Проект Закону України «Про внесення зміни до деяких законодавчих актів щодо забезпечення прозорості діяльності Антимонопольного комітету України» є надзвичайно важливим, прогресивним та сприятиме покращенню бізнес-клімату в Україні. Вперше за історію існування АМК, його діяльність може стати по-справжньому прозорою та відкритою для громадськості.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Не секрет, що наразі доступ до рішень АМК є вкрай обмеженим. Єдиною категорією справ, рішення в яких публікуються і є відкритими, є рішення у сфері оскарження процедури державних закупівель.
В інших категоріях справ рішення АМК не публікуються взагалі (два речення про результати розгляду справи, що публікує АМК з окремих справ, навряд чи можна назвати «публікацією рішень»).
Причиною цьому є, по-перше, відсутність встановленого обов’язку АМК публікувати рішення, по-друге, небажання самого АМК публікувати власні рішення, і в останню чергу, це бажання деяких порушників конкуренційного законодавства або учасників концентрацій приховати інформацію про факт наявності окремого порушення, чергову купівлю акцій тощо.
Питання конфіденційності інформації зазвичай є питанням досить делікатним. У будь-якому випадку під час написання законопроекту ми мали на меті запобігти ситуації, коли обмежуючи доступ до всієї без винятку інформації (враховуючи і ту, яка є загальновідомою, або розголошення якої жодним чином не вплине на діяльність компанії), певна компанія таким чином унеможливлює публікацію відповідного рішення.
У свою чергу, нинішня ситуація призводить до того, що рішення можуть прийматися АМК із застосуванням неоднакового підходу в аналогічних справах або не містить належного обґрунтування. Окрім цього, відсутність відкритого доступу до рішень не дає змоги суб’єктам господарювання спрогнозувати реакцію конкуренційного відомства у певній ситуації та попередити порушення законодавства. Головною метою під час написання цього законопроекту було передусім забезпечення прозорості та передбачуваності діяльності АМК.
Законопроект передбачає обов’язкову публікацію рішень АМК за результатом розгляду заяв та справ на концентрацію та узгоджені дії, справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та справ про недобросовісну конкуренцію. Слід зазначити, що публікація рішень є звичайною практикою в роботі більшості розвинених конкуренційних відомств у всьому світі.
Україна взяла обов’язок запровадити публікацію всіх рішень АМК відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Зокрема відповідно до Угоди Україна має імплементувати ст. 30 Регламенту Ради (ЄС) №1/2003 та ст. 20 Регламенту Ради (ЄС) №139/2004, яка передбачає обов’язкову публікацію рішень про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та рішень щодо концентрацій. У зв’язку із цим, відповідні зобов’язання були також закріплені у Коаліційній угоді.
Загалом слід зазначити, що законопроект отримав позитивні відгуки, зокрема, від експертів Європейської комісії, а також від Американської торгівельної палати в Україні, Асоціації юристів України тощо.
Окремо слід розглянути питання строків на публікацію рішень АМК, що пропонуються законопроектом.
Цікаво, що, наприклад, у Директивах ЄС, зокрема, у Директиві №1/2003 певних строків щодо публікації рішень немає. Отже, Єврокомісія не є обмеженою певними строками під час оприлюднення рішень та може зробити це у розумний строк після підготовки відповідної не конфіденційної версії.
Однак у реаліях сьогодення повірити, що АМК публікуватиме всі рішення у розумні строки, не допускаючи будь-яких зловживань, на жаль, досить складно.
У зв’язку із цим, у законопроект включено строки, протягом яких АМК зобов’язаний опублікувати рішення на офіційному веб-порталі – в межах 10 днів щодо рішень про відкриття справи та 30 днів з моменту прийняття цього рішення.
Такий строк, на нашу думку, дасть змогу забезпечити достатній час для підготовки версії рішення, з урахуванням вимог щодо дотримання захисту інформації, що становить комерційну таємницю компанії.