09 червня 2025, 17:39

Зазначення вимог інструменту Ukraine Facility в електронній системі закупівель: деталі

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокатка у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Замовники не встигають освоювати одні технічні нововведення в електронній системі закупівель, як вже ДП «Прозоро» реалізувало нові електронні поля з вимогами для учасників в закупівлях, які будуть відбуватися згідно з вимогами Рамкової угоди та механізму фінансування закупівель коштами Європейського Союзу «Ukraine Facility».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Нагадаю, що для реалізації механізму Ukraine Facility розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.03.2024 № 244-р схвалено План України (далі – План України), що складається з трьох компонентів: Компонент I – пряма фінансова підтримка для України; Компонент II – Рамкова інвестиційна програма України; Компонент III – допомога та заходи підтримки щодо вступу до Союзу.

Згідно з частиною четвертою статті 2 Рамкової угоди закупівлі згідно з Компонентом I Ukraine Facility повинні здійснюватися відповідно до законодавства України тією мірою, якою вони відповідають вимогам, визначеним у цій Рамковій угоді. Саме тому закупівлі в рамках виконання заходів Плану України згідно з інструментом Ukraine Facility, здійснюються відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів із дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), з урахуванням статей Рамкової угоди.

Водночас вимоги Рамкової угоди поширюються на закупівлі, які здійснюються за видатками, що спрямовуються на виконання програм та заходів, передбачених Планом України.

З 29 травня поточного року в системі вже створені окремі електронні поля з вимогами щодо виконання Рамкової угоди, зокрема в Prozorro зʼявляються вимоги по Ukraine Facility в електронних полях.

Під час публічних закупівель у рамках виконання заходів Плану України замовники мають дотриматися правил щодо прийнятності осіб, суб’єктів і матеріалів для постачання. Так, участь у таких публічних закупівлях можуть взяти особи, що фактично зареєстровані в прийнятних країнах, якими є:

● держави-члени Європейського Союзу;

● Україна;

● країни-партнери з регіону Західні Балкани, Грузія та Молдова;

● Договірні сторони Угоди про Європейський економічний простір;

● країни, які надають Україні рівень підтримки, порівняний з рівнем, що надається Союзом, з урахуванням розміру їхньої економіки й для яких Комісією встановлений взаємний доступ до зовнішньої допомоги в Україні.

Отже, під час проведення закупівель не мають бути допущені учасники, які фактично зареєстровані в неприйнятних країнах, а також не мають здійснюватися поставки та матеріали, походженням з неприйнятних країн.

Які саме вимоги з’явилися та як їх зазначати в електронних полях?

Замовники зобов’язані здійснювати закупівлі товарів, робіт і послуг, які здійснюються в рамках виконання заходів Плану України та вимог Рамкової угоди по Ukraine Facility незалежно від їхньої вартості з урахуванням наступних положень:

- фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент усіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у закупівлях, незалежно від вартості таких закупівель, товарів, робіт і послуг у межах виконання заходів Плану України, що схвалений для реалізації інструменту Ukraine Facility, на рівних умовах;

- усі товари, товари та/або матеріальні ресурси в складі закупівель робіт і послуг, незалежно від їх вартості, у межах виконання заходів Плану України, що схвалений для реалізації інструменту Ukraine Facility, повинні походити з прийнятних країн;

- спроможності суб’єкта господарювання можуть бути залучені як субпідрядника/ співвиконавця до виконання робіт чи послуг за умови, що такий суб’єкт господарювання зареєстрований у прийнятних країнах;

- учасник процедури закупівлі особисто або його кінцевий бенефіціарний власник, його член або учасник (акціонер) юридичної особи - учасника процедури закупівлі є особою, до якої не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та про те, що не перебуває в санкційному списку Європейського Союзу.

Водночас спосіб підтвердження по перших трьох критеріях замовники можуть обирати самостійно, тобто це може бути довідка в довільній формі від учасника процедури закупівлі чи інший документ, визначений замовником.

Щодо підтвердження учасника закупівлі чи його кінцевого бенефіціарного власника про відсутність їх у санкційному списку Європейського Союзу та про те, що до них не застосовані санкції, в системі за замовчуванням зазначено спосіб підтвердження «Документ».

Зокрема, для підтвердження відсутності зазначених вимог учасник може завантажити pdf файл, який можна сформувати на сайті.

Вимоги щодо механізму фінансування Ukraine Facility можна зазначати в таких закупівлях:

- спрощена закупівля;

- відкриті торги з особливостями;

- відкриті з публікацією англійською мовою;

- відкриті торги для закупівлі енергосервісу (esco);

- запит ціни пропозицій;

- укладання рамкової угоди; 

- відбір для закупівлі за рамковою угодою;

- тендер.

Нагадаю, що замовники, які є ними відповідно до Закону та які проводять чи будуть проводити закупівлі за кошти Ukraine Facility при створенні закупівлі повинні обрати донора - Ukraine Facility. Якщо замовник обрав цього донора при створенні річного плану в електронній системі закупівель, в такому разі електронні поля щодо зазначення вимог щодо інструменту Ukraine Facility будуть додані автоматично. Якщо ж замовник не зазначить спосіб підтвердження відсутності вищезазначених підстав до учасників процедури закупівлі, то у нього, своєю чергою, не буде технічної можливості оголосити процедуру закупівлі.

Ще одним важливим моментом є те, що в уповноваженої особи замовника буде можливість деактивувати якийсь з критеріїв. Ця можливість реалізована у зв’язку з тим, що однією зі створених вимог є країна прийнятності субпідрядника чи його бенефіціара, яка застосовується тільки при закупівлі послуг та робіт. Тому якщо замовники проводять закупівлю тільки для придбання певного товару, у них технічно реалізована можливість вимогу щодо субпідрядника деактивувати, тобто зробити її не активною.

Технічні реалізації щодо зазначення вимог інструменту Ukraine Facility стосуються не тільки замовників, які оголошують закупівлі з фінансуванням Європейського Союзу.   

Учасники, які планують подавати свої тендерні пропозиції на такі закупівлі саме під час її створення в електронній системі, зобовʼязані будуть відповісти на вимоги та надати підтвердження в тій формі, яка вимагається замовником.

Отже, підсумуємо: при створенні закупівлі в електронній системі замовники на виконання статей Рамкової угоди мають зазначати вимоги до учасників закупівлі та спосіб їх підтвердження в електронній системі закупівель.

Вдалих закупівель з інструментом Ukraine Facility!

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати