-партнерів у їх розробці та переробці.
Зважаючи на те, що перша редакція законопроєкту була зареєстрована у Верховній Раді України ще до початку повномасштабного вторгнення, а також до схвалення Плану України, законопроєкт був значною мірою змінений як для того, щоб відповідати визначеним у Плані України завданням, так і з метою актуалізації Програми у цілому.
Запровадження державного компенсаційного фонду в геологічній сфері
Змінами до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази до 2030 року передбачене запровадження окремого джерела реалізації заходів програми – бюджетної програми Розвитку мінерально-сировинної бази України (державного компенсаційного фонду в геологічній сфері). Фінансування із зазначеного джерела можуть бути використані для відновлення та нарощування мінеральних ресурсів, зокрема пошуку або дорозвідки перспективних родовищ корисних копалин стратегічного та критичного значення.
Змінами до Загальнодержавної програми передбачено, що джерелами наповнення відповідного фонду повинна стати частина коштів від:
-
рентної̈ плати за користування надрами загальнодержавного значення, зокрема вуглеводнів, у розмірі 0,25 відсотка;
-
збору за видачу спеціальних дозволів на користування надрами без проведення аукціонів та продажу спеціальних дозволів на користування надрами на аукціонах у розмірах 10 відсотків;
-
інших надходжень, визначених законом про Державний бюджет України.
Уведення визначень понять корисних копалин та компонентів стратегічного та критичного значення
Законом вносяться зміни до статті 6 Кодексу України про надра, якими запроваджуються визначення понять корисних копалин та компонентів стратегічного та критичного значення.
До корисних копалин та компонентів стратегічного значення можуть бути віднесені Кабінетом Міністрів України корисні копалини загальнодержавного значення та їх корисні компоненти, родовища та прояви яких розвідані або потенційно можуть бути розвідані на території України, за наявності сукупності таких умов:
-
такі корисні копалини та компоненти мають стратегічне значення як мінеральна сировина та/або перероблена продукція з такої мінеральної сировини для вітчизняних наявних чи перспективних промислових виробництв, що забезпечують сталий розвиток економіки, зокрема експортний потенціал, та обороноздатність держави, її економічну безпеку у довгостроковій перспективі та розвиток інноваційно-технологічного устрою, сприяючи декарбонізації галузей економіки та переходу до екологічної мобільності;
-
пропозиція таких корисних копалин та корисних компонентів як мінеральної сировини та/або переробленої продукції з такої мінеральної сировини на світовому ринку має або може мати потенційно значний розрив від прогнозованого попиту, що зокрема зумовлено тривалістю реалізації нових проектів з видобування (промислової розробки) родовищ таких корисних копалин.
До переліку корисних копалин та компонентів критичного значення Кабінетом Міністрів України відносяться такі корисні копалини:
-
металічні руди або неметалічні корисні копалини загальнодержавного значення (їх корисні компоненти), віднесені Кабінетом Міністрів України до переліку корисних копалин та компонентів стратегічного значення;
-
інші металічні руди або неметалічні корисні копалини загальнодержавного значення (їх корисні компоненти), які мають важливе значення як мінеральна сировина та/або перероблена продукція з такої мінеральної сировини для вітчизняних наявних чи перспективних промислових виробництв, що забезпечують сталий розвиток економіки та обороноздатність держави, щодо яких як мінеральної сировини та/або переробленої продукції з такої сировини не існує заміни (на сучасному рівні розвитку технологій) та при цьому існує високий ризик перебоїв у постачанні такої мінеральної сировини та/або переробленої продукції з такої мінеральної сировини в Україну.
Відповідні визначення узгоджуються із аналогічними визначеннями, включеними до Регламенту (ЄС) 2024/1252 (Акт про критичну сировину).
Зазначені переліки затверджуються Кабінетом Міністрів України, як і відповідні переліки ділянок надр (родовищ корисних копалин) стратегічного та (або) критичного значення, що надаватимуться у користування шляхом проведення аукціону (електронних торгів) з продажу спеціального дозволу на користування надрами проведення конкурсу на укладення угод про розподіл продукції. Передбачається також затвердження Урядом низки методик із зазначених питань.
Закріплення особливих процедур отримання права на користування ділянками надр (родовищами) стратегічних та критичних корисних копалин
Законом вноситься низка змін до Кодексу України про надра в частині встановлення особливих процедур отримання права на користування ділянками надр (родовищами) стратегічних та критичних корисних копалин.
Так, змінами до статті 13 встановлені додаткові до вже закріплених цією статтею вимоги до осіб, які мають право набувати таке право, а саме, такі особи повинні додатково відповідати принаймні одній умові:
1) є громадянином України;
2) є громадянином або фізичною особою – резидентом держави – члена Організації економічного співробітництва та розвитку, або іншої держави, з якою Україною укладено меморандум (угоду) щодо партнерства (співробітництва) у сфері корисних копалин стратегічного та (або) критичного значення;
3) є юридичною особою – резидентом України або держави-члена Організації економічного співробітництва та розвитку, або іншої держави, з якою Україною укладено меморандум (угоду) щодо партнерства (співробітництва) у сфері корисних копалин стратегічного та (або) критичного значення, за умови, що в такій юридичній особі:
істотну участь має Україна або держава – член Організації економічного співробітництва та розвитку, або інша держава, з якою Україною укладено меморандум (угоду) щодо партнерства (співробітництва) у сфері корисних копалин стратегічного та (або) критичного значення, та (або)
істотну участь мають юридичні особи, зареєстровані в Україні або державі – члені Організації економічного співробітництва та розвитку, або іншій державі, з якою Україною укладено меморандум (угоду) щодо партнерства (співробітництва) у сфері корисних копалин стратегічного та (або) критичного значення, та (або)
істотну участь мають або є кінцевими бенефіціарними власниками громадяни України, або фізичні особи – громадяни або резиденти держави – члена Організації економічного співробітництва та розвитку, або іншої держави, з якою Україною укладено меморандум (угоду) щодо партнерства (співробітництва) у сфері корисних копалин стратегічного та (або) критичного значення.
Також, право на користування ділянками надр (родовищами) корисних копалин критичного та стратегічного значення можуть обʼєднання юридичних осіб, що відповідають описаним критеріям.
Забезпечення збереження довкілля під час надрокористування
Законом також вносяться зміни до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України до 2030 року, спрямовані на забезпечення врахування потреб збереження довкілля під час користування надрами.
Зокрема, Програма доповнена відповідною главою, у якій закріплюється важливість врахування вимог природоохоронного законодавства, зокрема, Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та Закону України «Про основні засади державної кліматичної політики» під час здійснення дій, спрямованих на розширення мінерально-сировинної бази.
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ: Загальна інформація, надана в цьому інформаційному бюлетені, не є юридичною консультацією, не може вважатися юридичним джерелом і не може замінити пораду юриста, який ознайомився з фактами вашої справи. Надана інформація є точною на дату публікації, але візьміть до уваги, що законодавче регулювання постійно змінюється.