28 серпня 2014, 19:24

Відтепер в зону АТО можна ввозити незареєстровані лікарські засоби

Опубліковано в №15-16 (409-410)

Олег Рачук
Олег Рачук «Асоціація адвокатів України» президент

Набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я №510, який дозволяє ввозити незареєстровану медичну техніку та вироби медичного призначення для використання в умовах проведення антитерористичної операції, введення військового або надзвичайного стану. Згідно з ним, розширюється перелік випадків, у яких дозволяється ввезення на територію України незареєстрованої медичної техніки та виробів медичного призначення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Враховуючи, що зміни чітко передбачають порядок ввезення таких незареєстрованих препаратів для отримання лікування, даний дозвіл слід розцінювати швидше як панацею для захисту та збереження життя і здоров’я осіб, які знаходяться в зоні АТО чи безпосередньо беруть участь в ній.

Проте цей наказ викликав відразу хвилю занепокоєння та низку питань, а саме:

1) Чи не буде зловживань при ввезенні на територію України незареєстрованої медичної техніки та виробів медичного призначення?

2) Чи не буде ввезено більшу кількість ліків, ніж передбачено?

3) Як переконатися, що незареєстровані ліки, ввезені на територію України для зони АТО, потраплять саме за призначенням?

4) Яка доля ввезених незареєстрованих медичних препаратів та техніки після АТО?

Питань досить багато, і відповіді на них слід надати, в першу чергу, аналізуючи прийнятий наказ МОЗ та інші нормативно-правові акти, що регулюють порядок ввезення незареєстрованої медичної техніки та виробів медичного призначення.

По-перше, щоб незареєстровані ліки потрапили на територію України, Державна служба України з лікарських засобів повинна видати повідомлення щодо можливості такого ввезення. Для отримання такого повідомлення заявник повинен подати заяву на ім’я голови Держлікслужби України, у якій зазначаються мета ввезення медичної техніки та виробів медичного призначення, їх назви, кількість, підприємство-виробник, країна-виробник, перелік супровідних документів, які підтверджують усі відомості про цей вантаж.

До заяви також додаються документи, які підтверджують, зокрема, що медична техніка та ВМП надходять для попередження наслідків стихійного лиха, аварій, епідемій, екологічних, техногенних катастроф, інших екстремальних ситуацій, проведення АТО, введення військового або надзвичайного стану. Крім того, потрібне клопотання органів виконавчої влади, місцевого самоврядування і рішення про проведення АТО або введення воєнного, надзвичайного стану.

Зважаючи на той факт, що законами не встановлено, яким саме чином має підтверджуватися належність тих чи інших лікарських засобів для цілей АТО, виникає питання, які саме документи імпортерам лікарських засобів необхідно буде додатково надавати при перетині митного кордону України. За умови, що лікарські засоби та медичні вироби для потреб АТО закуповувалися Міністерством оборони або МОЗ України на тендерах, підтвердженням належності товарів для цілей АТО може слугувати тендерна документація, якою імпортера визначено в якості переможця тендеру, а також укладений на основі виграного тендеру договір. Таким чином, вантаж із незареєстрованими препаратами медичного призначення та медичною технікою проходить чіткий контроль з боку Державної служби України з лікарських засобів та спеціалістів при перетині митного кордону.

Що стосується запобігання зловживанням, зокрема продажу даних ліків в аптеках поза межами зони АТО, то це, знову ж таки, потрапляє під вплив перевірок органів Міністерства охорони здоров’я та Держлікслужби України, оскільки такі незареєстровані ліки супроводжують документи, що підтверджують їх призначення, а саме – виключно для цілей АТО.

Також вважаю за доцільне звернути увагу на подальше використання таких ліків після АТО, що потребує внесення відповідних змін до законодавства з метою чіткого врегулювання питання подальшої реєстрації цих ліків та переведення їх в звичний режим обігу лікарських препаратів для забезпечення запобігання виникненню можливих порушень.

Отже, проаналізувавши прийнятий наказ МОЗ, який дозволяє ввозити незареєстровану медичну техніку та вироби медичного призначення для використання в умовах проведення антитерористичної операції, слід зазначити, що в ситуації, яка нині склалася на Сході України, даний крок є необхідним та дуже важливим для захисту та збереження життя і здоров’я громадян у зоні АТО.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати