3 лютого ц.р. Верховна Рада України прийняла Закон України «Про тимчасові військово-цивільні адміністрації», яким передбачається, що в Україні можуть створюватися тимчасові державні органи - військово-цивільні адміністрації (далі - ВЦА), які діятимуть у складі Антитерористичного центру при СБУ.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У більшості населених пунктів, що знаходяться на території проведення АТО, або в «прифронтовій» зоні не діє місцева влада, оскільки депутати або самоусунулися, або виїхали. Як результат, жодне з питань, які координуються місцевою владою, неможливо вирішити. Відповідно, відновлення життєдіяльності регіону заблоковано, а все що робиться - по суті поза законом, оскільки не має правових підстав.
Передбачається, що саме в таких випадках Президент буде створювати ВЦА, які повинні замінити собою органи місцевого самоврядування, а в окремих випадках і органи виконавчої влади (адміністрації).
Позитивною складовою цього закону, на мою думку, є те, що будуть визначені особи, які візьмуть на себе відповідальність за організацію порядку в містах. Однак, прийнятий нормативно-правовий акт має і неоднозначні моменти.
Так, ВЦА, крім повноважень органів місцевого самоврядування, також отримують повноваження характерні для воєнного або надзвичайного стану, а саме, вони зможуть:
- Встановлювати комендантську годину;
- Обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях, дорогах і ділянках місцевості;
- Організовувати перевірку документів і огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів;
- Організовувати контроль за роботою підприємств телекомунікації, використовувати місцеві радіостанції, телевізійні центри та видавництва, для проведення роз'яснювальної роботи серед населення та ін.
З одного боку, це виправдано, в умовах ведення військових дій, з іншого - створюється ситуація, коли формально воєнного стану немає, але вводяться його окремі елементи, при цьому, таке рішення приймається вже особисто Президентом, без затвердження його в Парламенті. Керувати новим органом також буде людина, призначена Президентом. Причому, якщо в звичайних місцевих адміністраціях Президент призначає голів за пропозицією КМУ, то в даному випадку таких вимог немає.
Крім того, законом чітко не передбачено, коли і в яких саме випадках будуть створюватися такі адміністрації, що може спричинити зловживання з боку держави, коли в одних населених пунктах ВЦА створюється мало не на порожньому місці, а в інших - цей процес затягують.
Розмите також положення про те, скільки триватиме така ситуація. Закон передбачає, що ВЦА діятимуть до першого засідання новообраних місцевих рад. Але хто і коли проведе відповідні вибори - велике питання.
Звичайно, щоб уникнути зловживань, під час голосування проекту уточнили, що цей закон прийнятий строком на 1 рік, але його дія може бути продовжена за указом Президента, затвердженим Парламентом. Що буде через рік і як буде складатися ситуація, не зрозуміло, адже поліпшення за такий період можуть і не настати, й дію закону буде продовжено. Таким чином, ВЦА, що складаються переважно з військових і співробітників СБУ, можуть досить довго керувати цілим рядом населених пунктів Донецької та Луганської області, а це двозначна ситуація, коли спотворюється вертикаль виконавчої влади.