10 червня 2025, 11:52

Корпоративне оподаткування на Мальті. Частина друга. Fiscal unit

Олена Жукова
Олена Жукова аудиторка, адвокатка, керівна партнерка Сайвена Груп

Продовжимо про Мальту.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Окрім загальної та дуже цікавої «системи відшкодування», про яку я писала у попередній статті, на Мальті є ще одна податкова «родзинка», яка зветься «fiscal unit».

Читайте також: «Корпоративне оподаткування на Мальті. Частина І. Як зі ставки податку 35% — зробити нульову?».

Що це таке? Це дві компанії (операційна та холдингова), які в податкових цілях розглядаються як одна (Єдина фіскальна одиниця, що ми й бачимо з назви).

Операційна компанія – завжди мальтійська. Холдингова – може бути будь-якої юрисдикції. Але, звісно, деякі юрисдикції працюють у цій схемі дуже добре, деякі – гірше… (Наприклад, деякі експерти пропонували зробити цю холдингову компанію українською… Приводили розрахунки, як усе це гарно виходить… Але ми цю схему, з українським холдингом, розглядати не будемо – в цих питаннях я – великий песиміст. І не граюся в податково-азартні ігри з нашою державою… якось виходить, що собі дорожче)

Мальтійська фіскальна одиниця» може мати холдинг у будь-якій юрисдикції, але, мабуть, найчастіше зустрічаються варіанти, коли обидві компанії (як операційна, так і холдингова) мальтійські. Саме цю схему і розглянемо.

Як це працює? Мальтійська операційна (зазвичай торгова) компанія працює, має прибуток, платить податок, отримує відшкодування податку на акціонера (тобто на холдингову мальтійську компанію). Про те, як відбувається відшкодування, я детально писала в попередній статті.

Надалі мальтійський холдинг розподіляє дивіденди на своїх учасників/акціонерів (важливо: серед бенефіціарів не має бути мальтійців, схема саме на «виключно зовнішнє споживання»). Пам’ятаємо, що дивіденди, які виплачуються мальтійською компанією, не оподатковуються «в джерела» (тобто на Мальті). І все виходить дуже красиво:

- корпоративний податок операційна компанія сплатила;

- потім його ж (ну, велику частину сплаченого податку) держава відшкодувала на холдинг;

- на холдингу це відшкодування, звісно, не оподатковується;

- холдинг виплатив дивіденди акціонерам (наприклад, іноземним фізичним особам) – взагалі без податків (на Мальті).

Ну красиво ж!

Але… нам більш цікаво не «як воно там на Мальті», а як воно все таке «гарне/мальтійське» відбувається з українським акціонером (який ту саму «фіскальну одиницю» замутив). Тому що є як плюси, так і мінуси, а вони доволі суттєві. Ось деякі з них…

Плюси.

1. Якщо працювати (бути акціонером) тільки з одною мальтійською компанією, то «відшкодування податку» (що виплачується державою безпосередньо на акціонера) не буде вважатися «дивідендами». Це будуть «інші іноземні доходи». І ставка ПДФО по них буде 18% (+ВЗ 5%).

Якщо ж українець є акціонером саме холдингової компанії (що входить до «мальтійської фіскальної одиниці»), то він отримує саме дивіденди. (Тому що «відшкодування» відбувається на холдинг, тобто всередині «фіскальної одиниці», і це відшкодування не є доходом українського акціонера)

А оскільки українець отримує саме дивіденди (від холдингу), то і ставка ПДФО буде «дивідендна»: -9% (+ВЗ 5%).

Тобто перший плюс: «фіскальна одиниця» допоможе застосовувати нижчу на 9 пунктів ставку податку.

2. Ще один плюс. Ось це «відшкодування податку» (якщо немає «фіскальної одиниці») займає деякий час (бюрократичні процедури подання/обробки заявки на повернення податку). А в «фіскальній одиниці» це відбувається миттєво (ну, майже миттєво). Час – це гроші. Тому скорочення строку «очікування грошей» – теж беззаперечний плюс!

Переходимо до мінусів.

1. Дві компанії – подвійні витрати на адміністрування та заснування кампанії. Мальта – не дуже дешева юрисдикція з погляду адміністрування компанії. Тому під час вибору варіантів (дві або одна?) не забувайте і про цей складник витрат.

2. Далі. Мальтійська компанія українського бенефіціара – це КІК. А дві компанії (фіскальна одиниця) – це два КІКа. Це означає, що потрібно буде готувати два КІК-звіти, а також усе, що їм «кореспондує»: повідомлення, аудиторські звіти, бути готовим до перевірок КІК.

Це не всі нюанси «мальтійської фіскальної одиниці з українським бенефіціаром». Є й інші. Вони, зокрема, обумовлені невисокою якістю нашого КІК-законодавства. Іноді (і в цьому випадку теж) потрібно довго-довго рити, щоб знайти правильне рішення у складній ситуації… Тому, перш ніж «замутити мальтійську фіскальну одиницю», зверніться до професійних консультантів і попросіть детально (саме для вашої ситуації) пропрацювати схему структурування, щоб не зробити помилку, а отримати конкурентні переваги від використання такої цікавої структури.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати