23 жовтня 2014, 14:48

Ухвалено Закон "Про прокуратуру" - коментар Зої Ярош

Опубліковано в №30 (424)

Зоя Ярош
Зоя Ярош «Маршаллєр та партнери, АФ» адвокат, керуючий партнер

14.10.2014 Верховна Рада України серед низки законопроектів, покликаних сприяти боротьбі з корупцією, прийняла у другому читанні і в цілому Закон «Про прокуратуру». Редакція цього Закону є абсолютно новою порівняно з чинною на даний час.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Головною новацією є відсутність повноважень у прокуратури щодо нагляду за дотриманням і застосуванням законів. Іншими словами, з набранням чинності Закону прокурори вже не будуть проводити перевірки в порядку так званого «загального нагляду», що давало їм можливість здійснювати перевірки в органах державної влади, місцевого самоврядування, на всіх без виключення підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності тощо. Це є одним із найважливіших позитивних нововведень, оскільки органи прокуратури будуть позбавлені важелів тиску на бізнес – як малий, так і великий. Як наслідок, відсутність «загального нагляду» має значно зменшити обсяги корупції в лавах працівників прокуратури.

Суттєвим моментом у боротьбі з корумпованими прокурорами є і законодавчо закріплене поетапне зростання заробітної плати. Так, посадовий оклад працівника місцевої (на даний час районної) прокуратури буде становити 12 мінімальних заробітних плат, що в 2, а то і в 3 рази більше, ніж отримують прокурори зараз. Таке значне збільшення заробітної плати має спонукати прокурорів не брати і не вимагати хабарів, а виконувати свої обов’язки добросовісно та виключно в рамках закону.

Крім того, прийнятим Законом встановлено норму, відповідно до якої Генеральний прокурор України призначається на посаду строком на 5 років та не може перебувати на посаді більше одного строку. Одночасно встановлено строк у 5 років перебування на посадах для першого заступника і заступників Генерального прокурора України, перших заступників голів регіональних (обласних) та місцевих (районних) прокуратур.

У чинній редакції Закону про прокуратуру такі норми відсутні, що не виключало можливість перебування однієї особи на посаді Генерального прокурора України понад 5 років, а першим заступником могла бути одна і та сама особа при різних Генпрокурорах чи очільнику прокуратури області. Однак за часів незалежності України ще жодному Генеральному прокурору не вдавалося знаходитись на свої посаді навіть встановлені 5 років.

Важливим є запровадження 2-річного стажу роботи в галузі права для осіб, які претендують на призначення на посаду в органах прокуратури вперше, що має сприяти більш кваліфікованому добору працівників, які вже мають досвід застосування на практиці законодавства, та унеможливить роботу «зелених» випускників вузів, що так чи інакше отримали відповідний диплом.

В цілому прийнятий закон «Про прокуратуру» в новій редакції спрямований на впровадження європейських стандартів у діяльності органів прокуратури. Єдиний негатив – це набрання чинності даним Законом лише після 6 місяців з дня опублікування, що є досить довгим строком. Залишилось дочекатися, коли його підпише Президент, та коли він буде опублікований.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати