Після жорсткої критики з боку Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законопроекту про особливості видобутку бурштину-сирцю на родовищах і проявах, які не мають промислового значення на предмет корупційних факторів, що був зареєстрований наприкінці 2014 р., на початку вересня цього року народні обранці зареєстрували черговий законопроект, направлений на законодавче врегулювання видобутку та реалізації бурштину – «Про старательську діяльність». Що ж очікувати у випадку схвалення запропонованого проекту Закону профільними комітетами, а надалі й Верховною Радою?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, проект Закону «Про старательську діяльність» має на меті позитивно змінити нинішню ситуацію, пов’язану з індивідуальним («чорним») видобуванням бурштину-сирцю на ділянках надр, що мають незначні запаси корисних копалин, у тому числі в частині забезпечення дотримання вимог охорони праці та захисту довкілля, раціонального використання надр тощо.
Народними депутатами пропонується визначити наступних учасників (суб’єктів) цього ринку:
- Старатель – фізична особа або фізична особа-підприємець, що здійснює видобування корисних копалин;
- артіль старателів – суб’єкт господарювання, створений старателями з метою провадження господарської діяльності у сфері видобування корисних копалин;
- надрокористувач – громадянин України, іноземець, особа без громадянства, юридична особа України або іншої держави, об'єднання юридичних осіб, створене в Україні чи за її межами, особи, які діють окремо чи спільно, що отримали відповідні документи, які підтверджують право користування надрами та мають на меті залучення праці старателів тощо.
Іншими словами, надрокористувачем є організатор процесу видобування бурштину, а старатель та артіль старателів – особи, що безпосередньо його видобувають.
Законодавцем пропонується наступний алгоритм діяльності з видобування бурштину: особа, яка має намір провадити діяльність з видобування бурштину повинна набути статусу надрокористувача. Для цього необхідно набути право користування надрами (отримати відповідні дозволи). Окремо між державою в особі державних органів та надрокористувачем укладається одна з двох форм угод: про розподіл продукції або про державно-приватне партнерство. В останній формі угоди, замість держави, стороною також можуть виступати територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування.
Після отримання документів, що надають право на користування надрами, надрокористувач розробляє проект гірничого підприємства, що передбачає поділ ділянки надр на старательські ділянки, а також використання технічних засобів і технологічного обладнання для видобування корисних копалин.
На підставі розробленого проекту гірничого підприємства та визначених старательських ділянок, після отримання у користування земельної ділянки надрокористувач оголошує про початок прийому від старателів, артілей старателів заявок на укладення договору про старательську діяльність.
Оголошення про приймання від старателів, артілей старателів заявок на укладення відповідного договору публікується на веб-сайті надрокористувача, органу місцевого самоврядування та місцевому друкованому засобі масової інформації. Проект Закону включає також обов’язковий перелік інформації, яку повинно містити таке оголошення.
Приймання заявок на укладення договору про старательську діяльність здійснюється з моменту розміщення оголошення та триває протягом 30 календарних днів.
Приймання заявок здійснюється за принципом першої заявки. Тобто, хто перший заявку подав, якщо така відповідає вимогам Закону, той і внесений у реєстр заявок. Якщо протягом 30календарних днів надрокористувач отримує декілька заявок на одну ділянку, надрокористувач проводить серед таких старателів, артілей старателів відкритий конкурс на цю ділянку. У разі, якщо за результатами конкурсу надрокористувач не отримав жодної заявки на окремі старательські ділянки, він має право розробляти такі ділянки власними силами. Законопроект також передбачає істотні умови, які повинен містити договір про старательську діяльність.
За користування старательською ділянкою для видобування корисних копалин старатель, артіль старателів передає надрокористувачу обсяг видобутої продукції, обумовлений умовами договору. Обсяг видобутої продукції, яка передається надрокористувачу, повинен покрити всі витрати останнього, безпосередньо пов’язані зі здійсненням такої діяльності, а також принести йому обґрунтований рівень прибутку.
Решта видобутої продукції залишається у старателів, артілі старателів. Видобута продукція розподіляється між учасниками артілі старателів, відповідно до їх домовленостей, та реалізується ними на власний розсуд.
Прикінцеві та перехідні положення законопроекту також передбачають можливість законної реалізації фізичними особами бурштину, видобутого до набрання чинності Законом та протягом 6 місяців з дня набрання ним чинності надрокористувачам або іншим уповноваженим особам, однак не більше ніж 50 кг на одну особу. Реалізація бурштину без свідоцтва про видобутий бурштин після закінчення 6-місячного терміну з дня набрання чинності цим Законом забороняється, а винні особи будуть нести кримінальну відповідальність, відповідно до Кримінального Кодексу України.
Якщо узагальнити запропонований народними обранцями спосіб виведення з тіні «чорних» старателів, можна зазначити, що загалом, запропонований алгоритм законного видобування бурштину цілком логічний та має право на реалізацію його в життя. Звісно, в тій редакції, у якій законопроект прийнятий за основу, він навряд чи пройде всі Комітети, а тому варто очікувати доповнення до нього. Нерозкритими залишалась низка питань, зокрема в якій організаційно-правовій формі буде здійснювати діяльність артіль старателів, процедура отримання свідоцтва про видобутий бурштин, про який йде мова у прикінцевих та перехідних положення та ін. Усі слабкі сторони зможе розкрити лише практика його застосування. Єдине, що є однозначним – це реальна необхідність законодавчого врегулювання цього питання. У якій формі воно почнеться, насправді, не так і важливо, головне, щоб розпочався сам процес. Від цього виграють майже всі, окрім «чорних» старателів.